Babie leto. 7 pozitívnych účinkov na organizmus

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pár dní počas jesene, kedy zabúdame na kabáty a dáždniky, teploty stúpajú vysoko nad 20 stupňov a my sa ešte tešíme z posledného závanu leta. Milujete babie leto? Vedzte, že má na váš organizmus veľa priaznivých účinkov, tak si ho poriadne vychutnajte.
Babie leto prichádza zvyčajne v druhej polovici septembra a začiatkom októbra. Typické sú ranné hmly, inverzné podmienky a pomerne vysoké teplotné rozdiely medzi nocou a dňom.

 

Babie leto. 7 pozitívnych účinkov na organizmus

Po skončení leta, dovoleniek a prázdnin sa mení aj naša nálada. Zvykneme byť nervóznejší a s blížiacou sa jeseňou upadáme na duchu, akosi menej sa usmievame a strácame pohodu. Aj preto môže byť babie leto akýmsi nakopnutím pred jeseňou a zimou, tak si to užite.

1. Babie leto odďaľuje jesennú depresiu, melanchóliu, splín. Dni sa skracujú, noci predlžujú a babie leto nám dáva poslednú šancu vychutnať si relatívne veľa času na slnku a v prírode. Otužilci by ešte mali zvládnuť kúpanie v jazerách. Treba vytiahnuť kolieskové korčule, bicykle, ísť si zabehať, vyraziť na turistické chodníčky – jednoducho, babie leto praje športovým aktivitám, tak si ich doprajte.

Babie leto

Malé pavúčiky si v tomto období hľadajú dobrý úkryt na zimný spánok a pomocou pavučiny sa prepravujú.

2. Nadopujte sa vitamínom D. Vystavte sa slnečným lúčom vždy, keď to ide – cestou z práce alebo počas dňa, keď idete na obed. Urobte si malú prechádzku – aj slnečné lúče počas babieho leta sú dobrým zdrojom vitamínu D, ktorým by sme sa mali na zimu čo najviac zásobiť. Pozor však na prechladnutie. Rána sú výrazne chladnejšie, tak sa nenechajte oklamať tým, že cez deň bude 25 stupňov a ráno do práce si vezmete len tričko alebo košeľu s krátkym rukávom.

3. Dodajte telu čo najviac serotonínu. Je to hormón, ktorý pozitívne ovplyvňuje našu náladu a bez neho by sme sa cítili pod psa. Dostatok serotonínu zlepšuje náladu, posilňuje pamäť, znižuje vnímanie bolesti, zvyšuje chuť do jedla a prospieva spánku. Má tiež pozitívny vplyv na napätie hladkého svalstva (od toho je odvodený názov serotonín – sérum + tonus, čiže napätie). Práve slnečné lúče začiatkom pochmúrnej jesene dokážu dodať telu viac serotonínu a babie leto nám tak dodáva životnú energiu.

prechladnutie nádchaPrečítajte si aj
7 tipov ako prekonať nachladnutie a nádchu.

4. Atmosférický tlak počas babieho leta vplýva priaznivo na ľudí s hypertenziou a kardiakov. “Najväčšie problémy vznikajú, ak atmosférický tlak a krvný tlak v krátkom čase veľmi kolíšu,“ vysvetľuje prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti Gabriel Kamenský.
Pri prudkom ochladení, či pri daždi môžu najmä ľudia s vyšším krvným tlakom a kardiaci cítiť únavu. Trápia ich bolesti hlavy, trpia nespavosťou, neraz sú podráždení a znižuje sa aj ich výkonnosť. Počas babieho leta si tak môžu dobiť baterky a užiť si ešte krásne počasie.

5. Úľava pre alergikov. Počas babieho leta ešte môžu mať niektorí ľudia menší problém s peľmi jesenných tráv a kvetov. Lekári síce upozorňujú najmä na nebezpečnú ambróziu, ktorá má veľmi silné koncentrácie peľu v ovzduší. No väčšine alergikov sa výrazne uľaví.

babie leto

Babie leto je nádherný záver skvelého leta. Vychutnajte si ho!

6. Babie leto je najlepší čas na chudnutie. „Ľudský organizmus býva po lete ideálne prečistený, myseľ pozitívne naladená slnečnými lúčmi a my máme stále dostatok energie,“ vysvetľuje odborníčka na výživu Gabriela Knosová. Chudnutie si vyžaduje pravidelný režim, čo je s návratom do práce jednoduchšie ako v lete, počas dovoleniek, častého cestovania ap. Naše telo už nezaťažuje horúčava a do jedálnička môžete zaradiť polievky, z ktorých sú počas chudnutia najvhodnejšie výživné zeleninové a mäsové vývary. Podľa prieskumu českého centra Svět zdraví sa dosahujú výborné výsledky v chudnutí práve v septembri a októbri.

šípkyPrečítajte si aj
Šípky. Správny zber, sušenie, spracovanie a ich liečivá sila.

7. Vybehnite do záhradky a doprajte si vitamíny, ktoré ponúka jesenná záhrada. Chutné jablká plné vlákniny, posledné paradajky na kríčkoch, šťavnaté bobule hrozna, mandle, hrušky, či figy – to všetko má v sebe veľa vitamínov, za ktoré sa vám organizmus poďakuje. Sezónne ovocie i zelenina by nemali chýbať na vašom tanieri, aby bol účinok babieho leta dokonalý. Napríklad taká dyňa hokaido – skutočná vitamínová bomba, ktorá dokáže v našom tele viazať toxíny, rozpúšťa ich a vyplavuje z tela.

babie leto zelenina ovocie


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.