Ako sa starať o nechty, aby boli zdravé a pekné?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mnohí považujú manikúru a starostlivosť o ruky či nechty za zbytočnosť. Možno budete súhlasiť, že okrem estetickej funkcie zohrávajú ruky najmä funkciu reprezentatívnu. Predsa si s nimi podávame ruky, podpisujeme rôzne dokumenty či poukazujeme na zaujímavosti v okolí. Naše ruky a nechty sú teda neustále vystavované očiam druhých ľudí a preto by sme ich nemali zanedbávať. Poradíme vám, ako sa starať o nechty – zvonka aj zvnútra – aby boli krásne a zdravé. Ako ich vyživovať, tiež čo im škodí a čo pomáha. Aké sú nechtové trendy v tomto roku a na čo si dávať pozor.

Vedeli ste o tom, že história ošetrovania a tvarovania nechtov siaha až do praveku? Vtedy tieto procedúry mali skôr nevyhnutný charakter ako estetický. Na pekné ruky si však potrpeli aj Egypťania, ktorý na farbenie nechtov využívali hennu.
Najväčší rozmach zažila manikúra na francúzskom kráľovskom dvore v 18.storočí, pričom prvé sady na úpravu nechtov boli na predaj niekedy na prelome 19. a 20. storočia.
V roku 1917 vyrobili prvý lak na nechty, ktorý mal ružový odtieň.

 

Ako sa správne starať o nechty

ako sa starať o nechtyNa nechty vplýva vonkajšie prostredie, no aj náš životný štýl a strava. Neraz nám nechty vedia napovedať o zdravotnom probléme v našom tele.
Napríklad nedostatok vitamínu D môže spôsobiť ojedinelé alebo viacpočetné škvrny na nechtoch. Tie však môžu vzniknúť aj pri poranení nechtovej platničky pri náraze alebo neopatrnou manikúrou.
Zvnútra nechty posilňujú vitamíny skupiny B, tiež železo a vápnik, ktoré nájdete v mäse, orieškoch, rybách, mliečnych výrobkoch, listovej zelenine či vo vajíčkach.

Naše nechty tiež oslabuje a poškodzuje používanie čistiacich prostriedkov. Je to najmä preto, že nechty, na rozdiel od pokožky, obsahujú málo lipidov a čistiace prostriedky spôsobujú presušenie a následné lámanie nechtov. Preto si nezabudnite pri práci s čistiacimi prostriedkami dať gumené rukavice. Mydlo na ruky nahraďte takým, ktoré neobsahuje alkohol.

20 najnebezpečnejších toxínov, ktorým sa treba vyhýbaťPrečítajte si tiež
20 najnebezpečnejších toxínov, ktorým sa treba vyhýbať.

Aby sme nechty udržali pevné a silné, je dôležitá ich vonkajšia hydratácia. Preto je na mieste časté olejčekovanie (môžete použiť hocijaký olej, ktorý máte po ruke) a mazanie krémami.
Pri večernom pozeraní televízie si môžete dopriať aj kúru a nechty namáčať do misky so zohriatym olejom aspoň desať minút. Ak chcete aby boli vaše nechty pevnejšie, skúste vymeniť olej za teplú vodu s citrónom. Rukám a nechtom tiež prospieva parafínový zábal, ktorý vám urobia v salóne.

Na ruky a nechty veľmi dobre pôsobia aj masáže, ktoré zrýchľujú krvný obeh a prísun živín. Fyzický pohyb má tiež pozitívny dopad na kvalitu našich nechtov.

ako sa starať o nechty

Úprava nechtov

Pri výbere pilníka siahnite po sklenenom alebo papierovom. Sú k nechtom omnoho šetrnejšie ako kovové. Mali by sa pilníkovať vždy v jednom smere a to od krajov do stredu.
Strihanie nechtom veľmi neprospieva, pretože sa tak nechty oslabujú a môžu praskať.
Kožičku je dobré zatláčať pomarančovým drievkom alebo silikónovým nástrojom, nie železom. Taktiež sa neodporúča ju strihať. Mohli by ste si tým vytvoriť zádery. Ak už záder máte, vydezinfikujte ho a naneste naň aloe vera gél alebo olej.

 

Tipy na nalakované nechty

Nalakované nechty sú odolnejšie voči plesniam a lámaniu, ale neodlakujte ich príliš často. Vyberajte si odlakovače bez acetónu.
Tmavé laky zvyknú farbiť nechty a tak nikdy nezabudnite pred ich lakovaním na priehľadný podklad. Aby vám lak uschol rýchlejšie a stal sa odolnejším, po nalakovaní ponorte ruky do studenej vody aspoň na 2 minúty. Lak na nechtoch sa bude lesknúť ako gélový.
Na rýchlejšie schnutie laku však v dnešnej dobe kúpite aj sprej na nechty.
Trvácnosť laku predĺžte tak, že nalakuje aj kraj nechtu. Tento trik by mal pomôcť aj proti štiepaniu nechtov.

ako sa starať o nechty

Nechtové  trendy 2018

Rovnako ako v líčení je červená nesmrteľnou farbou. Ani lakom na nechty v takejto farbe tento rok nič nepokazíte. Okrem červenej sa rok 2018 nesie v jednofarebných sýtych farbách oranžovej, ružovej, fialovej, modrej či zelenej.
Ak sú vášmu štýlu bližšie trblietky, nezúfajte. Veľkým trendom sú zlatisté nechty, strieborné akcenty či kamienky.

Poprední dizajnéri však pre tento rok udali jeden významný trend v nechtoch: a to geometriu. Nebojte sa trojuholníkov, tzv.color blocking (geometrické predelenie farieb) či čiarok – dokonca sú štýlové čierne čiarky na nenalakovaných nechtoch.
Taktiež je hitom mať nechty popisné s logami značiek alebo písmenami. Napriek všetkým farebnostiam je stále in aj prirodzená jemná manikúra. Tvar nechtov sa drží v jemnom ovále a oblúku.

Pre LepšíDeň.sk pripravila beauty blogerka Drew.

 


Zdielať

About Author

Drew beauty blogerka

Beauty blogerka Drew má vlastný blog, ktorý spustila v apríli 2015 a za ktorý vyhrala v roku 2017 ocenenie Bloger roka. Sympatická brunetka je známa aj v zahraničí a zažiarila ako plus size modelka. Miluje blogovanie aj modeling. „Dlho mi ľudia hovorili: ´Ty si taká fotogenická, mala by si robiť modelku...´ Ja som sa vždy musela smiať a myslela som si – v našich končinách? S mojou konfekciou? A to som “len” 42.“ Dnes je to realita, je vyhľadávaná, obľúbená a rada píše aj pre LepšíDeň.sk :-)

Komentáre sú uzavreté.