Možno aj vy máte vo svojom okolí pár, ktorý sa už niekoľkokrát rozišiel a znova dal dokopy. Alebo sú neustále na hrane rozchodu a zotrvania, no akoby sa nevedeli rozhodnúť. A možno ste práve v podobnej situácii dokonca vy. Rozísť sa, alebo sa radšej vrátiť k partnerovi, prípadne s ním zostať aj ďalej?
Rozchod, rozvod alebo koniec lásky je takmer vždy ťažký a zložitý.
Pre toho, kto odchádza, je to skôr vyslobodenie.
Pre toho, kto chcel zostať, zasa začiatok utrpenia.
V každom prípade však ide o jeden z najvýraznejších stresorov v živote človeka. Rozchod nikdy nie je príjemný. Bez ohľadu na to, na ktorej strane stojíte. Ide o dlhotrvajúci proces sprevádzaný rôznymi fázami a emóciami. Prežívanie je pre každého človeka veľmi špecifické a každý sa s nim vyrovnáva po svojom.
Oplatí sa bojovať, či radšej skončiť?
Randili ste spolu. Možno to bolo vážne a možno ani nie až tak veľmi. Veľakrát robíte chybu, že chcete nadviazať tam, kde ste skončili. Prečo?
Keď starý vzťah mal problém a preto zlyhal. Posledné, čo by ste mali chcieť je pokračovať v tom, čo bolo. Cieľom by malo byť nielen vrátiť sa späť, ale vytvoriť s tým človekom nový a lepší vzťah. V tomto prípade hovoríme o ľuďoch, ktorí túžia byť s rovnakým partnerom v dlhodobom a kvalitnom vzťahu.
Dôležité je, aby človek, ktorý to chce úprimne aj veril, že by to s bývalým naozaj mohlo fungovať a je ochotný spraviť všetko pre to, aby tomu dal ešte jednu šancu.
Niektorí ľudia nemajú dostatočne dobrý dôvod na to, aby sa k svojim bývalým partnerom vrátili. Majú len pocit, že ich život už nemá zmysel bez neho, že si už nikdy nenájdu nikoho. Dôležité je byť k sebe úprimný a uvedomiť si dôvody, pre ktoré ho chcete späť. Napríklad myslíte si, že
- bez neho zomriete
- už nikdy nenájdete nikoho lepšieho
- nechcete a nie ste sama šťastná
Tieto argumenty však nie sú dobre dôvody na to, aby ste sa k nemu vrátili. Sú to len emocionálne dôvody, ktoré pramenia z momentálneho prežívania. Na druhej strane však existujú dôvody, pre ktoré sa oplatí bojovať o svojho bývalého. Medzi tieto dôvody patria:
- príčinou bola len hlúpa hádka
- väčšinu času sme boli šťastní
- máme rovnaké očakávania od života
Rozísť sa…alebo zostať?
Pokiaľ sa vo vzťahu nevyskytujú vážne problémy, ako je zneužívanie a každému partnerovi na tom druhom skutočne záleží, druhá šanca na úspešný vzťah by mohla fungovať. Komunikácia je základom dobrého vzťahu. Ak teda uvažujete o tom, že sa vrátite k bývalému partnerovi, buďte k sebe úplne úprimní.
⇒ Preskúmajte svoje motívy, prečo to robíte.
⇒ Nevracajte sa k sebe, pretože ste osamelí.
⇒ Nevracajte sa k sebe preto, že sa nudíte alebo že sa bojíte, že si nikdy nenájdete niekoho iného.
Ukončenie vzťahu neznamená, že dvere sú nevyhnutne zatvorené navždy. Ale predtým, ako vpustíte túto osobu späť do svojho života, pochopte dôvody rozchodu alebo riskujte opakovanie histórie. Naše emócie nám častokrát prekážajú v tom, aby sme boli rozumní a racionálni.
Ako zistiť, či je dobrý nápad vrátiť sa k bývalému?
- Je pravdepodobné, že vaši priatelia a rodina poznajú vášho bývalého. Boli okolo, keď ste boli pár a boli svedkami vzostupu, pádu a rozchodu. Keď sa pustíte do možného zmierenia, vypočujte si aj ich názor.
- Dostatočne spoznajte a uvedomte si veci, ktorých nie ste ochotní vzdať sa – a veci vášho bývalého – predtým, ako sa zmierite.
Napríklad ak chcete deti a váš bývalý nie, môže to byť prelomový krok .
Ak chcete stráviť všetky sviatky so svojou rodinou, ale ste otvorení kompromisom, je to niečo, na čom sa budete vedieť dohodnúť. - Ak uvažujete o opätovnom kontakte s bývalým, je pravdepodobné, že vzťah bude druhýkrát vyzerať inak. Musíte sa rozhodnúť, čo chcete. A čo chce Váš bývalý.
Prečítajte si tiež
Dokonalé rande? 10 krokov, ktorých by ste sa mali držať.
- Existoval dôvod, prečo sa vzťah skončil, takže sa zamerajte na to, čo vás tam dostalo. Buďte realistickí. Niekedy sa negatívne časti našej minulosti odfiltrujú z našich spomienok a ostanú len nostalgia a emócie.
- Pochopte, že ľudia a situácie sa časom menia. Ak zvažujete druhú šancu, opýtajte sa sami seba, či dokážete žiť v prítomnosti. Odložte minulosť na poličku a odhodlajte sa k nej.
- Nepodliehajte strachu zo samoty. Strach byť sám by vás nemal zahnať do náručia ex. Naučte sa užívať si vlastnú samotu predtým, ako budete zdieľať svoj priestor.
- Pamätajte, že vzťahy vyžadujú zručnosti, aby boli úspešné. Ľudia zlyhávajú v podnikaní, ak nemajú správne zručnosti. Ľudia zlyhávajú vo vzťahoch z rovnakých dôvodov.
- Ak nedokážete urovnať svoje rozdiely, možno je čas ukončiť váš vzťah nadobro.
Pauza po rozchode
V každom prípade po rozchode je potrebné si dať istý čas pauzu. Ide o veľmi emotívnu udalosť a málokto je po ňom schopný uvažovať racionálne. Kontrolu nad správaním preberajú emócie a keďže ide o nepríjemnú udalosť, najčastejšie sa objavujú emócie ako hnev, zlosť, nenávisť, smútok a podobne.
Rozumné je poskytnúť časový priestor aj sebe aj bývalému na to, aby ste sa s rozchodom vyrovnali a aby emócie opadli, pretože treba začať uvažovať racionálne. Na druhej strane si treba uvedomiť, že nemôže vám predsa chýbať niečo, čo máte neustále pri sebe!
Autorka je psychologička z Centra pedagogicko-psychologickeho poradenstva a prevencie
Foto: Freepik.com