Čistenie a starostlivosť o šperky. S týmito radami budú vaše klenoty žiariť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kúpili ste si krásnu retiazku zo striebra alebo prsteň z pravého zlata a tešíte sa z lesklého pohľadu. Po niekoľkých mesiacoch nosenia sa ale spolu s leskom vytratí aj vaše nadšenie? Šperky sa rýchlo zafarbia a vyzerajú fádne?
Tak ako pri oblečení a našom tele, aj pri šperkoch veľa závisí od starostlivosti. Poďme sa spoločne pozrieť na kroky, ktorými môžete nechcenému znehodnoteniu obľúbených šperkov predísť.

 

Základné všeobecné tipy na starostlivosť o šperky

  • Vaše šperky by mali byť v každodennom živote mimo dosahu vody. Vždy je preto lepšie ich nielen pred umývaním, ale aj návštevou kúpaliska zložiť.
  • Dobrým pravidlom tiež je, že šperk si dajte na telo ako posledný a zložte ako prvý, aby bola doba nosenia čo najkratšia.
  • Retiazky, prstene, náramky atď. by ste si mali pred cvičením alebo záhradkárčením zložiť, aby ste ich ochránili pred špinou a potom.
  • Kozmetika a parfum na šperk nepatria a poškodzujú ho.
  • Šperky je potrebné skladovať v suchu a chrániť pred svetlom. Nenechávajte ich bez dozoru na parapete, slnko ich môže poškodiť. Ak iné miesto na uskladnenie nemáte, zatiahnite aspoň žalúzie.
  • Rôzne šperky je najlepšie skladovať jednotlivo a v nádobách na to určených – teda šperkovniciach.
  • Perly sú obzvlášť dobre chránené zamatovou látkou.

ako vyčistiť žalúziePrečítajte si tiež
Praktické tipy, ako jednoducho a účinne vyčistiť žalúzie.

 

Ako môžete šperky vyčistiť?

Podobne ako riad alebo ruky. Platí to za predpokladu, že ide o šperky alebo nové detské náušnice bez drahých kameňov. Tie by sa mohli vplyvom niektorých čistiacich a hygienických prostriedkov naopak poškodiť, napríklad perly.

Druhá dôležitá vec je, ak šperky vyčistíte zubnou pastou, mydlom alebo prípravkom na riad, nezabudnite ich dôkladne vysušiť. Ako sme spomínali, vlhkosť môže ich vzhľad znehodnotiť. Ak na to nemáte čas, zaneste šperky na čistenie k zlatníkovi.

— PR článok —
Foto: Kwangmoozaa/Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.