Tea tree oil – zázračné prírodné antiseptikum

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Olej z Austrálskeho čajovníka objavili už pred vyše tisíc rokmi Aborigéni. Šťavu z lístkov čajovníka pridávali do masiek na tvár. Na západ sa dostala táto zázračná rastlina až v 18.storočí, no odvtedy si získala obrovskú popularitu. Tea tree oil má totiž množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie.

Olej z čajovníka, čiže Tea Tree Oil, uvoľňuje a utišuje väčšinu symptómov spojených s podráždením alebo infekciami pokožky, bez poškodenia okolia zdravého tkaniva. Čistý stopercentný olej je účinný, antiseptický, baktericídny, fungicídny a germicídny prostriedok širokého použitia. Pri správnom dávkovaní je hypoalergický.

Je možné ho používať priamo koncentrovaný alebo zriedený v pomere až 1 : 250 len na vonkajšie použitie.

Na čo sa dá využiť tea tree oil?

 • tea tree oil

  Austrálsky čajovník

  pri postihnutí horných dýchacích ciest

 •  na ošetrenie a dezinfekciu ústnej dutiny (hnisavé angíny, herpesy, afty, kútiky, paradentóza, infekcie, zubný povlak)
 • na tlmenie bolesti svalov a kĺbov
 • na ošetrovanie hnisajúcej a inak poškodenej pokožky a slizníc, drobných popálenín, lokálnych infekcií, pri uštipnutí hmyzom, na ošetrovanie vyrážok, akné, vriedkov, zarastených chĺpkov
 • účinne likviduje bradavice vírusového pôvodu, hojí kiahne, plesne, tlmí svrbenie, produkty s obsahom 2 % Tea Tree oleja podporujú hojenie psoriázy
 • na ošetrovanie preležanín, depilovanej pokožky, hnisavých ložísk vlasovej pokožky
 • na ošetrovanie domácich zvierat (okrem mačiek).

Pozor! Vyhýbajte sa oblasti okolo očí, pretože olej spôsobuje slzenie! Rany po ošetrení olejom neprelepujte, ale nechajte ich dýchať. Ak je to potrebné, použite na prekrytie len tenkú vrstvu vzdušnej sterilnej gázy. Precitlivenú pokožku ošetrujte iba olejom s nižšou koncentráciou.

tea tree oil

Vylieči pleseň nôh

Áno, tea tree olej pomôže vyliečiť problémy s chodidlami. Pôsobí proti plesniam, zmierňuje príznaky mykózy nôh, vrátane zápalu, svrbenia a pálenia.
Ak sa chcete úplne zbaviť infekcie, použite silnejší tea tree olej (buď 25% alebo 50%), ktorý je účinnejší. Môžete ho tiež použiť na boj proti infekcii nechtov. Liečba síce bude nejaký čas trvať, takže musíte byť trpezliví. Dvakrát denne počas šiestich mesiacov natierajte nechty a ich lôžka. Na nohách môže tea tree olej úplne vyliečiť stav a zlepší celkový vzhľad nechtov.

Aj čistiace účinky

Tea tree olej je nielen účinným prostriedkom na rôzne zdravotné neduhy, ale má aj ďalšie vhodné schopnosti: čistí pleť, čo určite ocenia mnohé dámy. V skutočnosti jedna štúdia zistila, že gél z tea tree oleja poskytuje podobné výsledky ako 5% benzoyl peroxid. Aj keď asi nedokáže vyliečiť vážne prípady akné, je to skvelá alternatíva pleťovej kozmetiky, ktorá obsahuje alkohol a chemikálie. Tea tree olej vám nepochybne pomôže vyriešiť nepríjemnosti s jednou alebo dvomi malými vyrážkami, takže neváhajte a vyskúšajte.

Veľa podobných rád a užitočných tipov nájdete v kalendári na rok 2016 Kalendár zdravia od odborníčky Kataríny Horákovej.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.