Blíži sa vojna. A ona chce upozorniť na hrôzy, ktoré ešte len prídu!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Radi vravíme – treba sa poučiť z minulosti. Najmä v súvislosti s vojnami, holokaustom a zverstvami páchanými ľuďmi na ľuďoch. Žiaľ, zdá sa, že také čosi nedokážeme. Nie úplne…
Aj preto sú potrebné knihy ako je Berlínčanka. O žene, ktorá prichádza do Berlína tesne pred vypuknutím 2.svetovej vojny a postupne sa chtiac-nechtiac stáva súčasťou temného sveta nacizmu. Nikto by predtým nepredpokladal, čo sa bude diať: strašné zverstvá, neľudskosť a brutalita.
Aj preto stojí za prečítanie každá kniha, ktorá približuje 2.svetovú vojnu a ľudské osudy, ktoré ovplyvnila a rozdupala. Berlínčanka je okrem iného aj osobný príbeh ľudí, ktorí museli žiť na ostrí noža. Ktorým sa v sekunde prevrátil svet naruby…

Máme z vojny radosť? Nie. Bojíme sa jej? Možno. Môžeme ju vyhrať? Verdikt je v tomto prípade neistý. Panuje však presvedčenie, že cesty späť už niet. Musíme potlačiť čistú tyraniu, ktorá jednoducho škodí, a takým tyranom nikdy nesmieme dovoliť zvíťaziť.

 

Strhujúci príbeh Berlínčanka

Píše sa rok 1938, Berlín.
Leto je v plnom prúde a v Nemecku sa neodvrátiteľne schyľuje k vojne. Keď začínajúcu novinárku Georgie Youngovú prevelia do Berlína spolu s jej kolegom z Londýna, Maxom Spenderom, uvedomuje si, že situácia v krajine sa dramaticky mení.

Po príchode do mesta zahaleného do červených vlajok s hákovými krížmi, v ktorom sa to hemží nacistami, Georgie bezmocne sleduje, ako sú mnohí ľudia prenasledovaní a miznú zo dňa na deň. So stupňujúcim sa napätím si uvedomí, že s Maxom sa nemôžu len tak prizerať a musia konať, aj keby tým mali riskovať svoj život.

Postupne Georgie preniká do tajov ríše a začína odkrývať neopísateľné zverstvá Hitlerovho Nemecka. Táto dvojica sa stáva bytostnou súčasťou tohto temného sveta.

Berlínčanka Mandy Robotham

 

Varovali…nikto ich nepočúval

Ak máte radi príbehy z 2.svetovej vojny, navyše skvele napísané, strhujúci a napínavé – odporúčame novinku Berlínčanka. Je fascinujúce, ako si Mandy Robotham vie nájsť málo známe príbehy z druhej svetovej vojny (predtým Príbeh pôrodníčky) a spracuje ich do úžasného príbehu, ktorý vám miestami vyrazí dych. Inokedy netrpezlivo prehŕňate stránky a zatínate nechty do dlaní.

Stupeň neľudskosti sa možno nedal predpovedať, ale našli sa takí, ktorí nielenže videli Hitlerov hlad po nadvláde, ale pred ním aj varovali. Takí, ktorí boli v epicentre prvotnej búrky. „Z mojich výskumov, denníkov a zo životopisov to boli novinári sústredení okolo Berlína, ktorí opakovane varovali pred konfliktom, ktorý mal prísť – medzi nimi vysokouznávaný William. L. Shirer z CBS, ktorý sa o tom zmienil vo svojom Berlínskom denníku. Bohužiaľ, vtedajší svet nebol pripravený dostatočne pozorne načúvať – najmä nie politikom,“ píše Mandy Robotham.

 
 

Mandy Robotham

mandy robothamUž od svojich deviatich rokov sa videla ako nádejná spisovateľka. Zlákala ju však žurnalistika a neskôr materské povinnosti. V súčasnosti je Mandy bývalá pôrodná asistentka, ktorá píše o narodení, smrti, láske a o všetkom medzi tým. Získala magisterský titul v odbore tvorivé písanie na Oxford Brookes University.

Berlínčanka je jej tretí román a opäť si dala záležať na zhromaždení všetkých relevantných faktov. Prelúskala stovky strán starých novín, tisíce článkov, kníh, hrabala sa v archívoch.

„Berlínčanka podáva živý obraz niektorých mrazivých predzvestí druhej svetovej vojny. Pri tejto prenikavej, odvážnej a dynamickej jazde poslednými okamihmi rozpadajúcej sa slávy Berlína pred tým, ako sa nad ním zniesol mrak druhej svetovej vojny, budete nahlas lapať po dychu a uroníte niekoľko sĺz,“ napísala Kristin Harmel, autorka knihy Kniha stratených mien.

Berlínčanka Mandy Robotham

Foto: vydavateľstvo Motýľ, harpercollins.com, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.