Upokojujúce potraviny, ktoré vás dostanú do pohody

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jarná únava, zimný splín, letná oťapenosť, jesenná melanchólia. V každom ročnom období na nás môže doliehať úzkosť, zvýšený stres, premenlivé alebo extrémne počasie. A je na každom z nás, ako sa s tým dokážeme vyrovnať. Ak máte silnú imunitu  a správnu životosprávu, netreba sa ničoho báť. Tieto vonkajšie vplyvy zvládnete a prekonáte.
Nie všetci však máme kondičku a správne stravovanie. Rýchlejšie sa potom unavíme, podľahneme jarnej únave, alebo máme jesenné „depky“. Existujú však upokojujúce potraviny, ktoré vás dostanú do pohody. Dodajú energiu, naštartujú vás, zlepšia náladu. Nižšie vám vysvetlíme, prečo tak fungujú a na záver ponúkneme „upokojujúcu sedmičku“.

V prvom rade – ak budete v pravidelných intervaloch (čiže raňajky, obed, večera) konzumovať výživné jedlá, predídete kolísaniu hladiny krvného cukru. A tým aj vylúčeniu kortizolu, ktorého úlohou je zabezpečiť uvoľňovanie sacharidov uložených v bunkách tela. To vám pomôže udržiavať sa v pohode, plný energie a dobrej nálady.

Pri veľkom množstve stresového hormónu kortizolu sa môžete rozochvieť. Stabilná hladina glukózy sa dá udržiavať aj kombinovaním bielkovín a sacharidov.
Ak si chcete dopriať rýchle a výživné občerstvenie, siahnite po jablku a 30 gramoch tvrdého syra (vhodný je napríklad čedar), prípadne po niekoľkých ovsených koláčoch s arašidovým maslom.

 

Upokojujúce potraviny

Jedzte vitamíny B

Vitamíny B sú rozpustné vo vode a ich nadbytok sa okamžite vylúči. „Hoci neexistuje priama súvislosť medzi úmyselným zvyšovaním ich príjmu a pocitom pokoja, jestvujú dôkazy, že kyselina listová, vitamín B6 a vitamín B12 hrajú úlohu pri vzniku sérotonínu, navodzujúceho dobrú náladu, a ďalších neurotransmiterov,“ vysvetľuje Harriet Griffey v knihe Chcem nájsť pokoj.
Medzi kvalitné zdroje týchto látok patrí celozrnná múka, hnedá ryža, ovsená kaša, vajcia, mäkkýše, kôrovce, hydina, brokolica, mandle, šošovica či zelená listová zelenina, ako je špenát.

špenát

Pridajte horčík

Tento minerál je nevyhnutný pre fungovanie GABA, čiže kyseliny gamaaminomaslovej. Je to mozgový neurotransmiter, ktorý má upokojujúci účinok na nervovú sústavu a svaly. Je potrebný aj na viazanie primeraného množstva sérotonínu, ktorý zlepšuje náladu a navodzuje pocit pohody a uvoľnenia.
Horčík sa pokladá aj za prírodné myorelaxancium – znižuje svalové napätie i únavu a zmierňuje stres, ktorý s nimi súvisí. Mnohí odborníci sa domnievajú, že nedostatok tohto prvku je veľmi častý. Vhodnými zdrojmi sú zelená listová zelenina, pšeničné klíčky, tekvicové semená a mandle.

 

Omega-3 esenciálne mastné kyseliny

Už ste určite o nich počuli, čítali…a stále neviete, čo si pod nimi predstaviť, však?
Tieto kyseliny si vyslúžili prezývku alternatíva Prozacu 🙂

Časopis Australian and New Zealand Journal of Psychiatry uverejnil výsledky kvalitného klinického skúšania, ktoré sa uskutočnilo na Teheránskej univerzite lekárskych vied.
Výskumníci zistili, že 1 gram kyseliny eikozapentaénovej určenej na farmaceutické použitie má rovnaký terapeutický účinok ako 20-miligramová denná dávka fluoxetínu (Prozacu), ktorý sa uplatňuje pri liečbe klinickej depresie.
Opakovane sa potvrdilo, že omega-3 esenciálne mastné kyseliny nachádzajúce sa vo vlašských orechoch blokujú stresové hormóny kortizol a adrenalín.
Medzi ďalšie zdroje omega-3 EMK preto patria ryby, napríklad slede, makrely a lososy.

losos

 

A napokon tryptofán

Táto aminokyselina sa v prítomnosti vitamínu B6 premieňa na sérotonín. A ako vieme, ten potrebujeme ako soľ.
Bohatými zdrojmi sú hydina, mliečne výrobky, obilniny, avokádo, rozličné druhy tekvice a cícer.

 

ovocie vitamín C

P.S. Vitamín C

Áno, je dobrý pre imunitu, ale nielen.
Vitamín C sa nachádza najmä v citrusovom ovocí, paprikách, kivi, keli, brokolici, paradajkách a hrachu…a významne zmierňuje stres.
Nemeckí výskumníci uskutočnili štúdiu, v rámci ktorej požiadali 120 ľudí, aby predniesli prejav a vzápätí riešili náročné matematické úlohy.
Zistili, že osoby, ktorým predtým podali vitamín C, mali po teste nižší krvný tlak a zároveň nižšiu hladinu kortizolu.
Tak prečo ho nezaradiť častejšie do svojho jedálnička, najmä vo vypätých obdobiach? Napríklad keď máte pred skúškami, dôležitými stretnutiami, prednáškami ap.

viete čo jetePrečítajte si tiež
Viete, čo jete? Jedlo, ktoré spôsobuje ochorenia.

 

Upokojujúca sedmička

  • Mlieko – teplé mlieko s medom pred spánkom.
  • Avokádo – zvyšuje odolnosť proti nervozite a stresu, zlepšuje koncentráciu.
  • Ovsené vločky – skutočná potrava pre nervy. Pridajte oriešky, banán, ovocie s vitamínom C a máte ukážkové antistresové raňajky.
  • Špenát – najmä obsiahnutý horčík prospieva vaším nervom a zdravému mozgu.
  • Špargľa – dodáva kyselinu listovú, čo je významná živina pre náš mozog. Jej nedostatok má na svedomí náladovosť, depresie aj mozgové dysfunkcie.
  • Zázvor – éterické oleje v ňom stimulujú naše zmysly. Našim nervom pomáhajú aj horčík, železo a vápnik.
  • Pomaranč – poteší imunitný systém, ale vitamínom C zaháňa aj stres, znižuje hladinu kortizolu a krvný tlak. Potláča aj vyčerpanosť.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.