Dokáže chlap prežiť na materskej dovolenke?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Predovšetkým si najskôr vysvetlime pojmy: nikdy nepoužívajte slovo dovolenka v spojení s rodičmi a výchovou detí. „Rodičovská takzvaná dovolenka je ťažká, stereotypná, únavná a psychicky vysiľujúca práca,“ priznáva Dominik Landsman, ktorý si to „užil“ na svojej koži. Na materskej dovolenke. Keď sa mu narodil syn, zostal s ním doma, aby manželka mohla ísť pracovať…a bola to čistá hrôza. Postupne sa jeho cieľom stalo, aby dieťa vôbec prežilo. A aby prežil on 🙂
O svojich zážitkoch a skúsenostiach začal písať blog, ktorý bol neuveriteľne úspešný a tak vznikla kniha. Denník moderného fotra sa stal v Česku bestsellerom a vyšiel už aj v slovenčine, čo sa pri českých knihách často nestáva.

Poznáte to. Ste mladý, krásny, vtipný, bohatý, život si užívajúci, bezstarostný, prosperujúci, perspektívny, vplyvný mladík atletickej postavy, veľkosť penisu ktorého je až zarážajúca. Len tak nevinne sa flákate, staráte sa o seba, keď tu vaša priateľka, manželka, milenka či v horšom prípade sesternica naští na plastovú tyčinku a je to tu. Budete foter. To je krásny pocit, však? Taký povznášajúci…

na materskej dovolenke

Chlap na materskej dovolenke? Často úplná katastrofa:-)

Sex v tehotenstve?

Eufóriu však čoskoro vystriedajú obavy, strach, zmätenosť a otupenosť. Sakra, budeme mať dieťa. To sa všetko končí – celý môj doterajší život slobodného a bezstarostného chlapíka.
Aké to bude? Čo mám robiť?
Už ani tehotenstvo nebolo bezproblémové – žena nechcela sexovať, mávala svoje nálady, ráno jej bolo nevoľno…akoby sa chystala zmeniť svet.

… v treťom trimestri sa však do hry  opäť dostal sex. Ako sa už pomaly stalo tradíciou, všetky tehotenské publikácie sa o ňom zmieňujú, dovoľujú ho a dokonca odporúčajú. To je od nich veľmi pekné, ale nikde sa nezmieňujú o tom, ako to urobiť. Nataša už bola značne opuchnutá v oblasti abdomenu (rád používam cudzie slová, aby som pôsobil inteligentne) a slová ako glóbus či priamo bubon boli na mieste. A tak sa stalo, že Nataša mala chuť, ja som mal chuť (v období tehotenstva býva sex taký nárazový a nečakaný, že treba byť stále v strehu, keďže ďalšia možnosť sa už nemusí opakovať), ale praktická realizácia viazla.

 

Na materskej dovolenke

A napokon sa narodil on. Jeho syn. Vinco.
No dobre, je to len pseudonym. Syn sa volá úplne inak, ale na účely knižky mu meno zmenil, aby zachoval jeho práva. Keby ho nakrúcal na kameru, rozmazal by mu aj tvár. „Môj syn má v skutočnosti oveľa krajšie meno, ako je Vinco, pretože Vinco je fakt hnusné meno. Ak toto číta niekto, kto sa volá Vinco, určite mi dá za pravdu,“ píše Dominik Landsman.

Dokáže chlap prežiť na materskej dovolenke?

Daniel Landsman, chlap na materskej dovolenke.

A tak sa začala výchova syna v podaní Daniela Landsmana, o ktorej píše v úžasnej knihe Denník moderného fotra. Chcete teda vedieť, ako to môže vyzerať, keď sa muž ocitne na materskej dovolenke? A dobre sa zabaviť?
Je to čítanie, pri ktorom sa budete baviť, smiať a chvíľami až chytať za brucho. Je to boj o prežitie a zachovanie rodinného blaha.

Daniel Landman napísal knižku, ktorá sa číta sama a radšej to nerobte na verejnosti – neustále by ste sa uchechtávali, takže by ste mohli vyzerať pred ľuďmi čudne. Je to správna chlapská, sympatický drsňácka a najmä humorná spoveď moderného fotra.
Trapasy, rôzne prešľapy, chyby a náhody, ktoré Danielovi okoreňovali život.
Ironická spoveď chlapa, ktorý si myslel, že zvládne výchovu ľavou zadnou…no zrazu sa stane otcom, ktorého terorizuje vlastné dieťa.
Kniha, pri ktorej si uvedomíte, že ženy vedia predsa len vychovávať lepšie 🙂

Prečítajte si úryvok z knihy Denník moderného fotra:

Sám doma s deckom…

Tušil som, že ten okamih raz nastane. Deň, keď budem s Vincom sám doma, som si prehrával v hlave nespočetnekrát a zakaždým som z neho vo svojich predstavách vyšiel ako víťaz. Ako neporazený a nepokorený. Ako držiteľ prestížneho hrnčeka na kávu s nápisom Najlepší otec. De facto som si nepripúšťal iný variant než kolosálny úspech a v kútiku duše som dúfal, že tento môj počin bude oslavne zmienený v niektorom lokálnom denníku formou obdivnej reportáže.

Nataša si po týždňoch strávených doma v prítmí a v atmosfére permanentného stavu zrútenia okoreneného štipkou zúfalstva, nevyspatia a spásnych myšlienok na otravu liekmi zmyslela, že zájde medzi ľudí. Nadobudla dojem, že som sa stal plnohodnotným rodičom, ktorému nie je starostlivosť o malé dieťa cudzia, a preto môže na chvíľu svoje hniezdo opustiť. Dohovorila si popoludňajšie stretko so svojimi kamarátkami na pokec v kaviarni. Bolo mi naznačené, že existuje variant, že sa vráti až v neskorých večerných hodinách (citujem: „spitá jak doga“) a aby som s tým teda počítal.

Mal som tú našu malú pánsku jazdu naplánovanú celkom príjemne. Pol hodiny sa budem s Vincom hrať, potom ho dám spinkať a následne si pozriem nejaký náročný film. Možno to rozbalím a otvorím si fľašu vína, ale skôr asi nie. Je trochu škoda, že som po narodení Vinca prestal fajčiť, lebo cigareta na balkóne by tiež nebola na zahodenie, ale nemôžem mať všetko.
Nasleduje dianie hodinu po hodine.

chlap na materskej dovolenke

Niekedy proste dojdú aj posledné zvyšky síl…

…7 hodín pravého otcovstva

1.hodina
Za Natašou sa na bohviekoľko hodín zavreli dvere. Vinco leží nehybne so mnou v posteli a uprene ma pozoruje. Čakám, čo sa bude diať. Som nedôverčivý. Vinco chvíľku očividne váha, je nesmelý, ale po pár minútach si ma oťukáva a cvične sa pogrcia. Vyčkávam, či nebude nejaká väčšia akcia, a zatiaľ nič nerobím, iba látkovou plienkou zotriem z plachty Vincov výtvor. Vinco na mňa ešte chvíľu uprene hľadí a po pár minútach prepuká do plaču. Už sa to začalo.

2.hodina
Vinco reve už hodinu. Nepomohlo hojdanie a ani pán Panda ho nezaujíma. Nie je ani hladný. Začínam byť mierne rozladený, ale nestrácam hlavu a snažím sa byť optimistom. Verím, že o chvíľu zaspí. Položím Vinca na zem na hraciu podložku a snažím sa ho rozptýliť rôznymi predmetmi. Nakoniec sa mi ho darí utíšiť plastovou lyžičkou, ktorú so záujmom cmúľa. Konečne. Moje víťazstvo však netrvá dlho, pretože si napchal lyžičku do hrtana a dávi. Dávenie sa Vincovi nepáči, a tak začína opäť revať. Zafajčil by som si.

výchova detíPrečítajte si aj
Výchova detí. Prvá pomoc a dobré rady.

3.hodina
Vinco už o plastovú lyžičku nejaví záujem, čím padla aj možnosť, že prestane plakať. Začínam byť nervózny. Susedia začali búšiť do steny, aby dali najavo, že sa im rámus z nášho bytu nepáči a že by som sa mal postarať o nápravu. Ak ešte párkrát zabúchajú, prisahám, že im prepichnem pneumatiky na aute. Som hladný, ale jedlo si neurobím ani náhodou. Keď sa od Vinca vzdialim čo len na pár metrov, nielenže prepukne do hysterického záchvatu, ale aj chniape po predmetoch okolo seba a demonštratívne sa nimi snaží udusiť. Zafajčil by som si veľmi.
To tu nikde nie je zabudnutá cigareta?

4.hodina
Zaujímalo by ma, či tu na okolí nie je nejaký pekný a útulný babybox. Nataša by to iste pochopila. Má pre tieto veci porozumenie. Vinco už určite prekonal rekord v revaní. Je zaujímavé, že má stále toľko energie a nebojí sa na intenzite nárazovo pridávať, aby z toho detstva tiež niečo mal. V zúfalstve som vylízal starý popolník, čo sme mali na balkóne, ale túžbu po cigarete som neutíšil. Vinco na chvíľku poľavil v revaní, ale očividne ma len skúšal a uťahoval si zo mňa, lebo vzápätí začal revať znovu. Prisahal by som, že sa pri plači usmieva a má z toho radosť. Je to škodoradostné dieťa.

LD FB

5.hodina
Začínam mať halucinácie. Vinco už neplače, ale skučí. Je to ešte horšie ako plač. Úplne mi to trhá uši. V nestráženej chvíli sa mi podarilo urobiť si kávu. Pozorujem skučiace a pästičkami po podložke mlátiace dieťa a s tikom v oku usrkujem. Z trudnomyseľnosti ma vytrhne zvuk zvončeka. Niekto je za dverami. Zanechávam Vinca na podlahe a podráždene idem otvoriť. „Dobrý deň, už ste počuli o Bohu?“ Umastený svedok Jehovov s batôžtekom a v neslušivom obleku, ktorý mi medzi dverami máva pred tvárou Strážnou vežou, sa ocitol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Kým sa stačil nadýchnuť k nejakej kolosálnej myšlienke, znudene a odovzdane som mu chrstol vriacu kávu do ksichtu a dvere bez jediného slovka zabuchol. Podľa skučania spoza dverí som vytušil, že dnes pri ňom Jehova nestál. Bez pohnutia som sa vrátil k hlasnému dieťaťu, ktoré sa medzitým začalo dusiť igelitovou taškou.
Nemám poňatie, kde tú igelitku vzalo, ale je jasné, že jeho pud sebazáchovy sa ešte nedostavil. Začínam premýšľať, ako človek ako rasa mohol prežiť tak dlho, keď jeho mláďatá majú také sebadeštrukčné sklony. Vinco začína opäť revať a ja po druhý raz vylížem popolník, snívam o cigarete a babyboxe.

7 tipov, aby malo vaše dieťa lepší spánokPrečítajte si aj
7 tipov, aby malo vaše dieťa lepší spánok.

6.hodina
Práve som vyfajčil purpuru zabalenú do novín a nehanbím sa za to. Nemám výčitky. Zistil som, že keď si hodím Vinca cez plece a skáčem na jednej nohe, neplače a smeje sa. Vzhľadom na vyfajčenú purpuru mi skákanie na jednej nohe nerobí úplne dobre na orgány a žalúdok mi začína bublať. Položil som preto Vinca naspäť na zem, aby mohol spokojne pokračovať v revaní.
Je čas na kúpanie a spinkanie. Nedarí sa mi nájsť pyžamko. Zrejme som sa pri Natašinej inštruktáži pozabudol a nedával som pozor, preto bude dnes Vinco spať v pogrcanom pyžame, ktoré som našiel v koši na špinavú bielizeň. Uistil som Vinca, že to bude naše malé tajomstvo. Dohoda bola jasná. On nepovie mame, že ho ocko obliekol do nechutného povracaného pyžama a ja zase mame nepoviem, že jej pri minulom prebaľovaní posral plachtu. Všetci tak budú spokojní. Napúšťam vaňu a kladiem do nej Vinca. Vyzerá spokojne a počas kúpania sa do vane poští, pogrcia a hlavne to tretie. Namiesto sledovania filmu držím v jednej ruke revúce dieťa a druhou rukou drhnem posratú a inak znehodnotenú vaňu.

7.hodina
Vinco už je v postieľke a zaspáva. Prichádza Nataša. Nachádza ma pohodeného v rohu miestnosti v polohe znásilnenej ženy. Sťažka lapám po dychu a žujem pána Pandu. Ak mal niekto niekedy pochybnosti o mojich otcovských schopnostiach, dnes som ich vyvrátil.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.