Objavte krásu gréckeho ostrova Zakynthos. Ostrov korytnačiek a tyrkysových pláží

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak sa rozhodnete objavovať krásu gréckych ostrovov v Iónskom mori, z ktorých druhým najväčším je obľúbený ostrov Korfu, určite neobíďte Zakynthos. Tento ostrov známy krásnym tyrkysovým morom, vzácnymi korytnačkami karetami obyčajnými a ikonickou plážou s vyplaveným vrakom pašeráckej lode si zamilujete.

Či už idete na rodinnú dovolenku alebo si chcete užiť párty, skúste Zakynthos. Ak hľadáte zábavu pri vodných športoch alebo len túžite obdivovať krásy prírody, na Zakynthose si prídete na svoje.
Zakynthos je najjužnejším zo skupiny Iónskych ostrovov a očarí vás nielen krásnou prírodou, ale aj atmosférou pripomínanjúcou Stredomorie.

Nadýchnite sa autentickej atmosféry

mapa zakyntosZakynthos zasiahlo v roku 1953 silné zemetrasenie, ktoré zničilo väčšinu dedín a miest na oboch ostrovoch. Hlavné mesto Zakynthosu, ktoré nesie rovnaký názov ako ostrov, však nebolo veľmi zasiahnuté. Preto tu nájdete najstaršie budovy na ostrove. Mnohé z čias, keď tu vládli Benátčania. Určite si vyjdite aj na vrch Bochali – poteší vás výhľadom na hlavné mesto.

Turistický ruch sa koncentruje práve okolo hlavného mesta, napríklad v Tsilivi a Argassi. Ak hľadáte párty mesto, navštívte Laganas na juhu ostrova, ktorý je známy množstvom barov.

V prípade, že by ste túžili byť tak trochu odrezaní od sveta, skúste si zájsť do juhovýchodnej časti ostrova, do dedinky Vassilikos. V nej natrafíte na množstvo olivových sadov, neďaleko ktorých si môžete kúpiť pocitvý extra panenský olivový olej. Väčšinou ide o rodinné farmy a domáci vám dajú olej aj ochutnať. Na niektorých z nich si môžete vychutnať aj domáce jedlo.

Len kúsok od tejto dediny je pláž Gerakas, známa ako miesto hniezdenia vzácnych korytnačiek Caretta caretta. Sídli tu Národný morský park, preto má pláž stanovené otváracie hodiny od 7:00 do 20:00.

Zakynthos Vasilikos

Vasilikos.

Ikonická pláž a ostrov korytnačiek

Pri návšteve Zakynthosu kroky mnohých turistov mieria na pláž Navagio, ktorá je preslávená vrakom pašeráckej lode vyplavenej priamo v jej strede. Kulisu tomuto výjavu dotvárajú vysoké biele útesy a tyrkysové more. Bohužiaľ, na pláž sa z bezpečnostných dôvodov nedostanete, pretože úrady ju kvôli zosuvom skál uzavreli. Pozrieť si ju viete z lode a výhľad na ňu vám poskytne aj neďaleká vyhliadka.

Z prírodných krás odporúčame navštíviť morské jaskyne Keri, ku ktorým sa viete dostať loďou z prístavu Agios Sostis okolo Korytnačieho ostrova Marathonisi. Je veľká šanca, že počas plavby v letnej sezóne uvidíte v mori aj korytnačky. Určite si vyberte menšiu loď, prípadne čln, ktorý vás prevedie aj vnútrom jaskyne a zvyčajne si môžete dať aj prestávku na plávanie v nádherne sfarbenom mori. Cestou späť sa môžete zastaviť aj na menšej, no veľmi obľúbenej, pláži Cameo.

Pozrieť by ste sa mali ísť aj do Modrých jaskýň na západe ostrova (na hlavnej fotke článku), či na pláž Xigia. Tá je obľúbená pre svoju mliečno-tyrkysovú vodu s vysokým obsahom síry. Áno, pripraviť sa musíte na typický zápach síry, no ide o prírodné kúpele s blahodarnými účinkami na pokožku.

zakynthos pláž navagio

Pláž Navagio s vrakom pirátskej lode.

ostrov zakynthos

Plavba okolo Korytnačieho ostrova.

Dobré rady a tipy

  • Výborným tipom na to, ako si prezrieť Zakynthos, je požičanie skútra. Je to ideálny spôsob prepravy po úzkych a kľukatých cestičkách ostrova.
  • Požičovne áut, štvorkoliek aj skútrov sú v podstate na každom kroku, nemusíte si nič zajednávať predtým, ako budete na mieste.
  • Čerpacie stanice sú na Zakynthose dosť nahusto, a tak budete mať vždy plnú nádrž.
  • Na Zakynthose je trochu problém vybrať sa len tak na prechádzku. Chodníkov pre chodcov tu nie je veľa, a tak sa často musíte presúvať po cestách spolu s autami.

korytnačí ostrov zakynthos

korytnačí ostrov zakynthos

Plavba k jaskyniam Keri.

 zakynthos

Plavba k jaskyniam Keri.

Fotp: LepšíDeň.sk/autorka, Pixabay.com, Wikimedia


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.