Starostlivosť o vlasy. 10 mýtov, ktorým naozaj nemusíte veriť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zvykne sa o nich hovoriť ako o korune krásy. Najmä ženy sa snažia čo najlepšie starať o vlasy, ale aj mnohí muži si dávajú záležať. Predsa len umastené vlasy stojace na všetky strany a navyše plné lupín nelákajú, skôr naopak.
Internet ponúka množstvo informácii na tému starostlivosť o vlasy, ale naozaj viete odlíšiť, čo je pravda a čo len tisíckrát zopakovaný mýtus?
Už sme písali napríklad o 7 častých mýtoch, ktoré sa tradujú o pleti a kozmetickej starostlivosti. Teraz pokračujeme v búraní mýtov a vrháme sa na vlasy. Mali by sme sa k nim správať s úctou a najmä efektívne, aby nás ešte viac skrášľovali.
Tu je 10 mýtov, ktorým skutočne veriť nemusíte?

10 mýtov | Starostlivosť o vlasy

1. Pravidelné strihanie urýchľuje rast

Isto poznáte pravidlo, že ak budete svoje končeky strihať raz mesačne, vlasy porastú rýchlejšie. Podstrihnutie strih osvieži, zbaví vás polámaných a suchých koncov. Vlasy však rastú od korienkov a to v priemere 1 centimeter za mesiac. Takže pravidelné strihanie má skôr estetický význam. Vlasy tiež nebudú hustejšie, ak si oholíte hlavu – to by boli všetci plešatí muži hustovlasý, nie?

2. Fénovanie je škodlivé

Tu platí všetkého s mierou. Časté fénovanie môže vlasy vysušiť a oslabiť. Naopak ak si zvyknete vlasy nechať vysušiť voľne, molekuly vody sa vsiaknu do štruktúry vlasu, čo spôsobuje vyplavenie keratínu – základnej zložky pre zdravý vlas. Sušenie preto striedajte a pred fénovaním na vlasy aplikujte ochranný prípravok pred teplom.

starostlivosť o vlasy

3. Vlasy si zvyknú na konkrétny šampón

Nie je to pravda. Vlas je rovnako ako necht zhotovený odumretou bielkovinou, ktorá si nedokáže vytvoriť návyk.
Pocit návyku môžete mať preto, že ste prešli z jedného typu produktu na iný, ktorý zo začiatku môže na vaše vlasy pôsobiť inak. Časom si však zvyknete na vaše vlasy po umytí a máte dojem, že daný šampón s nimi už nič špeciálne nerobí. Ide teda o našu domnienku, nie o zvyk vlasov ako takých?

4. Cielená starostlivosť zmení moje vlasy

Šampón, ktorý zhustí tenké vlasy? Kondicionér na objem?
Žiaľ, ide o reklamný ťah. Hrúbka vlasu a počet vlasových korienkov je daný geneticky. Znovu apelujem na plešatých pánov –  ak by takéto produkty fungovali, už by dávno medzi nami pobehovali iba vlasatí muži. Charakter vlasu teda zmeniť nevieme, no ich správanie môžu ovplyvniť rôzne okolnosti, ktoré s kozmetikou nemajú nič spoločné. Na kvalite vlasu sa môže odzrkadliť stres, rôzne choroby, zlá strava či nedostatok vitamínov.

Vlasy preto vyživujte najmä zvnútra. Ak už chcete veriť nejakej vlasovej kozmetike, zaobstarajte si dobrú masku. Šampón má vlasy len umyť a vyčistiť. Zmývateľný produkt preto nie je schopný vlasom dodať objem či hustotu. Kondicionér zaceľuje otvorené vlasové vlákna a vyživuje konce, do ktorých sa nedostane maz z pokožky. Maska však vyživí vlasy celkovo a ak túžite po objeme, stavte na produkty, ktoré sa nezmývajú.

5. Časté umývanie vlasov spôsobuje ich mastenie

Tvorba mazu je rovnako daná geneticky ako charakter vlasu. Niekomu preto môže stačiť umývať vlasy 1-2x do týždňa, niekomu to skrátka nestačí. Avšak, každý kaderník vám povie, že pre vlasovú pokožku nie je ideálne umývať vlasy každý deň. Skúste preto raz vydržať a zmývať ich aspoň každý 2-3 deň. Voda a šampón pokožku hlavy vysušuje, čo podnecuje k rýchlejšej mazotvorbe.
Je to rovnaké ako pri mastnej pleti – čím viac ju budete vysušovať, tým rýchlejšie sa bude mastiť. Skúste dať vlasom preto aspoň jednodňovú prestávku. Hydratujte ich a zvážte používanie tonika na vlasy. Šetrite aj so stylingovými prípravkami, ktoré vo väčšom množstve môžu tiež spôsobovať rýchlejšiu mazotvorbu.

fénovanie vlasov

6. Keď si vytrhnem šedivý vlas, vyrastú namiesto neho ďalšie dva

Vlasy by ste si nemali trhať, nech sú akejkoľvek farby.
No azda najrozšírenejší mýtus je, že ak si vytrhnete 1 šedivý vlas, v rovnakom mieste vám vyrastú 2 alebo 3 ďalšie šedivé. Zamysleli ste sa niekedy nad týmto tvrdením? Nedáva logiku.
Po vytrhnutí vlasu sa folikul akoby resetuje a vlas vyrastie znova na tom istom mieste. A znova šedivý. Stratil už pigment, ktorý sa nedá obnoviť. Trhaním si akurát tak môžete spôsobiť zarastanie vlasu pod pokožku, čo môže byť nepríjemné a bolestivé a okrem iného oslabujete aj pokožku hlavy. Trhanie vlasov teda nemá žiaden efekt a ak vás trápia šediny, popozerajte sa po rôznych produktoch, ktoré ich dokážu prefarbiť aj bez farbenia.

7. Vlasy treba umývať v studenej vode, aby boli lesklejšie

Už ste sa v našom článku dočítali, že vlas je odumreté keratínové vlákno a preto teplota vody na ne nemá žiaden vplyv. Neverte teda tomu, že studená voda uzatvára vrchnú šupinatú vrstvu vlasu.

8. Je možné zaceliť rozštiepené končeky

Ako sme vysvetlili, prečo netreba veriť zázračným šampónom, nenechajte sa zlákať ani na reklamné tvrdenia, že vám nejaký produkt zacelí rozštiepené konce. Je to rovnaké ako rozštiepený necht – ak sa raz takáto čiastočka oddelí, nie je možné aby naspäť zrástla. Rozštiepené konce je najlepšie ostrihať a predísť im môžete tiež iba pravidelným strihaním.

starostlivosť o vlasy

9. Vlasy sa nesmú počas tehotenstva farbiť

starostlivosť o vlasy

Netreba zabúdať na to, že časom stúpla kvalita farieb na vlasy, najmä tých kaderníckych. Profesionálne farby obsahujú aj vitamíny a rôzne živiny pre vlasovú pokožku. Ak nemáte na konkrétnu farbu alergickú reakciu, farbenia sa rozhodne počas tehotenstva nemusíte báť. Pri farbení by však mali byť obozretnejšie tehotné kaderníčky, ktoré s farbami neustále pracujú a inhalujú amoniak. Jeho percento v obsahu farieb však stále klesá.

10. Predlžovanie vlasov ničí vlasy

Je to mýtus, samotné predlžovanie vlasy neničí. Čo im však môže ublížiť je zlá aplikácia. Rovnako ako aj gélové nechty môžete mať urobené kvalitne bez toho aby poškodzovali váš necht, tak aj profesionálne predĺženie vlasov môže naopak vašim vlasom pomôcť. Pozerajte si dopredu referencie a hodnotenia salónov než sa rozhodnete predĺženie podstúpiť.

Tip na záver
Ak sa vám vlasy zmenili k horšiemu (objavili sa lupiny, sú spľasnuté, mastia sa…, je potrebné zmeniť starostlivosť a ideálne kondicionér či masku. Šampón nevie až tak ovplyvniť stav vlasov.

Zdielať

About Author

Drew beauty blogerka

Beauty blogerka Drew má vlastný blog, ktorý spustila v apríli 2015 a za ktorý vyhrala v roku 2017 ocenenie Bloger roka. Sympatická brunetka je známa aj v zahraničí a zažiarila ako plus size modelka. Miluje blogovanie aj modeling. „Dlho mi ľudia hovorili: ´Ty si taká fotogenická, mala by si robiť modelku...´ Ja som sa vždy musela smiať a myslela som si – v našich končinách? S mojou konfekciou? A to som “len” 42.“ Dnes je to realita, je vyhľadávaná, obľúbená a rada píše aj pre LepšíDeň.sk :-)

Komentáre sú uzavreté.