Jobs, Madonna, Swayze a posmrtný život

Pinterest LinkedIn Tumblr +

 „Niekedy si myslím, že je to ako tlačidlo na zapnutie a vypnutie prístroja. Stlačíte a ste preč… Preto nechcem na prístroje od Apple dávať tlačidlá na zapínanie a vypínanie,“ povedal geniálny Steve Jobs svojmu životopiscovi Walterovi Isaacsonovi.
V biografii Steve Jobs, ktorá mala obrovský úspech po celom svete a v češtine ju brilantne nahovoril do audioknihy Martin Stránský, je toho oveľa viac o posmrtnom živote.

Steve Jobs

Steve Jobs

„Odkedy som ochorel na rakovinu, čoraz viac o tom premýšľam. A zisťujem, že verím o niečo viac,“ tvrdil Steve Jobs. „Možno je to preto, že chcem veriť v posmrtný život. Že keď človek zomrie, nezmizne všetka tá múdrosť, ktorú ste získali. Že nejako žije ďalej.“

Možno ste si všimli, že keď iPhone, iPad alebo prenosný počítač MacBook nepoužívate, prejde automaticky do pohotovostného režimu. Ale nevypne sa. Náhoda? Nie, bol to Stevom zámer. Na niektorých prístrojoch dokonca bliká svetelný signál, ktorý ukazuje, že ich možno kedykoľvek oživiť….

Existuje posmrtný život?

Mnohí veria, že smrťou sa to nekončí…

Posmrtný život v knihách…

Určite najznámejším autorom kníh o živote po živote je Raymond Moody. Filozof a psychiater, ktorý sa dlhé roky zaoberal javmi odohrávajúcimi sa medzi životom a smrťou. Vo svojich knihách vychádzal najmä zo spomienok ľudí, ktorí prežili klinickú smrť.

Čítali ste Zbohom zbraniam od Ernesta Hemingwaya? Tak ste si určite všimli, že aj tam sa objavuje opis zážitku blízkej smrti. Takisto v knihe Leva Nikolajeviča Tolstého Smrť Ivaja Iljiča. A čo poviete na Williama Shakespeara? Spomeňte si na Hamleta a ducha jeho otca, ktorý sa mu zjavil a povedal: „Pomsti moju smrť!“

…a vo filmoch

Milujeme dva filmy, kde sa to posmrtným životom len tak hmýri. Duch s úžasným Patrickom Swayzem, Demi Moore a Woopi Goldbergovou.
Vedeli ste, že obsadiť rolu výtvarníčky Molly nebolo také jednoduché? Mala to byť Michelle Pfeiffer, Nicol Kidman, Kim Basinger, dokonca aj Meg Ryan. Tvorcovia si napokon vybrali Andie MacDowellovú, ktorá však odmietla, pretože jej prekážal sexuálny podtón mnohých scén.
Kathleen Turner sa zase bála, že to bude totálne fiasko.
A Mary Steenburgenová povedala rázne NIE, lebo považovala za hlúposť príbeh o zaľúbenom páriku, v ktorom sa zavraždený Sam snaží zo záhrobia varovať svoju snúbenicu Molly. Veď kto to kedy videl…
A rolu odmietla aj Madonna (vraj príliš zaneprázdnená) a Geena Davis (práve nakrúcala film Thelma a Louise).

Výsledok poznáte. Duch sa stal jedným z najobľúbenejších filmov histórie. Náklady na výrobu boli 22 miliónov dolárov, no film rýchlo zarobil 200 miliónov. Kiná prikladali k lístkom vreckovky a z Patricka a Demi sa stali hollywoodske hviezdy.

No a tiež máme radi Mesto anjelov s Nicolasom Cageom a Meg Ryanovou.
V podobných filmoch scenáristi väčšinou popustia svojej fantázii uzdu, ale často vedia priviesť diváka k zamysleniu a úvahám: môže existovať posmrtný život? A ak existuje, ako vyzerá?

Ľudia jednoducho neprestávajú premýšľať nad tým, čo nasleduje po živote.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.