Stratený muž. Strhujúci krimitriler z drsnej Austrálie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vychutnajte si vôňu a zvuky Austrálie takpovediac naživo. Horúčava, bezmocnosť, nádherná sila prírody. Neuveriteľne rozľahlé pastviny a ľudské príbytky vzdialené od seba stovky kilometrov. Fascinujúci Queensland prežiarený slnkom a poznačený dotykom smrti…
Pri starom náhrobku totiž nájdu mŕtveho muža. Je to ich brat, syn, manžel…a jeho smrť je nevysvetliteľným temným tajomstvom. Čo sa naozaj stalo? Kto ho tak doriadil?
Začína sa fascinujúci príbeh austrálskej autorky Stratený muž.

„Kniha Stratený muž ma úplne očarila. Zhltla som ju za jeden deň. Zatiaľ autorkina najlepšia kniha!” pochvaľuje si svetoznáma autorka Liane MoriartyováPeople Magazine dodáva: „Kriminálna lahôdka… Len zriedkakedy sa stáva, aby komplikovaná skladačka tak dokonale zapadla do seba – budete s úžasom krútiť hlavou.”

 

Stratený muž

Nathan a jeho brat Bub sa stretnú pri plote oddeľujúcom ich statky. Hlboko v pustom vnútrozemí austrálskeho kontinentu sú široko-ďaleko jediní susedia. Ich domy sú od seba vzdialené na tri hodiny cesty autom. Stoja pri náhrobku statkára, ktorého pochovali niekedy okolo roku 1890. Na kameni je čitateľný jediný riadok epitafu: … ktorý zišiel z cesty.

A pri náhrobku leží ich mŕtvy brat Cameron. Jeho auto sa našlo asi desať kilometrov odtiaľ na vyvýšenom pahorku naložené vodou, potravinami a všetkým potrebným na prežitie v púšti. Začína sa dráma rodiny Brightonovcov.
Dráma života, ktorú zinscenovalo toto odľahlé miesto.

Queensland Australia

Nebezpečne krásna austrálska príroda zbystrí všetky zmysly, stiera hranice medzi láskou a nenávisťou, prežitím a zotročením ľudských bytostí, ktoré v najbližšom okolí nenájdu ochranu. Aj okolnosti vyšetrovania úmrtia sú zvláštne, široko-ďaleko sa nenájde súdny lekár a detektíva musia privolať z iného okresu, lebo tamojšieho odvolali k inému prípadu.

Príbeh sledujeme z pohľadu Nathana, najstaršieho brata, ktorý často na pokraji zúfalstva zápasí s osamelosťou na odľahlom statku, opustený ženou aj vernou sučkou. Postupne sa dozvedáme, prečo ho odsúdila celá mestská komunita a koľko úsilia treba vynaložiť, aby osamotený človek prežil v tomto prekrásnom a nehostinnom kraji. No príťažlivosť okolitej prírody nikoho nepustí zo svojich osídiel.

Nazrieme do Nathanovej duše tak hlboko, až z toho mrazí. Dozvedáme sa o osude rodiny Brightonovcov, spoznávame každého jej člena, a napriek tomu sme bezradní. Nechápeme, ako došlo k záhadnej Cameronovej smrti, ale vieme, že nemal najmenšiu šancu prežiť. Zoznámime sa s hlbokými a odvážnymi ľuďmi, ktorých vytvarovala austrálska púšť, dala im do daru zmysel pre spravodlivosť a naučila ich konať v pravý čas.

 

Fascinujúci triler z Austrálie

kniha Stratený mužStratený muž je mimoriadne sugestívny príbeh, napínavý a vygradovaný do posledných strán. Autentická austrálska príroda, divočina a ľudia, ktorí v nej žijú. Sú takí tvrdí a zocelení drsným životom a ťažkou prácou, že neraz dokážu byť krutejší ako sama príroda…

Je to fascinujúci príbeh, perfektne premyslený a napínavý triler. Rodinná dráma, ktorá vás zavedie do pustej oblasti austrálskeho Queenslandu a udrží vás v napätí do posledných strán.
Autorka majstrovsky vykreslila atmosféru a prostredie horúcej Austrálie. Pridala legendy obklopujúce záhadného statkára a vytvorila temný príbeh, z ktorého chvíľami mrazí, hoci na vás praží neľútostné slnko.
Príbeh o tom, kam až sme ochotní zájsť, aby  sme ochránili drahocenný život na nenávidenom a zároveň milovanom mieste.

„Videl som, ako Cameron po tom všetkom vyzeral, keď ho Steve odvážal v sanitke. Aký bol doriadený.” Nathan videl, ako Liz pri tej poznámke myklo, ale pokračoval. Potrebovala to počuť. „Nemal ľahkú smrť. Mala by si to vedieť. Veľa trpel.”
Neodpovedala a uvedomil si, že plače. Nepohol sa. Napokon sa nadýchla.
„Nežiadam ťa o odpustenie…”

 

Majsterka austrálskych trilerov

Jane HarperováJane Harperová napísala za tri roky tri bestsellery, ktoré vychádzajú v 36 krajinách. Filmové práva na adaptáciu jej prvej knihy Sucho kúpila americká herečka a producentka Reese Witherspoonová.

Harperová sa narodila v Anglicku, ale prvých desať rokov života prežila s rodičmi v Austrálii. Neskôr študovala v južnom Anglicku a pracovala ako novinárka pre britskú tlač. Po čase sa vrátila do Melbournu a zamestnala sa v miestnych novinách. V roku 2016 jej vyšiel prvý román The Dry (Sucho), za ktorý dostala austrálsku cenu Gold ABIA for Book of the Year a britskú Gold Dagger za najlepší kriminálny román.

V roku 2017 jej vyšiel ďalší román Force of Nature (Sila prírody). Stratený muž je jej tretia kniha. Ako novinárka s trinásťročnou praxou je zvyknutá písať a má disciplínu v krvi. „Písala som každý deň. Pod tlakom termínov som každý týždeň napísala tisícky slov.”
Okrem toho absolvovala dvanásťtýždňový kurz tvorivého písania. Samotné písanie považuje za zábavnú časť celého procesu, ale už niekoľko mesiacov vopred sa sústreďuje na dej. Príbeh musí byť vierohodný, po celý čas sa v ňom musia vyskytovať nenápadné stopy umne vedúce k nečakanému rozuzleniu, veľkú pozornosť venuje aj psychológii postáv.

Foto: Tatran, franklymydearuk.co.uk/LepsiDen.sk, JaneHarper.com.au


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.