Viete, ako vám pomôžu nočné šošovky?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno ste o nich ešte nepočuli.
Ak však máte malé deti, určite by ste si mali prečítať viac. Špeciálne kontaktné šošovky na noc totiž pomohli každému dieťaťu, ktoré sa zúčastnilo istého výskumu. Upravili tvarovanie oka, aby sa krátkozrakosť v kritickom období nevyvinula. Čo na to poviete, milí rodičia?

nočné šošovky

Odborníci sledovali oči, či sa nemení ich tvar.

O experimente informoval The Telegraph koncom júna. Autorka článku Sarah Knaptonová vysvetľuje, že pokusu sa zúčastnilo viac ako 300 detí, ktorým na noc vkladali do očí šetrné kontaktné šošovky. A ráno ich zasa vybrali.
Výsledok?
Podporili správny rast a tvarovanie oka.

Krátkozrakosť spôsobuje nesprávny vývin, ktorý zapríčiní, že oko nemá žiadaný tvar gule, ale je skôr pretiahnuté podobne ako oliva. Na vine je moderný životný štýl, množstvo obrazoviek, preťažovanie oka, žiarenie.
Za posledných 50 rokov sa počet krátkozrakých detí napríklad v Británii až zdvojnásobil, upozorňuje autorka článku. Deti trávia čoraz menej času aktívnym pohybom vonku, sedia doma či v škole a pozerajú sa do obrazoviek alebo do zošitov.
V čase, keď sa oko vyvíja, nemá tak dostatok podnetov na to, aby zaostrovalo do diaľky. Dieťa si zvykne pozerať do blízka a na predmety v diaľke už o niekoľko rokov nebude schopné zaostriť.

sosovka

Mäkké kontaktné nočné šošovky.

Účinné nočné šošovky
Nočné šošovky majú pomôcť práve v tom „kritickom období“.
Zdravé oko rastie primerane spolu s ďalšími časťami organizmu. Deti, u ktorých je predpoklad, že sa bude oko vyvíjať správne, bývajú asi do šiesteho roku života mierne ďalekozraké. Ďalším rastom sa tvar oka prirodzene vyvinie tak, aby bolo videnie optimálne.
Keď však lekári u dieťaťa v tomto veku miernu ďalekozrakosť nezaznamenajú, je tu vysoký predpoklad, že sa oko správne vyvinúť „nestihne“ a ostane krátkozraké.

Špeciálne nočné šošovky majú preto za úlohu motivovať oči dieťaťa tak, aby sa dokázali a stihli patrične vyvinúť. Nočné šošovky je treba nosiť počas troch rokov. Pravidelne. A starať sa o ne.
„Rodičia, ktorí sa obávajú, že ich deti budú krátkozraké, majú teraz možnosť potlačiť to,“ vysvetľuje profesorka Pauline Chomová z Polytechnickej univerzity v Hong Kongu. „Pokusy naozaj dokázali, že krátkozrakosť sa u detí s nočnými šošovkami výrazne spomalila.“

Pokusy samozrejme pokračujú, no prvé výsledky sú veľmi optimistické. Pravdou však je, že pri nočných šošovkách sa mierne zvyšuje možnosť infekcie oka. Pri klasických denných šošovkách sú to štatisticky 2 prípady z 10 000. Pri nočných šošovkách je to 15 až 20 prípadov z 10 000.
Podľa odborníkov to zvýšené riziko stojí za to, keď vaše dieťa nebude také krátkozraké, ako by bolo bez nočných šošoviek.

Článok vznikol v spolupráci s portálom MojeŠošovky.sk.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.