Ako škodí deťom príliš veľa času na mobile, tablete alebo pri počítači?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je prirodzené, že deti dnes trávia čas aj na mobiloch, tabletoch a pri počítačoch. Obrovská ponuka rôznych aplikácií, napríklad Vine, sociálne siete ako TikTok, Instagram, Snapchat, Facebook. Videá na Youtube, správy cez Viber a WhatsApp. Možností je veľa a kto nie je na sieti, odsúva sa bokom od hlavného prúdu.
Takže je v poriadku, ak sú deti online…ale za určitých podmienok, ktoré by mali ustrážiť najmä rodičia. Jedna z najdôležitejších vecí je čas, ktorý trávia mladí na nete. Neraz sú to doslova hodiny denne a to podľa odborníkov spôsobuje deťom a mladým mnohé fyzické i psychické problémy. „Okrem iného očné problémy, bolesti hlavy, poruchy koncentrácie a spánku, problémy s chrbticou, ochabnuté svalstvo, či poruchy výživy,” upozorňuje pre LepšíDeň.sk doktorka MUDr. Alžbeta BéderováPoradne zdravia. V čom všetkom nám teda škodí, ak trávime príliš veľa času na mobile, počítači či tablete?

 

Veľa času na mobile

Je ľahké stratiť pojem o čase na appke TikTok, ktorá sa stala fenoménom už aj na Slovensku. Kratučké videá, ktorými listujete, nabaľujú sa a vy ani neviete, že ubehla hodina, či dve.
Toľko času na nete však škodí deťom, aj tínedžerom. Už po polhodine na počítači prichádza na dieťa únava, otupenosť, stráca koncentráciu a často býva mrzuté a podráždené. K tomu sa podľa A.Béderovej postupne nabaľujú poruchy verbálnej komunikácie, preferovanie izolácie, aby mali čas byť online a následne problémy so spánkom.

Pritom podľa prieskumu Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie z roku 2018 trávi viac ako polovica slovenských detí na internete 4 až 6 hodín denne! Ide o počítač, tablet, mobil a rôzne herné konzoly. A to je priveľa, čo si musia odsledovať najmä rodičia.
Navyše, “kým menšie deti priznali, že mávajú strach z príšer, krvi, zabíjania ľudí a zlé sny, u starších detí sa prejavuje začínajúca závislosť na počítačových hrách. Kvôli dlhému času strávenému pri hre na počítači majú bolesti hlavy, stáva sa im, že sa nestihnú pripraviť do školy, zabúdajú jesť a piť, stále myslia iba na
hranie a nevedia sa od toho odtrhnúť,” píše sa vo výsledkoch prieskumu o rizikách virtuálneho priestoru pre deti.

veľa času na mobile a tablete

 

Fyzické i psychické problémy

Ak deti a mladí trávia priveľa času na mobile, počítači alebo tablete, odrazí sa to neskôr v rôznych oblastiach zdravia. Podľa MUDr. Alžbety Béderovej môžeme problémy rozdeliť približne takto:

ikona mobildlhé nesprávne sedenie spôsobuje zlé držanie tela a bolesti chrbtice spôsobené permanentným tlakom na medzistavcové platničky; to môže spôsobovať veľké problémy v dospelosti

ikona mobilsyndróm karpálneho tunela v dôsledku opakovania pohybu, napr.  posúvanie počítačovej myši alebo písanie na klávesnici

ikona mobildeformovanie prstov alebo úbytok svalovej hmoty

ikona mobiločné problémy – syndróm suchého oka, pálenie očí, pretože tie sú nedostatočne obmývané slzami

ikona mobilbolesť hlavy ako dôsledok únavy očí, ale aj ako dôsledok nevhodného sedenia, keď sú preťažené ramená a krk. Napätie týchto svalových partií môže byť neskôr spúšťačom migrenóznych záchvatov

ikona mobilporuchy sústredenia, verbálnej komunikácie a spánku

bezpečnosť detí na internetePrečítajte si tiež
Rodičovská kontrola. Ustrážte si bezpečnosť detí na internete

ikona mobilnedostatok pohybu a nízky energetický výdaj zvyšuje riziko nárastu obezity

ikona mobilporuchy výživy – dieťa či tínedžer buď stravovanie zanedbáva, čím vzniká deficit dôležitých základných a ochranných nutrientov. Alebo sa pri počítači nekontrolovane prejedá (podľa odborníkov je čoraz častejšia konzumácia jedál rýchleho občerstvenia, slané či sladké pochutiny ap.)

ikona mobilzávislosť na nete spôsobuje aj mnohé psychické problémy, ktoré spočiatku nevnímame, pripisujeme ich puberte alebo ich berieme na ľahkú váhu. Dieťaťu sa znižuje sebadôvera, nemá už také ciele, ako kedysi a poľavuje vo viacerých oblastiach.

ikona mobildeti, ktoré trávia priveľa času na mobile a celkovo internete sú emotívnejšie, labilnejšie a impulzívnejšie. Keď ich „odtrhnete“ od ich online aktivít (zakážete hry, zrušíte konto na sociálnej sieti ap.), dostáva sa do afektu a môže ohroziť nielen seba, ale aj svoje okolie

 

Čo robiť a ako pomôcť?

Najhoršie je, ak internetu a sociálnym sieťam podľahli aj rodičia. To, že ich dieťa trávi na nete príliš veľa času neraz ani nevnímajú a berú to ako prirodzený vývoj. Chcú mu dopriať, nezakazovať. V tomto smere má však rodič nezastupiteľnú úlohu a musí vedieť skontrolovať svoje dieťa, ktoré ešte nepozná mieru a často ani vyššie spomínané riziká.
Musia sa stanoviť presné pravidlá a dodržiavať ich.

Ak vám „internetová závislosť“ detí prerastie cez hlavu, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc. A hlavne neváhajte a nehanbite sa. Existuje veľa pracovísk, kde vám pomôžu – napríklad odborná špecializovaná liečebňa SanatoriumAT, ktorá sa liečbe závislosti venuje od roku 1996. Odborníci tam rodičom poradia v oblasti výchovy, ochrany zdravia a emócií ich i detí.
A takýchto organizácií je viacero, stačí si nájsť to správne.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.