Ako sa starať o topánky v zimných mesiacoch?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nie nadarmo Marilyn Monroe povedala:
„Dajte žene tie správne topánky a ona s nimi ovládne svet.” 🙂
Aj napriek tomu, že v dnešnej dobe je ťažšie nájsť kvalitnú trvácnu obuv, k lepšej výdrži topánok si môžete pomôcť aj samy. Rešpektujte účel topánok a nepoužívajte ich na to, na čo neboli vyrobené. Životnosť sa nerovná záručnej dobe.
Existuje veľa skvelých tipov, ako sa starať o topánky v zime. Ponúkame vám mnohé z nich – či už pre lakovky, brúsenú kožu, semiš, kožené topánky. Poradíme, ako ich čistiť a impregnovať, aby dlho vydržali.

Napríklad jeden z tipov – nezabúdajte obmieňať stielky či podpätky v závislosti od opotrebenia. Materiál obuvi viete šetriť aj banálnym spôsobom ako obmieňať topánky.
Nenoste rovnaké topánky každý deň. Nechajte ich po celodennom nosení dobre vyvetrať a na druhý deň skúste iný model. Okrem iného sa takto viac posnažíte nosiť aj ten pár topánok, ktorý ste dlho nemali obuté ?

 

Trendy verzus klasika

Pri obliekaní platí, že každá žena (aj muž) by mala mať v šatníku niekoľko základných kúskov, ktoré sú nadčasové a nemalo by to byť inak ani v botníku. Také nude či čierne lodičky len tak ľahko nevyjdú z módy. Sú nesmrteľným kúskom a jediné, čo sa obmieňa je tvar špičky a typ či výška opätku.
Určite by vám nemali chýbať ani telové sandálky na opätku, ktoré využijete na hocijaké spoločenské udalosti. A práve tento typ obuvi by mal byť špeciálne pohodlný. Radšej mať jedny drahšie a komfortné sandálky, v ktorých pretancujete celú svadbu ako sa po hodine s opuchmi na nohách vyzuť. Preto sa nebojte do týchto klasických kúskov investovať a kúpiť drahšie, kožené a prepracované modely. Štýlové kúsky pokojne kúpte aj lacné, momentálne sa trendy menia veľmi rýchlo a ich nosenie je otázkou pár rokov.

topánky

 

Na správnej veľkosti záleží

Je logické vyberať si topánky podľa správnej veľkosti. Vedeli ste však, kedy je najvhodnejšia doba na skúšanie?
Je to popoludní alebo podvečer, kedy sú nohy trochu opuchnutejšie a unavenejšie. Ráno sú užšie a tak by ste nepatrne vybrali menšiu veľkosť, ktorá by neskôr mohla tlačiť. Topánky si určite vyskúšajte obe, jedna noha býva spravidla väčšia než druhá. Najmä čižmy musia dobre sedieť na lýtkach. Kožené topánky sa časom prispôsobia nohe, čo však neplatí o syntetických materiáloch.

Chodidlo si najlepšie odmeriate, ak sa postavíte na papier k stene tak, aby sa päta dotýkala steny. Poznačte si najdlhšie miesto chodidla.  Následne odmerajte vzdialenosť. Ak objednávate topánky online a plánujete kúpu zimnej obuvi, odmerajte si chodilo v ponožkách, ktoré plánujete v topánke nosiť.

Európske číslovanie obuvi pochádza z Francúzska a udáva dĺžku topánky. Britský systém číslovania naopak udáva dĺžku chodidla v palcoch. Americký vychádza z britského, no k pánskemu číslovaniu pripočítava 1 a k dámskemu 2 čísla.

 

Čistenie obuvi

Myslím, že každý z nás aspoň raz v živote pral tenisky či iné látkové topánky. Pravda je taká, že pranie topánok sa veľmi neodporúča. Práčka môže zničiť tvar a povrch obuvi. Mydlo môže taktiež poškodiť povrch topánky a zničiť impregnáciu. Radšej topánku vyčistite mokrou  handričkou alebo kefkou.
Mokré topánky nesušte na priamom teple ako je slnko, radiátor či krb. Kožené topánky vám teplom stvrdnú, lakované môžu popraskať a teplo môže rozlepiť lepené spoje topánky. Obuv nechajte vysušiť v izbovej teplote. Vnútro najlepšie vysušíte ak do topánky nastrkáte noviny, ktoré perfektne absorbujú vlhkosť. Vysušenú obuv prestriekajte antibakteriálnym sprejom, ktorý predchádza šíreniu baktérii.
Prečítajte si aj ďalšie naše tipy na premočené a znečistené topánky.

 

Impregnácia topánok

Novo kúpené topánky by ste pred prvým nosením mali podrobiť dobrej impregnácii. Táto ochrana je dobrá voči premoknutiu, soli a posypovým materiálom v zime. Nastriekajte prípravok na topánky a počkajte než uschne. Opakujte to dovtedy, pokiaľ sa produkt prestane vsakovať do topánky a začne po nich stekať. Znamená to, že obuv je dostatočne naimpregnovaná. Čas trávený ošetrovaním sa vám vráti v podobe dlhšej životnosti obuvi. Impregnáciu nie je vhodné aplikovať na semišové topánky.

topánky

 

Kožené topánky

Nie je koža ako koža.
O tú našu sa staráme krémovaním, na topánky však myslí málokto. Koža pri opakovanom navlhnutí a uschnutí stráca flexibilitu, pevnosť a hydrofóbne vlastnosti. Hutné produkty ako vosk či krém, sú najideálnejšími ošetrujúcimi prostriedkami pre kožu. Používať by sa mali 1x za dva týždne v tenkej vrstve a následne preleštiť. Vosk zabraňuje praskaniu kože, impregnuje a obnovuje farbu kože.
Textilná časť obuvi vosk či krém nepotrebuje, pretože vlákna či mikrovlánka nepotrebujú takúto výživu.
Na kožu sú veľmi dobré aj tónované krémy, ktoré zakryjú okopané miesta. Inak môžete použiť aj klasickú Indulonu, ktorá je dostatočne hutná a topánky dobre vyživí.

 

Brúsená koža

Semišové alebo brúsené topánky sú mojou obľúbenou jesennou a zimnou obuvou. Tento materiál je však náchylný na zdržiavanie prachu a nečistôt. Tých sa zbavíte gumenou či inak jemnou kefkou.
Semiš nikdy nečistite vlhký, povrch musí byť dobre presušený. Ak na obuvi ostali nejaké škvrny, ktoré nešli dolu kefkou, skúste ich jemne vyčistiť octom. Rovnako ako kožená obuv aj brúsená koža vyžaduje pravidelnú impregnáciu.

 

Lakované topánky

Lakovaná koža nepovolí a preto je nesmierne dôležité tento typ obuvi vyberať vhodne vzhľadom na veľkosť. Zašpinené miesta vyčistíte handričkou a mydlovou vodou. Lak by ste mali znovu naleštiť špeciálnymi prípravkami a utierkou z mirkovlákien. Lakovaná obuv je tiež veľmi náchylná na mráz.
Aby sa topánka dobre prispôsobila, obujte sa aspoň o 10 minút skôr v teple, než pôjdete von do mrazu. To isté platí o vyzutí. Ak zo zimy vojdete do tepla, počkajte nejakú chvíľu, než sa vyzujete. Tento postup zabezpečí, že sa lakovaná koža nebude lámať.

Tip na záver: napinák je veľmi dobrou pomôckou, ktorá udrží topánky v pôvodnom stave. Nájdete ho v každej predajni obuvi typizovaný na pánsku či dámsku obuv.

Pre LepšíDeň.sk pripravila beauty blogerka Drew.


Zdielať

About Author

Drew beauty blogerka

Beauty blogerka Drew má vlastný blog, ktorý spustila v apríli 2015 a za ktorý vyhrala v roku 2017 ocenenie Bloger roka. Sympatická brunetka je známa aj v zahraničí a zažiarila ako plus size modelka. Miluje blogovanie aj modeling. „Dlho mi ľudia hovorili: ´Ty si taká fotogenická, mala by si robiť modelku...´ Ja som sa vždy musela smiať a myslela som si – v našich končinách? S mojou konfekciou? A to som “len” 42.“ Dnes je to realita, je vyhľadávaná, obľúbená a rada píše aj pre LepšíDeň.sk :-)

Komentáre sú uzavreté.