Naše vlasy sú väčšinou jedna v prvých vecí, ktoré si na nás ostatní všimnú. A práve preto by sme sa o ne mali starať rovnako dobre (ak nie viac) ako o ostatné časti tela. Ktorá žena by netúžila po lesklej a bujnej hrive? Máme pre vás hneď niekoľko tipov, ako mať ešte krajšie vlasy!
To, v akej kondícii sú vaše vlasy, vypovedá o vašom celkovom zdravotnom stave. Podpíše sa na nich, rovnako ako na pleti a nechtoch, kadejaká chyba v jedálničku, nedostatok spánku či prepracovanie. Poškodiť ich ale môžete aj nešetrným zachádzaním, príliš dlhým slnením alebo nevhodnými prípravkami, ktoré pri starostlivosti o ne používate. Naopak správne zvolená sprchovacia hlavica dokáže s vašimi vlasmi doslova divy.
Doprajte svojim vlasom detox
Menej je niekedy viac – to platí aj v prípade starostlivosti o vlasy. Ak vlasy často fénujete, upravujete, žehlíte a nanášate na ne stylingové prípravky, ktoré ich môžu nadmerne zaťažovať, mali by ste pravidelne urobiť úplný opak – dopriať vlasom odpočinok. Aj v starostlivosti o vašu hrivu je totiž dobré nastoliť rovnováhu.
Využite napríklad víkend alebo čas, keď sa nikam nechystáte a po umytí nechajte vlasom oddych. Taký malý detox počas aspoň niekoľkých dní naordinujte svojim vlasom pravidelne – a budete sa diviť aká zmena nastane.
Doprajte svojim vlasom detox aj čo sa týka samotného umývania. Ak si myslíte, že vaše vlasy budú krásne vďaka každodennému kúpeľu, prekvapíme vás. Nie jej to tak. Naopak budú po čase strapatejšie a lámavejšie.
Vyberte si ten správny šampón
Reklamy, odporúčania kamarátok, dobré rady kolegýň v práci. To všetko ovplyvňuje výber vlasovej kozmetiky. Bohužiaľ to pre ich kvalitu nie je vždy to najlepšie. Niektoré šampóny (obzvlášť tie s parabénmi, sulfátmi a retinolom) príliš vysušujú a vlasy potom strácajú lesk a pružnosť. Zamerajte sa teda na šampóny, ktoré sú minimálne z deväťdesiatich percent prírodné a žiadne silikóny ani parabény neobsahujú. Sú síce drahšie, ale rozhodne sa vyplatia.
Ďalším kritériom pre výber správneho šampónu je váš typ vlasov. Jemné vlasy totiž potrebujú niečo iné než suché. Kučeravé zase chcú inú výživu než tie rovné. Obal šampónu by vás mal informovať, na aké vlasy je určený, avšak ak si nebudete istí, poraďte sa so svojou kaderníčkou.
Dôležité je používať vedľa správneho šampónu tiež kondicionér, ktorý umyté vlasy hydratuje. Môžete skúsiť metódu Co-Washing-Methode, kedy si vlasy umyjete raz či dvakrát týždenne len kondicionérom. Výsledok vás ohromí.
A ako vybrať kondicionér? Keď budete nakupovať, skontrolujte, či obsahuje keratín a arginín. Také prípravky vlasy čistia a obnovujú bez toho, aby porušili ich ochrannú vrstvu. Keratín štruktúru vlasov dokonca zlepšuje a napomáha obnoviť ich pôvodnú silu. Arginín vyživuje korienky a stimuluje činnosť buniek zodpovedných za rast vlasov.
Ani bublinka šampónu
Ak máte vybraný správny šampón, ste v polovičke cesty k úspechu. Pri umývaní nesmieme zabudnúť na dôležitosť starostlivého opláchnutia vlasov. Aj malá zabudnutá bublinka umývacieho prípravku môže pokožku podráždiť a spôsobiť reťazovú reakciu lupín a pod. Veľkým uľahčením môže byť sprchová hlavica, ktorá si svojím silným prúdom so šampónom hravo poradí a vy sa tak vyvarujete tohto problému.
Niektoré sprchové prúdy ponúkajú aj funkciu masáže, čo je pre pokožku hlavy ideálne riešenie! Pokožka sa lepšie prekrví a vaše vlasy sú omnoho zdravšie. Oplachovaniu vody z vlasov venujte minimálne 2 minúty. Ak máte dlhé alebo husté vlasy, pokojne ich oplachujte aj 5 minút. Najväčšiu pozornosť smerujte do oblasti pod temenom, na ktoré veľa ľudí zabúda. Pre maximálnu účinnosť oplachovania vlasy nadvihujte a uvoľňujte od pokožky.
Ale nikdy nechoďte spať s mokrými vlasmi! Na pokožke hlavy by sa mohli množiť baktérie a plesne.
Prečítajte si tiež
7 dôvodov, prečo vám vypadávajú vlasy a ako si pomôcť.
Kľúčom je strava
Kvalitu vlasov ovplyvňuje z veľkej časti strava. Tú správnu výživu vašim vlasom dodá mrkva, brokolica, špenát a batáty. V týchto potravinách je totiž potrebný vitamín A, ktorý udržiava vlasy silné a vďaka mazu tiež chránené. Vlasy krehké a lámavé potrebujú vitamín H, ktorý obsahujú napríklad celozrnné obilniny, peceň či ryža.
Vypadávajúcim vlasom môže chýbať vitamín B. Ten je v morčacom mäse, vajciach a rybách. Pre doplnenie veľkého pomocníka – zinku – zaraďte do jedálnička semienka, dyňový olej a cícer.
Pomôcť k vysnívanej hrive môžu v neposlednom rade omega mastné kyseliny, čo znamená ryby a dostatok mliečnych výrobkov. A univerzálna rada? Stravujte sa kvalitne a pestro – jedine tak doplníte telu všetky živiny, vďaka ktorým budete vitálni. Vo vnútri aj navonok.
— PR článok —
Foto: Sanitino.sk