Nevyhadzujte starú kozmetiku. 7 tipov, ako vám môže ešte poslúžiť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite máte aj vy doma plno kozmetiky a viaceré krabičky alebo tuby už nepoužívate, alebo sú po lehote spotreby. Môžete ich vyhodiť – čo by bolo fajn, urobiť si poriadok 🙂 Ale nemusíte hneď hľadať kôš, skúste radšej starú kozmetiku ešte využiť. Nie práve na pokožku, či vlasy, ale máme pre vás niekoľko skvelých tipov, ako ich zužitkovať v domácnosti.
Lak na vlasy alebo na nechty, šampón na vlasy, odlakovač na nechty, balzam na pery, púder… Ak máte niečo z tohto doma, ukážeme vám zaujímavé spôsoby, ako to využiť ešte inak.

 

Nevyhadzujte starú kozmetiku

Starú kozmetiku využijete v domácnosti, na opravu oblečenia, pri čistení ap. Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

ikona makeup1. Balzam na pery

Máte len jeden svoj obľúbený alebo ich častejšie striedate a skúšate? Ak vám niektorý nesadol, nevyhadzujte ho. Môžete ním napríklad natrieť pánty na vŕzgajúcich dverách alebo na skrinke.

Ak máte nové topánky, ktoré vám odierajú  pri chodení pokožku, vezmite si na pomoc balzam na pery: natrite miesto niekoľkokrát balzamom, ten vytvorí ochrannú vrstvu a zabráni ďalšiemu treniu.

Balzam tiež pomôže, ak sa vám zasekol zips na bunde, nohaviciach alebo kabelke. Premažte balzamom jazdec zipsu, aj samotné zuby zipsu a uvidíte, že po chvíli pôjde ako namazaný J Len čo sa totiž dostane medzi zuby troška tohto maziva, zips zväčša povolí.

Prečítajte si tiež
Balzam na pery môže byť naozaj návykový.

 

ikona makeup2. Priehľadný lak na nechty

Toto asi poznajú mnohé dámy a možno to aj vyskúšali: keď sa vám na pančuchách pustí očko a nemáte po ruke náhradné silonky, ľahká pomoc. Potrite bezfarebným lakom začiatok a koniec očka, aby sa ďalej nešírilo.

Priehľadným lakom na nechty tiež môžete potrieť bižutériu, rôzne šperky, náramky ap., ktoré občas zanechávajú špinavé stopy na pokožke, oblečení, ale sa rýchlo stráca ich farba. Lakom na nich vytvoríte ochrannú vrstvu a budú sa ešte viac lesknúť 🙂

Lak na nechty sa dá využiť aj na škrabance na nábytku. A niekedy sa nám uvoľňujú maličké šróbiky na okuliaroch, či iných pomôckach – naneste tam trošku laku a tým ich zafixujete.

využite ešte starú kozmetiku

 

ikona makeup3. Lak na vlasy

Ďalší prípravok, ktorý sa dá všelijako využiť. Postriekajte ním napríklad vyleštené topánky a budú sa lesknúť niekoľko dní. Ak sa v niektorých topánkach príliš kĺžete, lebo majú hladkú podošvu, nastriekajte na ňu niekoľko vrstiev laku na vlasy. Bude po probléme.

Ak máte na oblečení fľaky od rúžu na pery alebo od fixky, nastriekajte na fľaky lak na vlasy a nechajte chvíľu pôsobiť. Už po zotretí by mali čiastočne zmiznúť a celkom po ďalšom praní.

Používate niekedy valček na odchlpenie oblečenia? Ak vám došla vám náplň alebo ho nemáte po ruke, nastriekajte na starý uterák alebo nejakú látku lak na vlasy. Potom prikladajte na oblečenie, aby sa chlpy prichytili.

 

ikona makeup4. Šampón na vlasy

Šampóny na vlasy obsahujú zmäkčovacie zložky a panthenol, takže ich môžete využiť aj na opratie oblečenia. Výborne nimi operiete jemné látky, spodnú bielizeň.
Šampón funguje aj na fľaky povedzme na golieri košele alebo blúzky. Potrite ho troškou šampónu, nechajte pôsobiť a potom oblečenie normálne vyperte. Šampón totiž rozkladá telové oleje a pôsobí ako účinný detergent, čiže odstraňovač nečistôt.

šampón využijete aj inak

 

ikona makeup5. Pleťový krém

Ak už je po dátume spotreby, alebo vám nerobí dobre na pokožku, nevyhadzujte ho. Využite ho radšej na kožené veci, keďže obsahuje zvlhčovacie látky, vďaka ktorým je naša pokožka jemná a vláčna. Aplikujte na dané miesto trošku krému a rozotrite. Môže to byť topánka, bunda alebo kožená kabelka.

 

ikona makeup6. Odlakovač na nechty

Odlakovač s obsahom acetónu poslúži ako výborný odstraňovač škvŕn na porceláne alebo dlaždiciach. Prípadne keď ste niečo lepili a lepidlo vám zostalo na prstoch – použite odlakovač na nechty. Nanesiete trošku vatovým tampónikom, počkáte minútku a potom umyjete teplou vodou a mydlom.

ako sa starať o nechtyPrečítajte si tiež
Ako sa starať o nechty, aby boli zdravé a pekné?

 

ikona makeup7. Pleťová voda a púder

Pleťová voda s obsahom alkoholu poslúži ako účinný dezinfekčný prostriedok na ruky. Prípadne ňou môžete vyčistiť klávesnicu na notebooku alebo mobil.

Púder obsahuje zasa minerálne soli, ktoré absorbujú vlhkosť, takže veľmi dobre saje napríklad pot. Pred vystúpením na verejnosti alebo dôležitým stretnutím si naneste púder na miesta, kde sa najviac potíte, čiže podpazušie, dlane rúk ap. Budete sa menej potiť, resp. to bude oveľa menej vidieť.

Foto: Vecteezy.com, Freepik.com
Zdroj: Blesk.cz, Lefee.cz


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.