Vlasy nám vypadávajú neustále, každý deň, no niekomu viac a častejšie. Inému menej. Podľa odborníkov stratíme denne od 50 do 100 vlasov, často to vidíte ráno na poduške…ale žiadne obavy. Takmer vzápätí ich nahradia nové vlasy. Nie však u všetkých a v rovnakom množstve.
Poznáte 7 dôvodov, prečo vám vypadávajú vlasy? Môže to byť nadmerný stres, dedičnosť ap. Každopádne, ak vám zrazu začne vypadávať viac vlasov v celých chumáčoch, zbystrite pozornosť a pátrajte po príčine. Niečo totiž nie je v poriadku.
7 dôvodov, prečo vám vypadávajú vlasy
1.Dedičnosť
Dedičnosť a gény môžu za viacero vec v našom živote. A nevyhneme sa im, môžeme ich vplyv obmedziť, znížiť, ale nikdy sa ich nezbavíme.
Genetická strata alebo stenčenie vlasov sú známe ako androgénna alopécia. Patrí k najčastejším príčinám vypadávania vlasov. Tento „gén“ môžete zdediť po mami aj otcovi.
Väčšinou sa začína pozvoľna, niekedy po dvadsiatke a po troškách. Niečo si všimnete, povzdychnete si, že akoby vám ubúdali či stenčovali sa vlasy. U žien sa zvýrazňuje cestička vo vlasoch, tie následne ešte aj rednú nad čelom a na temene.
Takýto nástup rednutia a vypadávania vlasov nemožno nejako zastaviť, no môžete ho spomaliť. Buď aplikáciou látky, ktorá sa volá minoxidil – aplikuje sa 2x denne a spôsobuje otváranie draslíkových kanálikov v bunkách folikúl. Vlastne sa stimulujú spiace folikuly, sú viac prekrvené a zvyšujú svoj objem.
Alebo využijete prírodné produkty s fytoflavonoidmi v kombinácii s kofeínom.
Niektorým ženám pomáha aj hormonálna antikoncepcia.
2.Zvýšený stres
Stres je príčinou mnohých našich zdravotných problémov, fyzických i psychických. A áno, ovplyvňuje aj rast a životaschopnosť našich vlasov, hoci si to mnohí neuvedomujeme. Niekedy môže dokonca príliš veľký stres, traumatická situácia spôsobiť to, že až 70% vlasov prejde zrazu z aktívnej do pasívnej fázy. A to spôsobí, že prídete o veľké množstvo vlasov behom pár dní.
Dôvodom môže byť tehotenstvo, šok, chronický stres, chirurgický zákrok ap.
Podľa odborníkov ide pravdepodobne o druhú najčastejšiu príčinu straty vlasov. Jediným riešením je minimalizovať stres, ďalej užívať vitamíny alebo aspoň doplnky na rast vlasov, ako je biotín, či iné formy vitamínov B.
Mimochodom, biotín môžete nájsť aj v potravinách (vaječný žĺtok, vnútornosti, mlieko, mandle, orechy, arašidy, či zelená listová zelenina), alebo ako výživový doplnok. Biotín je dôležitý pri bunkovej proliferácii, reaguje s bunkovými enzýmami a podporuje tvorbu aminokyselín, čo sú stavebné bloky proteínov.
3.Problémy so štítnou žľazou
Tieto zdravotné ťažkosti sú oveľa častejšie u žien po päťdesiatke, kedy dochádza k problémom s tvorbou hormónu štítnej žľazy. Ten je zodpovedný za všetko, čo sa deje v našom tele. Tohto hormónu môžete mať nadbytok, ale tiež nedostatok.
Ak trpíte zníženou činnosťou štítnej žľazy (hypotyreóza), pravdepodobne pociťujete únavu, častú zápchu, depresie a častejšie sa vám tiež lámu vlasy, sú krehkejšie a menia svoju kvalitu.
Ak máte zasa hypertyreózu, čiže zvýšenú funkciu štítnej žľazy, môžete zrazu výrazne chudnúť, bude vám viac búšiť srdce a tiež vám začnú vypadávať vlasy.
Prečítajte si tiež
Trápi vás štítna žľaza? Týchto 45 potravín pomôže.
4.Rôzne kožné problémy
Máte vo vlasoch príliš veľa lupín? Alebo trpíte psoriázou? Nezdravá pokožka hlavy môže vyvolať zápal a ak je hlboko v pokožke, narúša vlasové korienky, takže vlasy následne vypadávajú vo väčšej miere. Sem patrí aj lupienka, plesňové infekcie, či seboroická dermatitída, ktorá sa prejavuje práve zvýšenou tvorbou lupín.
Ak vás pokožka hlavy svrbí alebo vám vo väčšom začínajú vypadávať vlasy, navštívte dermatológa. Ten sa odborne na to pozrie a určí, o aký problémy ide. Plus odporučí, čo by ste mohli užívať.
5.Vedľajšie účinky niektorých liekov
Vždy si prečítajte letáčiky na liekoch, aké sú ich vedľajšie účinky. Málokto tomu venuje pozornosť, spoliehame sa, že my nežiadúce účinky nebudeme mať. Omyl.
Niektoré lieky, napríklad tie na zníženie hladiny cholesterolu, na krvný tlak, lieky na srdcovú arytmiu ap., majú veľký vplyv na vypadávanie vlasov.
Väčšinou to zistíte asi tri mesiace po začatí užívania daného lieku. Poraďte sa preto s lekárom, či by sa nedalo prejsť na iný, rovnako účinný liek. Alebo či sa nedá doplniť niečím, čo by minimalizovalo vypadávanie vlasov.
6.Výrazné chudnutie
Viaceré štúdie dokázali, že rýchle a extrémne chudnutie má veľký vplyv na náš organizmus. A veľakrát v tom negatívnom zmysle. Môže tiež spôsobovať vypadávanie vlasov, pretože vám chýbajú určité živiny vrátane proteínov. Ak teda začnete rýchlejšie chudnúť a začnú vám viac padať vlasy, viete, na čom ste.
Poraďte sa s lekárom, či vám nechýbajú niektoré živiny a vitamíny, a ako ich prípadne najlepšie doplniť.
7.Menopauza
Menopauza je prirodzený stav, ktorý sa týka všetkých žien – ženské telo produkuje menej estrogénu a progesterónu, čím dochádza v hormonálnej nerovnováhe. Každá žena spracováva tento stav inak, niektoré sú naň citlivejšie, ale okrem najznámejších návalov horúčavy, potenia, či problémami so spánkom sa objavuje aj výraznejšie vypadávanie vlasov.
Keď poklesne tvorba estrogénu a progesterónu, spomalí sa aj rast vlasov a dôjde k ich stenčeniu a rednutiu. Takže starajte sa o svoje vlasy, vyživujte ich a doprajte im vtedy naozaj kvalitnú starostlivosť.
Zdroj a foto: internet, Pixaby.com, Unsplash.com