Obyčajná horčica? Tu je 10 tipov na použitie v domácnosti, aj pre zdravie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Horčica je skvelá do kuchyne. Výborná k párkom, na grilovačku, či k opekaným špekáčikom. Tiež sa používa do niektorých zálievok, na omáčky atď. To všetci vieme – horčica je výborná v kulinárskom svete. Ale vedeli ste, že môže poslúžiť v domácnosti aj inak? Či pre vaše zdravie? Prečítajte si niekoľko tipov a možno budete prekvapení, že môže vyriešiť niektoré problémy, s ktorými už dlho bojujete 🙂

 

1. Horčica proti kŕčom a na svaly

Ak mávate častejšie svalové kŕče na nohách, alebo vás všeobecne bolievajú svaly – vyskúšajte horčicu. Zmiešajte dve polievkové lyžice horčice s dvomi lyžicami epsomskej soli a pridajte do kúpeľa. Ako viete, epsomská soľ je zložená z horčíka a síranu, je uznávaná ako prirodzený zdroj tejto dôležitej kombinácie minerálov. Keď sa pridá horčica, rýchlo pocítite liečivé účinky tejto zmesi.

Ak vás pobolievajú len určité partie na tele, povedzme na lýtkach, či chrbte, vyrobte si malý liek: troška horčice a múky, aby vznikla krémová konzistencia. Tou si potrite postihnutú oblasť, obviažte obväzom a nechajte pôsobiť asi polhodinku.
Horčica dobre funguje pri náhlych kŕčoch – keď vás to chytí, natrite si trošku horčice na dané miesto, premasírujte a určite sa vám uľaví.

horčica 10 tipov na jej využitie

Horčičný prášok.

 

2. Na pokožku…

Možno viete, že horčica sa pridáva do tvárových masiek. Vitamín E, antioxidanty a protizápalové látky totiž pomáhajú pokožke a stimulujú ju. Naneste si tenkú vrstvu horčice na tvár a nechajte pôsobiť asi 15 minút. Potom opláchnite vlažnou vodou. Robte to pravidelne.

 

3. …aj na vlasy

Horčica je výborným kondicionérom na vaše vlasy. Keď použijete ten svoj bežný, vmasírujte si po ňom trošku horčice do vlasov a nechajte pôsobiť. Čím dlhšie, tým lepšie, niektoré dámy si zabalia hlavu a nechajú horčicu pôsobiť aj počas noci. Potom si hlavu opláchnete. Vaše vlasy budú časom oveľa mäkšie a jemnejšie.
Už starí Gréci používali horčicu proti vypadávaniu vlasov aj na tzv. kúty na čele. Jednoducho si horčicu vtierali ku korienkom alebo na miesta, kde začínali vlasy vypadávať.

 

4. Umývanie riadu

Bežný horčičný prášok je skvelým prostriedkom na umývanie riadu, najmä pri umývaní silno mastných riadov. Dokonca aj v studenej vode.
Prášok z horčice rozriedený vo vode výborne poslúži pri čistení oblečenia z vlny a hodvábu. Bojuje proti mastným škvrnám – stačí ňou potrieť škvrnu, počkať istý čas a potom klasicky vyprať.

 

5. Bolesť v hrdle, aj pri nachladení

Vezmite lyžicu horčičných semienok, vyšťavte polovicu citrónu, pridajte lyžicu soli, lyžicu medu a dajte do 300 ml vody. Priveďte k varu a trošku povarte. Nechajte vychladnúť a potom tento nápoj pite 2 až 3-krát denne. Po dvoch-troch dňoch by sa malo výrazne uľaviť. Ak sa tak nestane, navštívte lekára, aby sa vylúčili iné ochorenia, či komplikácie.
Pri nachladnutí si potrite hruď horčicou a potom si na to položte vlhký uterák. Malo by to zmierniť príznaky prechladenia.

horčica 10 tipov na jej využitie

Horčičné semeno.

 

6. Zápach z vázy, v chladničke ap.

Asi sa to stalo aj vám – zabudli ste na kvety vo váze a voda už pekne zapácha. Vylejete ju, umyjete vázu, ale stále je tam ten nepríjemný zápach. Vyskúšajte tento tip: zmiešajte štipku horčičného prášku a teplou vodou a nalejte ju do vázy. Premiešajte, potom vypláchnite čistou vodou a je po zápachu.
Podobne to funguje aj pri hrncoch a panviciach. Tiež ho môžete využiť na vyčistenie chladničky, ktorá už trošku zapácha. Jednoducho umyjete zmesou horčičného prášku a vody police, či vnútorné strany chladničky.
Ak si dáte horčičný prášok do vrecúška a zavesíte v skrini, zbavíte priestor nepríjemných zápachov.

 

7. Drobné popáleniny kože

Ak sa pri varení alebo pečení popálite na bruškách prstov, dlani alebo inom mieste, rýchlo si vložte dané miesto pod studenú vodu. Potom na to miesto natrite horčicu, ktorá zabraňuje vzniku pľuzgierika a potláča bolesť. Obsiahnutý alylizotiokyanát stimuluje hojenie rán a znižuje poškodenie kože.

„Alylizotiokyanát sa výhodne používa na ochranu pred mikrobiálnym znehodnotením potravín, liekov, kozmetických prípravkov a agrochemikálií. Nie menej zaujímavou a patentovanou vlastnosťou alylizotiokyanátu sú jeho repelentné účinky,“ píšu autori v bulletine potravinárskeho výskumu Výskumného ústavu potravinárskeho.

horčica 10 tipov na jej využitie

Dijonská horčica.

 

8. Horčica do záhradky

Ak sa rozhodnete pestovať horčice na záhradke, neobanujete. Je to dobré nielen pre ďalšie plodiny v okolí, ale aj pre pôdu. Korene tejto rastliny prospievajú zemine v hĺbke, obohacujú ju kyslíkom, odlákavajú rôzne škodcov a napokon priťahujú včely do záhrady.

Prášok z horčice sa využíva aj pri ochrane rastlín. Môžete ním posypať pôdu, aby ste odradili škodlivý hmyz.
Zmiešajte 100 gramov horčičného prášku v 10 litroch vody a postriekajte touto zmesou listy rastlín. Odradí to rôzne húsenice, vošky, slizniaky, roztočce ap. A vám to rozhodne neuškodí 🙂

 

9. Na akné aj pehy

Horčičná maska je výborná proti akné. Zmiešajte horčičný prášok s troškou mlieka na konzistenciu kyslej smotany. Potrite pleť a nechajte pôsobiť asi 5 minút. Potom umyte teplou vodou.

Rovnako je horčičná maska vhodná na zosvetlenie pieh. Zmiešajte lyžicu horčičného prášku s lyžičkou medu a naneste na dané miesta. Nechajte pôsobiť 5 až 10 minút, potom opláchnite teplou vodou a následne hydratujte.

sú čili papričky liečivé?Prečítajte si tiež
Je čili naozaj liečivé? Kedy môže pomôcť?

 

10. Horčicou na celulitídu

Toto by ste nečakali, však? Zmiešajte 2 lyžice horčičného prášku s 3 lyžicami medu. Zmes aplikujte na miesta s celulitídou, obaľte fóliou a prekryte teplou dekou. Takto zostaňte v pokoji asi hodinu. Potom si zmes opláchnite. Opakujte.

Foto:  Pixabay.com, Unsplash.com, Wikimedia/Rainer Zenz


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.