Rýchlovarná kanvica. Na čo si dať pozor pri nákupe?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rýchlovarná kanvica je skvelý pomocník do kuchyne a možno sa pri jej kupovaní ani nezamýšľate. Kanvica ako kanvica, no nie? No neraz príde prekvapenie už po pár mesiacoch: voda v kanvici naberá akúsi pachuť, takú umelinovú akoby z materiálu kanvice. Prípadne sa začne kaziť, uvoľní sa tlačidlo, či páčka ap.
Preto je dobré myslieť na pár pravidiel pri kupovaní rýchlovarnej kanvice – či už pre seba alebo keď ju kupujete ako darček. Z akého materiálu by mala byť rýchlovarná kanvica? Aký objem, príkon a spôsob uloženia vykurovacej špirály? A čo ďalšie vlastnosti ako filter, regulácia teploty, otočná základňa, prípadne anti-drip systém? Poradíme.

Kanvica, či konvica?
A propos, viete, že správne je naozaj kanvica a nie konvica? Potvrdzuje to lexikografická príručka slovenského jazyka. Podoba slova konvica je len nárečová.

 

Rýchlovarná kanvica – materiál

Jedna z najdôležitejších vecí, na ktorú treba myslieť.
Plastové kanvice sú síce lacnejšie, rôznofarebné, ale asi aj najmenej kvalitné.
Antikorová kanvica je pri vyššej teplote stabilnejší materiál a dobre sa čistí.
Sklenená kanvica je už vyššia trieda, môže to byť dizajnový kúsok do kuchyne, ale ťažšie sa z nej odstraňuje vodný kameň.
No a napokon keramické kanvice sú ideálne do retro kuchýň, výborne izolujú teplo, takže aj po zovretí zostáva voda ešte istý čas blízko teplote varu. Sú ťažšie ako bežné kanvice, aj drahšie.

rýchlovarná kanvica - ako ju nakupovať?

 

Regulácia teploty a príkon

Príkon sa pohybuje od 600 do 3000W a určuje rýchlosť uvarenia vody, ale tiež odber elektriny. Menšie kanvice môžu mať príkon do 1000W, väčšie už aspoň 2000W a vyššie.

Dobrá je regulácia teploty, ak varíte v kanvici vodu na čaje, kávy ap. Niektoré kanvice majú škálu od 40, cez 60, 70, 80, 90 až 100 stupňov. Napríklad káva je ideálna s vodou okolo 90 stupňov, zelený čaj zasa 80 stupňov Celzia. Na prípravu detských nápojov je zasa vhodná teplota 40 stupňov.

Niektoré kanvice majú špeciálnu vložku na ohriatie mlieka alebo detskej výživy. Medzi vychytávky patrí aj funkcia výrobníku jogurtu.
Ak milujete sypané čaje, oceníte vyberateľné sitko. No a ak patríte medzi moderných geekov, môžete si obstarať model ovládaný aj na diaľku cez smartfón.

 

rýchlovarná kanvica - ako ju nakupovať?Vykurovacia špirála a podstavec

Pri väčšine výrobkov sa vykurovacie teleso inštaluje do dna a je skryté. Ak by bolo viditeľné, mali by ste oveľa viac práce s jeho čistením, najmä od vodného kameňa. Mimochodom, poslúži aj vyberateľný filter proti vodnému kameňu, ktorý určite uľahčí čistenie.

Podstavce sú dnes najčastejšie otočné, so stredovým konektorom, takže vždy sa trafíte správne, keď naň položíte kanvicu.

sóda bikarbónaPrečítajte si tiež
Sóda bikarbóna a jej 30 užitočných využití.

 

Veľkosť a ďalšie parametre

  • Ak ste štvorčlenná rodina, pokojne vám stačí rýchlovarná kanvica s objemom 1,5 litra, pre väčšie rodiny 2 litre. Single domácnosti postačí malá cestovná kanvica s objemom 0,4 litra.
  • Kanvica môže mať jeden alebo dva plášte, medzi ktorými je medzera. V tomto prípade nie je vonkajší povrch horúci na dotyk, takže sa nepopálite.
  • Poslúži bezpečnostný prvok, čiže zvuková alebo svetelná signalizácia. Samozrejmosťou je automatické vypnutie a tepelná poistka, ak by ste kanvicu zapli bez vody, alebo s nedostatočným množstvom.
  • Anti-Drip systém vyvinuli na ešte jednoduchšie nalievanie vody bez kvapkania.
  • Tiež si všímajte vodoznak, ktorý slúži na kontrolu hladiny vody. Ideálne ak je na viacerých miestach, výrazný a dostatočne veľký otvor, cez ktorý vidíte dovnútra.
  • Tiež zvážte spomínaný filter proti vápenitým usadeninám a vodnému kameňu. Zachytáva prípadné nečistoty pri nalievaní uvarenej vody.

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.