Chceli zomrieť za vodcu. Naočkovali ich však nesprávnymi ideálmi! Príbeh Germánka

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Germánka je príbeh, v ktorom Berlín dostáva novú tvár, za ktorú bojuje celá generácia mladých v Hitlerjugend. Germánka je jednou z nich.
Verí vo vodcove ideály o veľkolepej Germánii. Tie však postupne padajú do prachu a umierajú spolu s tisíckami mladých ľudí v boji za vodcove sny.
Vychutnajte si skvelý historický príbeh slovenskej autorky. „Využila som množstvo historických faktov o Hitlerovej mládeži, o tom ako fungovali, ako a kedy boli do spolku prijímaní, aké boli ich povinnosti pred vojnou a čo robili počas nej,“ popisuje autorka Michaela Ella Hajduková.

„Mimochodom, sledujem, čo vykresávate z Adeline. Môžeš byť na ňu pyšný za nás oboch. Je sebecká, tvrdá a silná, dotiahne to ďaleko. Možno budem liečiť ľudí, ktorí sa jej raz dostanú do rúk.“
Wilhelmov hlas dostal nádych cynickosti a mne ostalo z jeho slov zvláštne zle…

 

Historický príbeh Germánka

Germánka kniha HajdukováNew York, 1958.
Deliu Divine, vychádzajúcu hviezdu filmového plátna, nájdu na jej narodeniny v hotelovej izbe v bezvedomí. Pokúsila sa o samovraždu.

Jej život bol plný lesku, novinárov a večierkov. Na prvý pohľad bola šťastná mladá žena. Pozlátka však padá, keď sa ocitne na psychiatrickom oddelení bez spomienok na svoj predošlý život. Overené liečebné metódy zlyhávajú, a tak na scénu prichádza nevrlý psychiater so záľubou vo zvláštnych metódach.

Delia sa chytá slamky, aby si spomenula na vlastnú minulosť, a tak doktor začína sériu sedení, v ktorých sa vďaka hypnóze vracia mladá herečka späť. Nemá však tušenie, že návrat bude viac ako bolestivý. Cesta vedie do Nemecka do obdobia druhej svetovej vojny k dievčatám a chlapcom z Hitlerjugend, ale aj za brány koncentračného tábora či medzi vzbúrencov, kam patrí aj Deliin starší brat.

Znesie Delia šokujúce zistenie, že je rebelskou dcérou veliteľa koncentračného tábora Sachsenhausen?
Prečo zaprela svoj pôvod?
A prečo každý rok oslavuje fiktívne narodeniny namiesto tých skutočných?

Michaela Ella Hajduková

Autorka Michaela Ella Hajduková.

 

Dievča z Hitlerjugend

Germánka je príbeh o árijskom dievčati, dcére hrdej na svojho nacistického otca. Je drzá, povýšenecká, hrdá, bezcitná a tvrdá. Dievča hodné členstva v Lige nemeckých dievčat…

No Adeline-Delia prejde v príbehu veľkým prerodom, nielen kvôli svojmu správaniu, názorom na život a na svet, ale aj vďaka mužovi, do ktorého sa zamiluje. „Ako dievča z Hitlerjugend však nevie, čo si s týmito citmi počať, pretože spolok z nej a jej rovesníkov vykresáva tvrdých ľudí. Navyše s postupujúcou vojnou, častým bombardovaním a zapájaním sa dievčat do všetkého, čo spolok vyžaduje, sa v nej otvárajú staré spomienky. Tie ju desia omnoho viac ako to, že spolu s inými musí byť nápomocná nielen v lazaretoch, ale aj pri pomoci preživším v ruinách,“ popisuje autorka Michaela Ella Hajduková.

Pozrite si book trailer ku knihe Germánka:

 

Netušili, že budú bojovať…

Ako priznala, čitateľov nešetrí a predkladá niekedy kruté a neľudské činy. Členovia Hitlerjugend mali svoje povinnosti voči ríši až do konca a preto mnohé udalosti neobídu ani Adeline.

Michaela sa snažila poukázať na to, že deti od 10 do 18 rokov, ktoré boli členmi spolku, ktorý vznikol ešte pred vojnou, spočiatku vôbec netušili, že raz z nich bude vodcova skutočná armáda. „Videla som mnoho dokumentov, kde hovorili preživší, že keď boli deťmi, nosili uniformy s hrdosťou, pomáhali mladším, ale aj dospelým na poliach, či poštových úradoch. Chodili do táborov, kúpali sa v jazerách, spievali piesne a majú nádherné spomienky na tie časy. Netušili, že vo vojne mnohí z nich dostanú zbrane a budú napríklad aj brániť Berlín pred Červenou armádou. V mnohých sa však národná hrdosť a láska k vodcovi vypestovala do takej miery, že bojovali dobrovoľne a na konci vojny ostali otrasení prehrou a smrťou vodcu,“ dodáva Michaela Ella Hajduková na margo novinky Germánka.

V príbehu nechýbajú ani skutočné udalosti, ako bolo Pálenie kníh, boj o Berlín a mnohé iné. Pretože s Hitlerovou mládežou súviseli. V príbehu sa mihne aj známa režisérka Leni Riefenstahlová, pretože Adeline túži byť herečkou.

Foto: LepšíDeň.sk, Motýľ, FB/Michaela Ella Hajduková


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.