10 tipov, ako sa najesť pre lesk, krásu a zdravie vlasov +kuriozity o vlasoch

Pinterest LinkedIn Tumblr +

O tom, že krása vychádza zvnútra, niet pochýb. Platí to nielen pre našu duševnú pohodu a osobnú charizmu, ale aj stravu, ktorou telo denne kŕmime. Všetko, čo skonzumujeme, sa v konečnom dôsledku prejaví na našom zdraví – pevnosť, pružnosť, dĺžku a kvalitu vlasov nevynímajúc. Hoci genetiku a vek – hlavné faktory vplývajúce na naše vlasy – ovplyvniť nemôžeme, krásna a lesklá hriva sa dá podporiť aj tým správnym jedálničkom.
Máme pre vás 10 šikovných tipov pre krásu a zdravie vlasov. Inšpirujte sa a vyskúšajte.

 

10 výživových látok pre krásu a zdravie vlasov

1. Bielkoviny 

Bielkoviny sú životne dôležité pre rast všetkých buniek a výnimkou nie sú ani vlasy. Vlasy sú zložené z keratínov – veľmi silných proteínov. Ak ich váš jedálniček neobsahuje dostatok, vaše vlasy budú pravdepodobne suché, lámavé a slabé. Diéty s mimoriadne nízkym obsahom bielkovín môžu mať za následok obmedzený rast vlasov, oslabenie prameňov a ich postupné vypadávanie.
Bielkoviny nájdete v kuracom a bravčovom mäse, rybách ako losos, pstruh či tuniak, ale aj v šošovici, fazuli, tofu či gréckom jogurte.

 

2. Omega 3 mastné kyseliny

Ak sú vaše vlasy obzvlášť suché, zaslúžia si olejovú starostlivosť nielen zvonka, ale aj zvnútra. Omega 3 sú polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samo, potrebuje ich získať zo stravy. Nachádzajú sa aj v epitelových bunkách na pokožke hlavy a hrajú dôležitú úlohu pri produkcii kožného mazu, ktorý pomáha udržiavať pokožku hlavy a vlasy zdravé, hydratované a lesklé.
Najlepšie zdroje omega 3 nájdete v tučných rybách lovených vo voľnej prírode (napríklad losos, ančovičky, sardinky a makrely), vlašských orechov a ľanových a chia semienkach. 

 

3. Biotín

Biotín je obzvlášť dôležitý nielen pre zdravé vlasy, ale aj pokožku a nechty. Je súčasťou rodiny vitamínov B a podieľa sa na podpore rastu vlasov tým, že pomáha telu metabolizovať aminokyseliny zo skonzumovaných potravín. Okrem toho zlepšuje pevnosť a pružnosť vlasov a chráni ich pred dehydratáciou a poškodením zvonka. Odporúča sa konzumovať aj pri nadmernom vypadávaní vlasov.
Ak chcete do stravy pridať viac potravín s obsahom biotínu, urobte si zásoby vajec, mandlí, avokád a celozrnných potravín.

tipy pre krásu a zdravie vlasov

 

4. Selén

Selén podporuje zdravý rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu. Telu pomáha bojovať proti voľným radikálom, ktoré sú pre zdravý rast vlasov a kožných buniek veľmi škodlivé, pretože vedú k predčasnému starnutiu a oslabeniu vlasových folikulov.
Nájdete ho v kukurici, bravčovom a teľacom mäse, v daroch mora aj orechoch.

 

5. Železo

Železo je rozhodujúcim minerálom pre zdravie vlasov, jeho nedostatok vedie najmä u žien k vypadávaniu vlasov. Nízka hladina železa súvisí s nízkym počtom červených krviniek, čo znamená, že do vlasových folikulov prúdi nedostatok kyslíka a výživných látok, ktoré bránia rastu a sile vlasov.
Na zvýšenie hladiny železa skúste do stravy pridať špenát, ovos, brokolicu, vajcia a strukoviny.

 

6. Vitamín C

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý pomáha vytvárať kolagén – proteín podporujúci pružnosť vlasov a zabraňujúci štiepeniu končekov. Napomáha vstrebávaniu železa v potravinách, okrem toho chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú predčasné starnutie (nielen) vlasov.
Najväčšou zásobárňou vitamínu C je ovocie ako čučoriedky, jahody, pomaranče a paradajky, ale aj zelenina ako brokolica, paprika a sladké zemiaky.

 

7. Vitamín A

Vitamín A je rozhodujúcim prvkom rastu buniek aj vlasov. Napomáha telu produkovať kožný maz, ktorý zvlhčuje pokožku hlavy a vlasové folikuly a udržiava ich zdravé a silné.
Sladké zemiaky, tekvica, mrkva, špenát a kel obsahujú vysoké množstvo betakaroténu, ktorý sa pri trávení premení na vitamín A.

prečo vám vypadávajú vlasyPrečítajte si tiež
7 dôvodov, prečo vám vypadávajú vlasy a ako si pomôcť.

 

8. Vitamín E

Ďalší silný antioxidant, vitamín E, je obzvlášť účinný pri ochrane pred oxidačným stresom. Zlepšuje krvný obeh v pokožke hlavy, ako aj jej pH a hladiny oleja. To všetko následne pomáha pri raste vlasov.
Vysokú hladinu vitamínu E nájdete v avokáde, brokolici, mandliach, slnečnicových semienkach a špenáte.

 

9. Zinok

Zinok je dôležitý stopový prvok, ktorý hrá zásadnú úlohu pri raste a oprave vlasového tkaniva. Zinok tiež pomáha vyvážiť produkciu mazu v mazových žľazách, takže pokožka hlavy je dobre zvlhčená a chránená. Nedostatok zinku môže často viesť k suchej, šupinatej pokožke hlavy a k matným vlasom aj ich vypadávaniu.
Príjem zinku zvýšite konzumáciou celozrnných výrobkov, šošovice, ustríc, mušlí a iných mäkkýšov a tekvicových semienok.

 

10. Vitamín D

Nízke hladiny vitamínu D súvisia s alopéciou – nadmerným vypadávaním vlasov. Výskumy tiež dokazujú, že vitamín D pomáha pri vytváraní nových folikulov – drobných pórov pokožky hlavy, z ktorých rastú nové vlasy. Ľudské telo si vytvára vitamín D najmä priamym kontaktom so slnečnými lúčmi.
K ďalším zdrojom vitamínu D patria mastné ryby, olej z tresčej pečene a huby.

14 dôležitých potravín
Pri varení pre zdravie vlasov do jedálnička striedavo pridávajte týchto 14 potravín: vajcia, bobuľové ovocie, tučné ryby, špenát, avokádo, sladké zemiaky, orechy, semiačka, papriku, morské plody, fazuľu, šošovicu, sóju a mäso (najmä červené).

10 tipov pre krásu a zdravie vlasov

 

 Zaujímavosti o vlasoch

 • Vlasy sú tvorené z odumretých buniek, živý je len vlasový korienok, zvyšná časť vlasu nad pokožkou je mŕtva. Vlas vyrastie približne o 1,5 cm za mesiac.
 • Vlasy rastú o niečo rýchlejšie v teplom počasí, pretože teplo stimuluje krvný obeh a podporuje rast vlasov.
 • Keď sú vlasy mokré, zdravé pramene sa môžu natiahnuť až o 30% svojej pôvodnej dĺžky. Každý vlas má životnosť tri až päť rokov. V rôznych časoch rastie 90% vlasov, zatiaľ čo ďalších 10% odpočíva. Denne vypadne človeku približne 50 – 150 vlasov.
 • Vlasy sú zásobárňou informácií o všetkom, čo mal človek v krvi – od liekov, cez alkohol, drogy až po vitamíny a minerály. Aj preto sú jedným z najčastejšie používaných typov forenzných dôkazov. Z vlasu sa však nedá zistiť, či patrí mužovi alebo žene.
 • Vlasy sú tvorené z uhlíka (50%),  kyslíka (21%), dusíka (17%), vodíka (6%), a síry (5%).
 • Vlasy sú druhým najrýchlejšie rastúcim tkanivom v tele, hneď po kostnej dreni.

starostlivosť o vlasyPrečítajte si tiež
Starostlivosť o vlasy. 10 mýtov

 

Cyklus rastu vlasov
Každý vlas je pripevnený k pokožke hlavy pomocou folikulu. Na ľudskej pokožke hlavy sa nachádza medzi 100 000 až 350 000 vlasových folikulov. Každý folikul rastie okolo tisíc dní (tri roky) a potom odpočíva približne sto dní (tri mesiace). Následne vypadne a na mieste začne rásť nový vlas.
Striedanie aktívneho rastu, po ktorom nasleduje obdobie odpočinku, sa výrazne líši od človeka k človeku a je ovplyvnený vekom, stravou a zdravotným stavom.

Rast a vypadávanie vlasov ovplyvňuje najmä genetika, podieľajú sa na ňom však aj:

 • hormonálne zmeny
 • nedostatok výživy
 • vybrané lieky
 • stres a trauma (dokáže výrazne poškodiť folikuly)
 • vybrané ochorenia

Foto: Stocksnap.io, Pexelsk.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Zuzana Zimmermannova

Ako redaktorka na voľnej nohe spolupracuje s mnohými tlačenými aj on-line médiami. Priťahujú ju sociálne témy, reportáže z miesta diania, zákutia ľudskej duše a mysle, ako aj príbehy v každej forme - od knižnej, cez filmovú až po tie vyrozprávané v kaviarenských kreslách. Nedá dopustiť na cesty do diaľok aj za najbližší kopec, tanečné kroky a vôňu mora. Dobrodružstvá z potuliek svetom zdieľa multijazyčne v cestopisoch aj na IG TraWellViews.

Komentáre sú uzavreté.