Dá sa osudu vzoprieť? A aké to môže mať následky? Skvelý mix krimi a fantasy Sudička zo severu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ocitáme sa na policajnej stanici a spoznávame hlavné postavy. Nič zatiaľ nenasvedčuje tomu, že o chvíľu sa objaví nadprirodzeno. Že do deja vstúpia mýtické bytosti severu.
Dar hlavnej postavy sa prejaví krátko po pár stranách a okrem toho zisťujeme, že sa June na ruke začína objavovať zvláštne znamenie…
Začína sa nový príbeh slovenskej autorky Michaely Elly Hajdukovej Sudička zo severu.

Sudička zo severu

June Delainová pracuje ako špeciálna psychologička. Vďaka výnimočnému daru, ktorý zdedila, je nenahraditeľnou súčasťou policajného tímu. O jej neobyčajnom dare vedia iba jej najbližšie priateľky a sestra. Všetky totiž prežili niečo, čo ich k sebe pripútalo.

Jonas Storsveen je policajný detektív, ktorý nezvládol posledný prípad a po smrti páchateľa sa stiahol z polície i zo spoločnosti. Útočisko našiel pri jazere Snowflake v zrube ďaleko od civilizácie. Uprostred zasneženej tichej krajiny na Aljaške sa medzi Jonasom a June začne vytvárať niečo, čo nečakali. Cestu im však neustále kríži desivý Tieň. Kto je útočník, ktorý svoje obete nezabíja, ale do krvi mláti?

Ďaleko na severe sa rozprestiera SkjebnegardKráľovstvo osudu. Miesto ako žiadne iné. A hoci si June myslí, že pokrvné puto dokáže oklamať, vietor zo severu ju vábi čoraz silnejšie. No ak na jeho volanie odpovie, jej láska musí zomrieť, lebo osud to tak napísal.

sudička zo severu

Jedna žena. Dva životy. No iba jeden osud!

Sudička zo severu je viac krimi, druhý diel bude viac fantasy, ako nám prezradila autorka. Rozohrala zaujímavý príbeh a jemne preplietla realitu s nadprirodzeným svetom. Budete sa chcieť dozvedieť, kto je ten Tieň, ktorý mláti svoje obete do krvi… Kto je v skutočnosti June, žena, čo dokáže prechádzať cez tmu. Ako sa vysporiada s minulosťou a svojím nečakaným dedičstvom?

„Vieš niečo prečítať?“ spýtala sa nedočkavo. Chytil ju za zápästie. Pokúšal sa tváriť neutrálne, ale nezvládol to. Na predlaktí sa jej z vnútornej strany rysovalo čosi, čo vyzeralo ako dýka a zároveň vreteno. Na čepeli, ktorú prekrývali namotané jemné nite, bol nápis. Nebol viditeľný celý, dokonca ani dýka nie, dalo sa to však dedukovať podľa toho, čo bolo vidieť.
„Toto slovo vyzerá ako mørk. V  mojej reči to znamená tma a toto tu vyzerá ako sjel. V preklade duša.“
„Prečo sa mi na ruke objavuje nejaký nórsky nápis a  dýka?“ hlesla s pohľadom upretým do jeho očí, akoby mal odpoveď.
„Netuším,“ priznal a v hlave mu kričalo, že klame. Lebo klamal! Lebo vedel!

 

Knihu som dolaďovala roky…

„Knihu som písala a upravovala v podstate niekoľko rokov, kým som ju pustila k čitateľom,“ približuje autorka. „Nakoľko krimi nie je práve žáner v ktorom som úplne doma, potrebovala som nechať veci dozrieť. Vracala som sa k nim, či mi všetko sedí, či to má logiku a podobne.“

Vznikla tak kniha, ktorá je iná ako Miškine predchádzajúce. Množstvo fanúšikov a čitateľov si získala schémou súčasnosť, minulosť a mytologický prvok. Tentoraz sa neobjaví história ako taká, skôr je to fantasy príbeh, v ktorom sú dejové línie prepletené s kriminálnymi prvkami.

Mimochodom, je to prvá Miškina kniha, ktorá má kreslenú obálku. „Veľmi obdivujem prácu grafičky Natálie Bódišovej, s ktorou som spolupracovala pri knihe Rekviem pre anjela, kde mi navrhla potlač na tričko a tiež pri knihe Kráľovná krvi, kde takisto navrhla motív na tričko. Dúfala som, že to bude práve ona, koho si vydavateľstvo vyberie a som rada, že to vyšlo. Obrázok hlavnej postavy na obálke je neskutočný!“ dodáva nadšene Michaela Ella Hajduková.

Foto: LepšíDeň.sk, Motýľ


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.