10x najčastejšie výhovorky, ktoré nás brzdia a oberajú o úspech

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Najlepší spôsob, ako začať, je prestať rozprávať a začať robiť,“ povedal svojho času geniálny Walt Disney. A vystihol to presne. Treba vykročiť a už ten prvý krôčik môže naznačiť, či uspejeme…alebo zostaneme na štartovacej čiare. Často sa pred nami objaví príležitosť, či výzva, ktorá nás môže niekam posunúť. Môže nám pomôcť v kariére, zlepšiť nám vzťahy, priniesť viac peňazí, urobiť nás šťastnejšími…no neraz sa len začneme vyhovárať, prečo to nejde, prečo ešte musíme počkať na vhodnejšiu príležitosť. Alebo to najhoršie – že na to nemáme, bola by to zbytočná námaha.
Poznáte tie najčastejšie výhovorky, ktoré vás môžu brzdiť v rozvoji?

 

10x najčastejšie výhovorky

najčastejšie výhovorky a Silvia LangermannSkúste si pozrieť výhovorky nižšie, ktoré spísala skúsená koučka Silvia Langermann. Už dlhé roky sa venuje psychológii a koučingu, má za sebou vyše 2600 koučingových sedení a založila aj vlastnú poradňu, takže dobre pozná naše výhovorky 🙂 Tie nás brzdia, spomaľujú nás a neraz nám úplne zahatia cestu k úspechu.
Výborne to popísala aj vo svojej knižke Úspech si ty.

Mimochodom, niektoré výhovorky sú dokonca spoločensky akceptovateľné, najmä tie rodinné a kultúrne. Stále však zostávajú výhovorkami, o ktorých treba vedieť a druhým krokom je zbaviť sa ich. Len tak sa posuniete na ceste za lepším životom.

ruka ikona červená1. „Nemám čas.“

Je absolútnou kráľovnou medzi výhovorkami. Musíme si uvedomiť, že každý z nás má 24 hodín za deň a všetci máme rovnaké množstvo času.
Základom je naučiť sa, ako ten čas efektívne využiť. Ako plánovať, rozvrhnúť si veci, prípadne čo nerobiť (lebo je to neefektívne) a čomu sa naopak venovať viac (pretože vám to prinesie vás osohu).

Silvia Langermann uvádza len pre zaujímavosť pár aktivít, pri ktorých strácame najviac (a zbytočne) času:

  • Mobil – prezeranie sociálnych sietí, noviniek
  • TV – seriály, telenovely
  • Pasívne čakanie na niečo alebo niekoho
  • Pripravovanie sa na činnosť

 

ruka ikona červená2. „Nemám peniaze.“

„Ak by som mal peniaze, tak by som…“
„To si nemôžeme dovoliť.“
„Tebe sa to ľahko hovorí, ty máš peniaze.“
Veľmi často túto výhovorku používajú ľudia, ktorí minú rovnakú sumu na niečo úplne iné. Alebo osoby, ktoré si peniaze odkladajú a nechcú ich minúť. Samozrejme, sú aj osoby, ktoré momentálne reálne tú sumu nemajú, aby si danú vec mohli dovoliť. Existuje však možnosť ísť na brigádu alebo niečo predať, aby si to kúpiť mohli.

 

ruka ikona červená3. „Pretože rodina, moji rodičia…“

Ak máme ideálnu rodinu, tak máme tiež celkom veľkú výhodu, no zároveň aj nevýhodu v tom, že sa nemôžeme vyhovárať na svoje detstvo. Tieto výhovorky sú však na dennom poriadku. Veľmi radi sa vyhovárame na rodičov alebo na rodinu. Zbavíme sa zodpovednosti a máme vinníka, ktorým nie sme my, ale niekto iný.
Napríklad „Ja som výbušný, lebo som po otcovi.“ Alebo „Ja vyčítam a žiarlim, pretože som sa to tak naučil od mamy.“ Prípadne „Neviem variť, nikto ma to nenaučil.“

 

ruka ikona červená4. „Neviem povedať nie…“

Často robíme niečo iba preto, lebo nevieme odmietnuť. Je potrebné, aby sme sa naučili hovoriť nie. Opäť ďalšia výhovorka, ktorá je bežne používaná od detstva.
Máme tendenciu prehodiť zodpovednosť na niekoho iného, často na toho, kto nám prikázal niečo urobiť alebo nás o niečo poprosil. Stále je to však naše rozhodnutie, čo urobíme s tou prosbou, čo urobíme so žiadosťou alebo s príkazom. Musíme prehodnotiť naše priority.

najčastejšie výhovorky nemožné

 

ruka ikona červená5. „Tu sa to nedá.“

Myslíme tým výhovorky spojené s geografickou polohou. Mohli by sme tiež zmieniť, že niektoré osoby často odcestujú do zahraničia, pretože sa vyhovárajú, že na Slovensku sa mnoho vecí nedá zrealizovať. Zaujímavé však je, že ani cesta do zahraničia nezaručuje úspech. Rovnako ako ho nezaručuje veľkomesto.

„V dnešnom svete, kde sa dá robiť mnoho vecí prostredníctvom internetu a v princípe sa neustále tento sektor rozvíja, lokalizácia či vzdialenosti sú často irelevantnou výhovorkou. Pravda je taká, že podnikať sa dá aj z malej dediny, z veľkomesta, ba aj zo samotky,“ vysvetľuje Silvia Langermann.

 

ruka ikona červená6. „Nepodporujú ma.“

Nech je to už ktokoľvek. Ako vyzerajú výhovorky v tomto prípade?
„Tebe je ľahko, ty sa môžeš spoľahnúť na manžela, partnerku, tebe dali rodičia peniaze.“
„Tebe sa to ľahko hovorí, teba podporovali.“
„Bez otecka za chrbtom to je veľmi ťažké.“
„Moja žena mi v tom bráni. Dáva mi prekážky pod nohy.“

Vieme sa rozhodovať sami za seba. Nemali by sme sa vyhovárať na to, že kričíme, lebo kričala aj naša mama. Že podvádzame, lebo to robil aj otec. U nás to bolo normálne, preto som taká.

 

ruka ikona červená7. „Som unavený.“

V súčasnosti veľmi obľúbená a častá výhovorka, pretože žijeme v hektickom svete. Kladú na nás množstvo povinností…no únava je relatívna záležitosť. Určite sa nám už mnohokrát stalo, že sa nám niečo nechcelo robiť, pretože sme si povedali, že sme unavení. Vyhovoríme sa, no vzápätí minieme energiu, ktorú „sme ani nemali“ na niečo iné, nedôležité a zbytočné.

Odborníci radia – treba sa čo najskôr pustiť do naplánovanej činnosti, hoci by sme ju aj nedokončili. Napríklad, chceli by sme upratovať, ale nevládzeme. Tak aspoň povysávajme a ostatné si nechajme na neskôr. Často totiž nejde o únavu. Je len náročné začať.

najčastejšie výhovorky vyložené nohy

 

ruka ikona červená8. „Nemám skúsenosti.“

Keď v rámci spoločnosti pracuje Silvia Langermann s absolventmi koučovacích tréningov, veľmi často sa naskytá výhovorka spojená so skúsenosťami. Môže vyzerať nasledovne:
„Nemôžem to robiť, lebo nemám skúsenosti.“
„Nemôžem si vypýtať viac peňazí, lebo nemám ešte toľko skúseností.“
„Mala by som počkať, kým naberiem nejaké skúsenosti.“

Aj Madona spievala niekedy niekde prvýkrát a Bill Gates tiež musel niekedy zarobiť svoj prvý dolár. Dokonca každý lekár operoval raz po prvýkrát, pričom jeho povolanie je nebezpečné…

 

ruka ikona červená9. Výzor a vek

Mnohé prieskumy ukázali, že sa na svoj výzor vyhovárame v situáciách, ktoré s ním nemajú nič spoločné.
„Najprv musím schudnúť, až potom si budem hľadať robotu.“
„Kto by už chcel takúto starú?“
„Kto zamestná takéhoto starého, škaredého?“
„Však by sa mi vysmiali, ak by som prišiel s takým bruchom.“

Spájame si nesúvisiace témy a zároveň si uvedomujeme, že sa dehonestujeme. „Typický prejav ľudí je, že od tridsiateho roku života sa vyhovárajú na svoj vek. Klienti nám často hovoria: ´Ak by som mal o desať rokov menej…´ Túto výhovorkou používa aj 30-ročný, aj 40-ročný, aj 50-ročný človek. Skúsme sa sami seba spýtať, čo by sme si povedali o desať rokov neskôr. Čo budeme vtedy ľutovať, že sme dnes neurobili?“ radí Silvia Langermann vo svojej knihe Úspech si ty.

 

ruka ikona červená10. Minulosť

„Ak by som sa lepšie učila v škole.“
„Už som si vybrala, čo by som teraz menila.“
„Už som sa v minulosti pokúšal a nevyšlo to.“
Veľmi radi sa vyhovárame na niečo z minulosti. Hlavne preto, že je už za nami a to nevieme meniť. Minulosť nevieme meniť, to je pravda, ale my sa radi vyhovárame na to, že nevieme meniť súčasnosť, lebo v minulosti sa niečo udialo.

sláva a úspechPrečítajte si tiež
Ako títo slávni dosiahli úspech? Recept nie je zložitý.

Takýchto výhovoriek je samozrejme oveľa viac. Stačí ich poznať, trošku sa zamyslieť – ktoré používam najčastejšie ja? A ktoré mi už zahatali cestu nahor? Ak to viete identifikovať, je to prvý úspešný krok k lepšiemu životu.
Ak chcete poznať ďalšie výhovorky, ale tiež tipy, ako byť úspešný, ako dosiahnuť viac, odporúčame spomínanú knihu koučky Silvie Langermann Úspech si ty.

 

Foto: Ikar, Stocksnap.io, Pixabay.com, Sako.sk, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.