Aj pochované tajomstvá zvyknú zaskočiť…ako zradný príliv

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pobrežie ďalekej Tasmánie, potopený vrak, prímorské jaskyne a nezvestné dievča. To sú hlavné kulisy inteligentného trileru austrálskej autorky Jane Harperovej Zradný príliv. Ak chcete trošku precvičiť svoje sivé mozgové bunky, zacestovať si na opačný koniec sveta a vychutnať si skvele napísaný príbeh – píšte si do svojho wishlistu túto knihu.
Harperová dokáže vdýchnuť život nielen svojim postavám, ale aj samotnej krajine, ktorá je pre nás taká exotická. Nenápadne vám vojde pod kožu, vtiahne vás a predloží záhadu, ktorá je vyskladaná z mnohých tajomstiev. Mali zostať tajomstvami? Alebo je dobré, že postupne vychádzajú na povrch?

Zradný príliv poteší vašu čitateľskú dušu. V pútavom príbehu vám ukáže, ako silno na nás vplýva komunita, v ktorej žijeme. Ako výrazne nás formuje detstvo; ako si z neho berieme do dospelosti mnohé aspekty – aj tie negatívne a tie nám potom môžu ničiť život. Ukazuje, aké zdrvujúce môžu byť tajomstvá z minulosti, na ktoré sa snažíme zabudnúť a nejako ich vytesniť z mysle.
No aj pochované tajomstvá sa zvyknú predrať na povrch…a neraz v tej najnevhodnejšej chvíli.

 

Zradný príliv

Ocitáme sa v pokojnom pobrežnom mestečku Evelyn Bay v Tasmánii. To zažilo v minulosti obrovskú tragédiu, ktorá natrvalo poznamenala život mnohých obyvateľov. Pred dvanástimi rokmi zahynuli na mori v ničivej búrke dvaja muži a zároveň záhadne zmizlo mladé dievča.

Prenesieme sa do súčasnosti, kedy sa do rodného mestečka vracia tridsaťročný Kieran s priateľkou Miou a malou dcérkou. Práve Kieran nesie v očiach všetkých najväčší podiel viny na dávnej tragédii, s ktorou sa ešte stále poriadne nevyrovnal. Jeho prítomnosť vyvoláva nevôľu obyvateľov a dokonca aj starí priatelia sa k nemu správajú odmerane.

Na druhý deň po jeho príchode sa objaví na pláži mŕtve telo mladej ženy. Vražda študentky naštrbí pocit bezpečia prímorského mestečka a vytiahne na povrch pochované tajomstvá, lži, vinu, krivdu a smútok, čo zanechala veľká búrka, ktorá dodnes traumatizuje mnohých obyvateľov.

Zradný príliv a Stratený muž

 

Čarovná Tasmánia a hrozivá búrka

Jane Harperová je výborná autorka vo viacerých smeroch. V jej príbehoch nájdete takmer vždy nejakú záhadnú smrť, neraz vedú nitky do minulosti a k skrytým tajomstvám. Podobne to bolo aj v jej predošlej knihe, ktorá vyšla v slovenčine – Stratený muž. Písali sme o ňom vlani v článku Strhujúci krimitriler z drsnej Austrálie.

Harperová je silná v opisoch prostredia – malé mestečko pri mori, Tasmánia, divoká príroda…až máte chuť sadnúť na lietadlo a nechať sa tam dopraviť, aby ste si to užili na vlastnej koži.
Ale tiež do tohto prostredia vie dokonale napasovať postavy, ľudské vzťahy, ktoré posúvajú dej, dodávajú mu šťavu a sú koniec-koncov tým, čo si vychutnávate najviac.

Autorka sa tiež pekne pohráva s pozornosťou čitateľa. Vie ho zmiasť, viesť pekne za ručičku, veľakrát ho prekvapí, aj zaskočí. Podstrčí mu nejaké podozrenia, stopy, ktoré sa ukážu falošné a zručne narába s psychologickými prvkami: predsudky, domnienky, nevraživosť, intrigy, zatajovanie, láska, pocity viny a krivdy, rozhodnutia a ich dôsledky…

tipy na knihyPozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.

 

Jane HarperováZradný príliv má necelých 300 strán, no Harperová vie aj na takejto menšej ploche rozohrať strhujúce divadlo. Rýchlo sa zžijete s postavami. Prenesiete sa do Tasmánie. A zapadnete do komunity, jej života a neraz spletitých vzťahov, ktoré nie je ľahké len tak popretŕhať.
Príbeh o krivde a odpustení. Aj o tom, aké ťažké je žiť s nálepkou vinníka a ako ľahko možno niekoho obviniť bez uvedomenia si dôsledkov…

„Harperová s vycibrenou zručnosťou skúsenej autorky stupňuje napätie až k prekvapivému rozuzleniu a zároveň kriticky hodnotí stereotypy a predsudky panujúce v malých komunitách, ako aj pretrvávajúci dopad pocitu viny na jednotlivca,“ napísala Canberra Weekly.

 

Foto: Tatran.sk, JaneHarper.com.au


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.