Ako pozorovať perzeidy, slzy letnej oblohy?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dnešná noc je na to ideálna. Naša planéta pretína dráhu perzeíd pravidelne každý rok od polovice júla do 23. augusta. Viditeľné sú na severnej oblohe od 22.júla. Ale najlepšie podmienky na pozorovanie nastávajú väčšinou počas maxima v noci z 12. na 13. augusta. Čiže dnes!
Ako teda najlepšie pozorovať padajúce hviezdy, čiže perzeidy?

Už voľným okom môžete dnes v noci vidieť až 80 meteorov za hodinu. Sledovanie pomocou radaru ich odhalí asi štvornásobok, ale stačí si vyjsť na balkón a pozorovať. LepšíDeň.sk odporúča vzdialiť sa od svetelného smogu veľkomesta. Vyliezť povedzme na vysoký kopec za mestom/dedinou, rozprestrieť deku na zem, ľahnúť si na ňu s partnerom, otvoriť fľašu dobrého vínka a užívať si nebeské divadlo – perzeidy.

Pod­mien­ky na po­zo­ro­va­nie sú ten­to rok veľmi priaz­ni­vé, pretože nás nebude ru­šiť svit Me­siaca. Ak­ti­vi­ta ro­ja stú­pa už od 10. augus­ta a najlepšie podmienky na pozorovanie sú od polno­ci až do svi­ta­nia. Ok­rem me­teo­rov vás možno za­uj­me na tma­vej ob­lo­he aj striebr­istá Mlieč­na ces­ta.

Ako pozorovať perzeidy?

Noc z 12. na 13.augusta je ideálna pre pozorovanie “padajúcich hviezd”.

Nočné pozorovanie

Začnite ho, keď bude Slnko dostatočne hlboko pod obzorom. Po západe Slnka intenzita jeho svetla postupne klesá. Keď je 18 stupňov pod horizontom, začína byť žiara slnečného svetla zanedbateľná a dnes v noci to bude zhruba po 22:15.

Pri pozorovaní sa sústreďte na miesto na oblohe blízko rozhrania súhvezdí Perzeus, Žirafa a Kasiopeja. Pre lepšiu orientáciu na nočnej oblohe odporúčame populárne Stellarium (pre počítače zadarmo), ktoré vám ukáže aj polohu, kde sa nachádzajú perzeidy.

Ak by sa vám pozorovanie perzeíd málilo, v týchto dňoch prelietava nad Slovenskom aj Medzinárodná vesmírna stanica ISS. Čas preletu ISS pre vašu polohu nájdete napríklad na stránke www.isstracker.com, špecializovanej NASA stránke alebo v už spomenutom balíku Stellarium.
Napríklad v Bratislave by to malo byť 12. augusta o 21:57, pričom ISS bude viditeľná, prelietavajúc zo západu na východ, približne 3 minúty.

Perzeidy. Slzy letnej oblohy

Me­teo­ric­ký roj sa per­zei­dy ľu­do­vo na­zý­va­jú aj sl­za­mi svä­té­ho Vav­rin­ca. Alebo slzami letnej oblohy. Naj­star­šie zá­zna­my pochádzajú z Čí­ny už z ro­ku 36 n.l., keď v ran­ných ho­di­nách pozo­ro­va­li viac ako 100 me­teo­rov. Zo stre­do­ve­ku sú zá­zna­my len veľ­mi spo­ra­dic­ké. Za novodo­bé­ho ob­ja­vi­te­ľa me­teo­ric­ké­ho ro­ja Per­zei­dy po­va­žu­jú Adol­phe Quete­le­ta z Bru­se­lu, kto­rý naň upo­zor­nil v ro­ku 1835.

Zem v tomto období prelieta oblakom prachových a ľadových čiastočiek, ktoré pochádzajú z kométy Swift-Tuttle. Tie pri zrážke s atmosférou Zeme vďaka ich vysokej rýchlosti 58 km za sekundu vo výške približne 80 kilometrov zhoria a vytvárajú tak  viditeľné svetelné stopy na nočnej oblohe.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.