Domácnosť bez odpadu. Tipy a triky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chcete si aj vy zjednodušiť život znížením produkcie odpadu? Nenakupovať tak, aby ste si domov doniesli aj hromadu odpadu? A pre-usporiadať si všetky základné oblasti ľudského života, aby fungovali čo najlepšie a najjednoduchšie?
Presne toto sľubuje autorka knihy Domácnosť bez odpadu Bea Johnson. 265-stranová knižka vyvolala v západnom svete poriadne haló a stala sa pre mnohých modernou bibliou. Čoraz viac si totiž uvedomujeme, že zmysel života nie je v tom, koľko a čo máme, vlastníme…ale v tom, akí sme a ako sa správame. Ako žijeme.

 

Domácnosť bez odpadu

 • Vyskúšajte pravidlo 5 R: refuse (odmietajte), reduce (obmedzujte), reuse (opakovane používajte), recycle (recyklujte) a rot (nechajte zhniť). Žiadne zbytočné nákupy a obaly, žiadne igelitové tašky v obchode ap.
 • Pravidla 5 R sa drží aj samotná Bea Johnson. Celá jej 4-členná rodina vyprodukovala v roku 2015 jednu litrovú zaváraninovú fľašu odpadkov za celý rok! Bol to odpad, ktorý už nevedeli znovu využiť, zrecyklovať či kompostovať. Boli tam ceduľky z oblečenia, samolepky z ocovia a zeleniny, obal na telefón ap. Priemerná slovenská rodina vyprodukuje za rok vyše tonu odpadkov!
 • Pite vodu z vodovodu a nekupujte si zbytočne balenú vodu. Slovenská voda je dostatočne kvalitná, nezávadná. A majte pri sebe fľašu, do ktorej si znova napustíte vodu, aby ste ju nemuseli kupovať. Šetrite vodou aj doma – umyli ste si ovocie? Využite tú vodu na poliatie kvetín. Takýchto malých zmien objavíte časom viac a ako to býva – malá zmena, veľký účinok.
 • Naučte šetriť aj svoje deti. Bea to urobila rafinovane: spýtali sa svojich detí, ktoré hračky sú ich najobľúbenejšie. Vybrali si dve, s ktorými sa najviac hrajú a ostatné dali preč. Uvedomili si, že keď dajú preč hračky, na ktorých im vlastne nezáleží, budú mať viac času hrať sa s tým, čo milujú. A ruku na srdce – však aj u vás doma je plno hračiek, na ktoré vaše deti nesiahli už minimálne rok?! „Nejde to hneď, je to proces, ale treba ukázať deťom, že to ide. Že je tá možnosť,“ tvrdí Bea Johnson.

domácnosť bez odpadu

Vyrábajte doma

 • Ideálne je vyrábať si mnohé veci doma. No Bea z časových dôvodov nestíha piecť domáci chlieb či vyrábať si mandľové mlieko. A tak radšej nakupuje bez obalov: do obchodu si nosí vlastné nádobky, poháre, látkový vrecúška, do ktorých si necháva baliť potraviny.
 • Nejde to vždy, priznala Bea, ktorá si umývala vlasy jedlou sódou a octom. A octom aj smrdela, čo teda jej manžel nepovažoval za sexi 🙂 Občas sa dostanete do krízy, musíte testovať, ale neprestávajte. Dnes si Bea umýva vlasy kockou mydla, vlasy si na to musia zvyknúť, ale je to jednoduchšie a šetrnejšie: celá rodina využíva toto mydlo. Na telo, vlasy, manžel sa ním holí.
 • Bea si nekupuje špirálu na oči. Linky si maľuje „podomácky“ – páli mandle. Nie je to jednoduché, prepáliť šupku dá zabrať, ale potom to už trvá nanajvýš minútu. Je to vlastne popol, ktorý si nanesiete na očnú linku. Nie je žiadna novinka – je to recept z Blízkeho Východu, kde to robili stáročia.
 • Nakupujte u miestnych farmárov, ktorí väčšinou potraviny zbytočne nebalia a pozerajú sa aj na ekológiu. Mnohí používajú opakovane nádobky na jogurt, mlieko, vajíčka ap.

domáce čistiace prostriedkyPrečítajte si aj
10 tipov na lacné domáce čistiace prostriedky.

 • Využívajte všetky suroviny do posledného kúska. Možno vám zostane po pečení troška oleja, bielka z vajíčok, múka na dne nádobky. Nevyhadzujte, neplytvajte, ale pouvažujte, ako to viete znova zhodnotiť. Hoci na malý dip k pečeným zeleninovým paličkám pri pozeraní telky.
 • Bývate v dome? Kompostujte, nie je nič lepšie – využijete biologický odpad a získate výživnú zeminu na sadenie, k ovocným stromom, zelenine ap.
  Bývate v byte? Kúpte si kompostér – dnes už veľa nestoja, nezapáchajú a sú naozaj praktické. Majte ho na balkóne, či v predsieni. Budete doň dávať väčšinu „mokrého“ odpadu a nebudete už musieť kupovať plastové sáčky do smetného koša.

 

Nie je to sci-fi

To je len zopár pravidiel, ktorých sa možno držať, aby ste mali aj vy domácnosť bez odpadkov. Bea Johnson priznáva, že ten prechod nie je možný zo dňa na deň. Je to cesta, na ktorú sa však môžeme vydať a po kúskoch napĺňať. „Nie je to len americké sci-fi, takto sa môžeme správať všade,“ tvrdí Petr Hanzel z organizácie Bezobalu, inštitútu pre podporu šetrnej distribúcie a uvedomelej spotreby.

Bea si takýto životný štýl pochvaľuje. Zlepšila sa životospráva ich rodiny, pretože obmedzili rôzne konzervanty a viac sa sústredili na domácu stravu.  Používajú prírodnú kozmetiku vlastnej výroby, majú doma stále upratané, keďže si domácnosť nezanášajú nepotrebnými vecami…


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.