Skalica. Krásne sakrálne stavby, skalický trdelník aj skalický rubín

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Neďaleko rieky Morava na úpätí Bielych Karpát a takmer na hranici s Českou republikou leží mesto Skalica. Bývalé slobodné kráľovské mesto. Priaznivú polohu na diaľkovej trase Jantárovej cesty využíval človek na osídlenie už od nepamäti, o čom svedčí aj bohatá história tohto mesta. Dnes je to krásne mestečko, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť a pozrieť si aj zaujímavosti v blízkom okolí.
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska, ktorý oslavuje 100 výročie svojej existencie, sme pre vás pripravili malú prechádzku po meste Skalica. Ukážeme vám, čo si pozrieť, vychutnať a kde zájsť v blízkosti mesta.
Mimochodom, poznáte slávnych rodákov zo Skalice? Narodil sa tam napríklad herec a spevák František Krištof Veselý, priekopník slovenského dabingu Svätopluk Šablatúra, salezián a spisovateľ Anton Srholec, hudobník Marián Varga, ale tiež hokejista Žigo Pálffy, herečky Bibiana Ondrejková a Helena Krajčiová.

 

Slobodné kráľovské mesto Skalica

Skalica na mapePrvý raz sa spomína ako osada v roku 1217 pod názvom Zakulcza, neskôr Zakolcha. Z týchto pomenovaní vznikol slovenský názov Skalica a nemecký Skalitz. Pochádza od slova skala a je možné, že názov mestu dala stavba známej kamennej rotundy z 12. storočia.

Rotunda v Skalici

Románska rotunda sv.Juraja.

Románska Rotunda sv. Juraja je dodnes najhodnotnejšou stavebnou pamiatkou a symbolom Skalice. Stojí na malom návrší na kraji mesta a patrí medzi najkrajšie románske stavby na Slovensku. Postavili ju ako hradný kostolík a architektúrou nadväzuje na staršie české a moravské stavby. Je to poschodová stavba z pieskovcových kvádrov. Tvorí ju polkruhová svätyňa a kruhová loď, ktoré sa zachovali v pôvodnej podobe.

Na začiatku 15. storočia ju upravili a začlenili do hradieb. V 17. storočí ju prestavali v barokovom štýle. Vo vnútri rotundy sú po oboch  stranách oblúka gotické nástenné maľby predstavujúce sv. Juraja, ako zápasí s drakom. V blízkosti rotundy sa zachovali časti gotických mestských hradieb a brány. V súčasnosti sa v nej nachádza neveľká expozícia Záhorského múzea, ktorá približuje históriu tejto ojedinelej pamiatky.

 

Centrum mesta

Centrum mesta tvorí trojuholníkovité námestie s dominantou farského Kostola sv. Michala archanjela. Tento rímskokatolícky gotický kostol vybudovali po roku 1372. Prešiel mnohými prestavbami a opravami. Dodnes sa zachovali niektoré gotické prvky a renesančne upravená veža s arkádami, odkiaľ je nádherný pohľad na mesto s okolím.
V interiéri kostola zaujme najmä neskorobarokový hlavný oltár z roku 1777 s obrazom sv. Michala archanjela od J. L. Krackera a ojedinelý súbor šiestich barokových cechových oltárov zasvätených patrónom skalických cechov. Vedľa kostola stojí na námestí kaplnka – karner sv. Anny z konca 14. storočia.

Skalica centrum

 

Vzácne sakrálne pamiatky

Sakrálnych pamiatok je v Skalici oveľa viac. Nechýba tu kostol a kláštor františkánov z druhej polovice 15. storočia, ktorý vybudovali pri mestských hradbách a spolu tvoria jednotný komplex okolo záhrady uzavretej z troch strán budovou kláštora a z jednej strany stavbou kostola. Kostol a kláštor paulínov postavili v rokoch 1715 až 1725 a aj jezuiti majú v Skalici postavený barokový kostol a kláštor.
Súčasný evanjelický kostol v Skalici je zase ukážkou klasicistického slohu s prvkami baroka. Postavili ho v roku 1796 ako tolerančný chrám bez veže, ktorú dostavali až v roku 1938 podľa projektu D. Jurkoviča.

Okrem sakrálnych pamiatok zaujme Skalica aj svojimi meštianskymi domami. Príkladom renesančného meštianskeho domu je objekt Záhorského múzea na Námestí slobody. Vznikol spojením a prestavbou dvoch stredovekých domov v prvej tretine 17. storočia. Mnohé dvojpodlažné objekty v zástavbe námestia i prízemné domy v bočných uliciach majú zachované renesančné jadrá zo 17. storočia a stredoveké pivnice.

Jedna z najkrajších stavieb
 Secesná budova kultúrneho domu, v ktorom je expozícia Záhorského múzea, je naozaj jednou z najkrajších stavieb v Skalici. Ide o budovu bývalého Spolkového domu, ktorá patrí medzi najoriginálnejšie na Slovensku.
Je to jednoposchodová stavba z roku 1905 postavená podľa návrhu D. Jurkoviča. Priečelie secesnej budovy kultúrneho domu zdobí mozaika inšpirovaná kresbami maliara Mikuláša Aleša. Kedysi sa tu nachádzala najväčšia divadelná sála na Slovensku vyzdobená maľbami A. Frolku.

Budova kultúrneho domu Skalica

 

Skalický trdelník a skalický rubín

Už od stredoveku bolo neoddeliteľnou súčasťou života Skaličanov vinohradníctvo. Preto by mal každý návštevník Skalice ochutnať známe červené víno – Skalický rubín, ktorý vznikol primiešaním odrôd svätovavrinecké a portugal do frankovky. Mesto dodnes obklopujú vinohrady s pozoruhodnými vinohradníckymi domčekmi a vínnymi pivnicami. Pri posedeniach v Skalici nemôže chýbať ani sladká špecialita – skalický trdelník.

Výroba trdelníka sa traduje už od 18. storočia, kedy ju sem priniesol sedmohradský kuchár grófa Gvadányiho. Ide o múčnik vyrábaný tradičným spôsobom z jemného vykysnutého cesta, ktoré sa namotá na drevenú tyč, tzv. trdlo, a pečie nad otvoreným ohňom. Nakoniec sa posype orechmi alebo škoricou. V roku 2007 získal aj ochrannú známku Európskej únie ako prvý slovenský výrobok.

skalický trdelníkVyskúšajte
jednoduchý recept na skalický trdelník.

Čo si pozrieť v okolí Skalice?

Keď už si prezriete Skalicu, ochutnáte trdelník a skalický rubín, v okolí máte mnoho miest, ktoré tiež stoja za zmienku. Pár kilometrov na juhozápad je mestečko Holíč, vstupná brána z Česka na Slovensko. Nájdete tam krásny Holíčsky kaštieľ, ktorý stojí na mieste pôvodne stredovekého vodného hradu.

3-4 kilometre na juh sú Kopčany a v nich Rímskokatolícky kostol sv. Margity Antiochijskej, jednoloďová predrománska stavba s pravouhlým ukončením presbytéria z obdobia medzi koncom 9. a prvej polovice 10. storočia. Vznikol pravdepodobne ešte v období Veľkomoravskej ríše. Ide o jeden z najstarších zachovaných kostolov nielen na Slovensku, ale v celej strednej Európe.

Na sever od Skalice odporúčame Skanzen Strážnice, cca do 10 km od mesta. Skalica je len kúsok od hraníc, tak neváhajte zájsť do mesta Hodonín, kde majú veľmi peknú Zoologickú záhradu.
No a samozrejme, vyskúšajte aj plavbu po Baťovom kanáli. Vedie z Otrokovíc do Skalice, nadväzuje však aj na splavné úseky rieky Moravy od mesta Kroměříž po mesto Otrokovice a od Skalice po Rohatec a Hodonín. Pre rekreačnú plavbu je Baťov kanál splavný v dĺžke 53 km. O možnostiach plavby, trase, cenách si pozrite na stránke Prvá plavebná.

Baťov kanál Skalica

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska
Objednajte si predplatné časopisu len za 15,54€.
text: Daniel Kollár
foto: Marek Eštočin, Ľubica Mildeová,
archív Trnavského samosprávneho kraja,
Wikimedia/Pe3kZA

časopis Krásy Slovenska


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.