Chýba vám energia na pracovanie? Možno máte zlé osvetlenie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dôležitosť správneho osvetlenia pracoviska je ťažké preceňovať. Vedci dokázali, že až 90 % informácií človek dostáva práve cez orgány videnia. Rovnako je na tom aj naša nálada a celková pohoda, ktorá priamo závisí od stupňa únavy očí a úrovne osvetlenia. Nepríjemné to môže byť pri práci, pri ktorej denne trávime často viac ako 8 hodín denne najmenej 5 dní v týždni.

Stav okolitého priestoru vrátane jeho osvetlenia má na osobu vážny vplyv. Nižšie budeme preto hovoriť o tomto probléme podrobnejšie a poskytneme vám niekoľko dôležitých tipov, ktorým vám odporúčame venovať najväčšiu pozornosť. Správne kancelárske osvetlenie dokáže viac, než by ste si mysleli.

 

Čo je osvetlenie pracoviska?

Ide o optimálne rozdelenie svetla v miestnosti a na pracovisku zamestnanca, v ktorom bude proces plnenia povinností vykonávaný s maximálnou účinnosťou. Ten by sa mal chápať ako efektivita zamestnanca, na ktorého základe stojí vaša:

  • výdrž a energia;
  • záujem a motivácia;
  • pohoda a zdravie.

Nedostatočné alebo nadmerné svetlo v miestnosti vyhradenej pre prácu môže, naopak, vážne ovplyvniť úspešné fungovanie a rozvoj vašej spoločnosti. Spôsobí nadmerné namáhanie očí zamestnancom,  zhoršené podmienky na prácu a zdravie.

 

Základné požiadavky na osvetlenie pracoviska

Bez ohľadu na to, o aký druh pracoviska ide, malo by sa zvážiť niekoľko dôležitých pravidiel.

  1. osvetlenie miestnosti by malo byť dostatočné na zabezpečenie pohodlných pracovných podmienok pre zamestnancov.
  2. keďže sila, jas a farebná škála osvetlenia majú priamy vplyv na stav ľudského zdravia, osobitná pozornosť by sa mala venovať aj tomuto faktoru.
  3. možnosť manuálneho alebo automatického nastavenia uhla sklonu a svetelnej sily sa stane významnou pomocou pri vykonávaní prvého a druhého pravidla.

Samozrejme, dôležité je aj to, kde presne svoju prácu vykonávate. Ak je to teraz najčastejšie Home Office, myslite na jeho úsporné verzie, vďaka ktorému vás nebude bolieť hlava ani ročného vyúčtovania nájomného.

dobré osvetlenie

 

Aké žiarovky zvoliť na osvetlenie vášho pracoviska?

Nasledujúci zoznam svietidiel je usporiadaný podľa pozitívnych charakteristík a užitočných vlastností. Prvý z uvedených elektrických zdrojov svetla je teda najlepším riešením pre osvetľovacie pracoviská.

  • LED osvetlenie;
  • úsporné žiarivky;
  • halogénové žiarovky;
  • klasické žiarovky.

LED osvetlenie je najvyššou prioritou, pretože prevyšuje konkurenciu v mnohých ekonomických a praktických vlastnostiach. Na jeho inštaláciu si ale zavolajte radšej odborníkov, ktorí s kompletným návrhom LED osvetlenia nebudú mať žiadne problémy. Práca vám potom pôjde naozaj od ruky.

— PR článok —
Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.