Pripravte sa starostlivo na zimnú turistiku!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Holdujete turistike najmä v lete a na jeseň, ale v zime zvyknete chodenie po horách obmedzovať? Chystáte sa vyskúšať aj zimnú turistiku?
Ak áno, majte na pamäti, že v nadmorskej výške nad tisíc metrov býva o desať až pätnásť stupňov menej, než v nížinách. A vietor tu neraz máva silu víchrice, takže na to myslite v prvom rade. Zasnežená príroda je krásna, no netreba podceňovať prípravu, ktorá môže nielen spríjemniť turistiku, ale neraz aj zachrániť život!

Zimná príroda, plná snehu a mrazivé počasie láka svojou atmosférou mnohých k zimným športom. V zimnom období vídať na horách okrem lyžiarov stále viac ľudí, ktorí holdujú snowboardu, skialpinizmu a mnohým iným športom.
A rovnako je to aj s turistikou, ktorá má stále viac priaznivcov. Ak ste sa tento rok aj vy rozhodli zažiť čaro zimnej turistiky, majte na pamäti, že najdôležitejší je podrobný plán celej výpravy a kvalitná výbava.
Zasnežené turistické trasy sú náročnejšie než v iných častiach roka a nachádza sa na nich aj neporovnateľne menej ľudí, ktorí by vám v prípade núdze mohli podať pomocnú ruku.

 

Základ je plán a výbava

turistka v zimeAk patríte medzi začiatočníkov, nepodceňte svoju fyzickú kondíciu a prípravu túry do najmenších detailov. Dobré je, ak sa na zimnú turistiku vyberiete najmenej vo dvojici. Do batohu si nezabudnite pribaliť termosku, ľahšie jedlo, mobil, mapu alebo navigáciu a baterku. Tiež malú lekárničku, doklady a hotovosť.
Ruksak voľte pohodlný, ktorý sa príjemne nosí, napr. značky Atomic, ktorý je navyše aj ľahký a nepremokavý. Dobrú službu vám poskytnú aj turistické paličky a mačky. Na zľadovatený povrch je vhodný aj cepín. Pri zimnej turistike plní podstatnú úlohu kvalitné teplé a vode odolné športové oblečenie.

 

Ochrana tela a tváre

Túra v zasneženej krajine má svoje špecifiká, ktoré neradno podceniť. Vo vyššej nadmorskej výške je podstatné teplé oblečenie, ktoré vás ochráni pred mrazivým počasím. Základom je kvalitná obuv a funkčné športové odevy. A to nielen nohavice a bunda, ale aj doplnky.
Aj čiapka, rukavice či návleky by mali byť z hrejivého a nepremokavého materiálu, ktorý však z tela dokáže odvádzať vlhkosť a nebráni v pohybe.
A pozor na zimné horské slnko, ktoré pôsobí síce nevinne, no keďže sa odráža od bielych zasnežených plôch, jeho lúče sú veľmi silné. Preto nezabudnite na kvalitnú kozmetiku do chladného počasia, napr. značky Sanct Bernhard. Vhodný prípravok vašu tvár poľahky ochráni pred ostrým slnečným žiarením aj v horských podmienkach.

perzeidy park tmavej oblohy a svetelné znečisteniePrečítajte si tiež
Svetelné znečistenie a parky tmavej oblohy. Kde ich hľadať?

 

Výber lokality a trasy

Lokalitu a trasu vyberajte dôsledne, obzvlášť dávajte pozor na oblasti, kde je hlásené lavínové nebezpečenstvo. Iné podmienky sú v rovnakom období v Tatrách, iné v Kremnických vrchoch, Oravských Beskydách či v Malej a Veľkej Fatre. Rozdiel je aj v tom, či sa chystáte na výstup na skaly alebo na túru cez hustý les.
A tiež nezabudnite, že v zime sa na horách stmieva výrazne skôr. Ak by ste sa kvôli svetelným podmienkam nemali možnosť stihnúť vrátiť, z bezpečnostných dôvodov nie je nutné za každú cenu naplánovanú trasu zvládnuť celú. Čo sa fyzických síl týka, je to porovnateľné. Dĺžku a náročnosť túry prispôsobte svojej aktuálnej kondícii.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.