Dokonalé rande? Toto je 10 krokov, ktorých by ste sa mali držať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Randenie je dnes iné, ako bývalo kedysi. Pre mnohých možno komplikovanejšie a sofistikovanejšie. Záleží na toľkých veciach…a musíte myslieť na toľko nástrah, že vás to až desí. A niekoho aj odradí.
Vo vzťahoch síce neexistuje žiadna istota, no vy dokážete k svojím rozhodnutiam pristupovať strategickejšie vďaka poznatkom z výskumov, ktoré odhaľujú silné a slabé stránky ľudského mozgu (i srdca). Či už ide o prvé rande, začiatok vzťahu, kedy sa budujú pevné základy…alebo aj neskôr, keď už máte stabilný vzťah a chcete ho taký udržiavať, prípadne ešte vylepšovať.
Toto je teda 10 krokov pre dokonalé rande.

 

10 krokov pre dokonalé rande

kniha Ako neumrieť single„Zažívame epidémiu s názvom hodnotiace rande – je to krížový výsluch, pri ktorom má človek pocit, že sa ocitol na pracovnom pohovore. Vyhoďte zoznam s vašimi požiadavkami a nastavte sa na zážitky. Prežívajte prítomný okamih a všímajte si, ako sa cítite v prítomnosti toho druhého,“ radí behaviorálna vedkyňa Logan Ury, ktorá získala obrovskú pozornosť svojou knihou Ako neumrieť singl. Vyšla už aj na Slovensku a ponúka skvelé rady a postupy, ktoré vám pomôžu nájsť životnú lásku.
Podľa nej rande môže byť omnoho lepšie, ak budete myslieť na 10 základných krokov.

ikona vzťahy pár1. Nalaďte sa na rande prípravným rituálom

Vaše vnútorné nastavenie neovplyvňuje len to, aká bude na stretnutí panovať nálada, ale aj jeho konečný výsledok. Richard Wiseman, výskumník z Hertfordshireskej univerzity v Spojenom kráľovstve, chcel zistiť, do akej miery naše vnútorné nastavenie ovplyvňuje naše zážitky a skúsenosti. Zhromaždil ľudí, ktorí boli presvedčení, že majú vo všetkom šťastie, a našiel aj takých, ktorých vraj stále prenasleduje smola. Wiseman tieto dve skupiny spojil a podrobil ich experimentu. Rozdal im noviny a vyzval ich, aby spočítali, koľko fotografií v nich je.

„Šťastlivcom“ trvalo iba pár sekúnd, aby ich správne zrátali.
„Smoliarom“ to trvalo až dve minúty.
Ako je možné, že to šťastlivcom zabralo tak málo času? Na druhej strane bola obrovským tučným písmom vytlačená „tajná“ správa: „Prestaňte počítať. V novinách je 43 fotografií.“ Šťastlivci pomôcku zbadali, napísali správnu odpoveď a úloha bola hotová. Smoliari boli takí zabratí do dôsledného rátania, že si vôbec nič nevšimli.

dokonalé rande

 

ikona vzťahy pár2. Dôkladne si premyslite miesto a čas stretnutia

Čas a miesto stretnutia sú dôležité. Kedy sa cítite najviac uvoľnene a prirodzene? Práve do takýchto časových okien vkladajte svoje stretnutia.
„Prosím vás, nedohodujte si rande na siedmu ráno! Prestaňte chodiť na stretnutia do kaviarní so silným osvetlením. Možno si myslíte: Ak to bude katastrofa, aspoň si dám kávu. Zabudnite na to. Predsa nechcete, aby na vašom rande vládla atmosféra ako na networkingu. Vyberte príťažlivejšie miesto, napríklad vináreň so sviečkami na stoloch,“ radí Logan Ury.

 

ikona vzťahy pár3. Vyberajte si netradičné aktivity

Pátrajte po zábavných činnostiach, ktoré môžete robiť so svojím objektom záujmu. Dan Ariely a skupina výskumníkov z Harvard Business School uskutočnili pokus, počas ktorého poslali páriky na virtuálne rande do online prostredia, ktoré vyzeralo ako umelecká galéria. Nádejali sa, že takéto prostredie prispeje k rozprúdeniu konverzácie. Skutočne sa to stalo. Účastníci sa živo zhovárali o vystavených dielach a popritom nachádzali spoločné záujmy. Umenie zohralo úlohu „tretieho objektu“, čiže veci, ku ktorej sa mohli obaja vyjadriť. Tretí objekt pomáha zmierniť napätie a prípadné trápne ticho je aspoň o trošku menej trápne.

Je množstvo zaujímavých aktivít, tak hľadajte, premýšľajte, napríklad:

 • Navštíviť farmársky trh a pripraviť spoločný brunch.
 • Korčuľovať sa na kolieskových korčuliach.
 • Zúčastniť sa na kurze varenia.
 • Vybrať sa na bicyklový výlet a potom si urobiť piknik.

5 jazykov láskyPrečítajte si tiež
5 jazykov lásky, ktoré môžu zachrániť váš vzťah.

 

ikona vzťahy pár4. Ukážte, že ste si dali záležať

Podľa výskumu profesora Ryana Buella a Michaela Nortona z Harvard Business School si ľudia vážia veci viac, ak vidia všetko úsilie, čo bolo vynaložené.

Predstavte si, že na internete hľadáte let. Čím rýchlejšie niečo nájdete, tým lepšie, však? Alebo možno nie? Norton urobil experiment, v rámci ktorého účastníci hľadali letenky vo vymyslenom vyhľadávači. Účastníkov rozdelili do rôznych pokusných skupín. Niektorým vyhľadávač okamžite ukázal výsledky.
V druhej skupine vyhľadávaču chvíľu trvalo, kým zobrazil výsledky. Ukazovateľ priebehu však zobrazoval časový pokrok aj postup vyhľadávania od jednej aerolínie k ďalšej. Bolo prekvapujúce, že účastníci z druhej skupiny si vyhľadávač cenili viac. Hoci zobrazoval výsledky pomalšie, účastníci mali pocit, že pre nich skutočne usilovne pracoval. Viac oceňovali úsilie programu ako jeho rýchlosť.

 

ikona vzťahy pár5. Hravosť

Spomeňte si na najlepšie rande svojho života. Možno ste sa stretli v tequila bare, jedli vynikajúce tacos, chlipkali jednu pikantnú margaritu za druhou a šepkali si do uška čoraz šteklivejšie návrhy, až sa vám zrazu zdalo, že ste jediní ľudia v bare, a napokon ste zistili, že je to pravda.

Alebo ste si vyšli na neskorú prechádzku, zdôverili sa so svojimi obavami kvôli zlému vzťahu s bratom, až vám on nakoniec bozkami stieral z tváre slzy a prerástlo to do vášnivej scény pred vašimi dverami. Čo spôsobilo, že bolo vaše najlepšie rande také úžasné?

Pravdepodobne to nebolo kvôli skutočnosti, že váš spoločník splnil osem z desiatich kritérií dokonalého partnera. Naopak, užili ste si veľa zábavy! Napriek tomu zábavu a hravosť do našich stretnutí vnášame len zriedka.

dokonalé rande

 

ikona vzťahy pár6. Preskočte zdvorilostnú konverzáciu

Vzájomné spojenie medzi dvomi ľuďmi sa prehlbuje, ak si navzájom kladú otázky. Takto môžu odhaliť osobné detaily, čo je kľúčové na vytvorenie silného puta.

Podľa výskumu psychologičky Karen Huangovej navyše zdravá zvedavosť zvyšuje obľúbenosť človeka v skupine. Je však dôležité, aké otázky kladiete. Komu už len záleží na tom, čo táto osoba študovala na vysokej? Ste predsa na rande, nie na pracovnom pohovore. Napriek pádnym dôvodom, prečo ísť hlbšie, mnohí z nás svoje stretnutie premárnia plytkými otázkami.

Keď prídete na rande, nezačnite rozhovor rozpačitým: „Tak, aký si mal deň?“ Alebo: „Kde bývaš?“
Skočte priamo doprostred konverzačného víru: „Neuveríš, čo sa mi prihodilo na ceste sem!“ Alebo „Práve som dotelefonovala so svojou sestrou, rozprávala mi o potýčke, ktorú mala so svojím domácim kvôli smetiakom na separovaný odpad.“

 

ikona vzťahy pár7. Nesnažte sa byť zaujímaví. Radšej sa zaujímajte vy!

„Raz som mala klientku, ktorá sa volala Andrea. Mala silnú charizmu, dlhé červené vlasy a široký zubatý úsmev. Počas víkendov účinkovala v improvizačnom divadle a ja som sa často až chytala za brucho od smiechu, keď mi rozprávala historky z jej príšerných prvých rande,“ spomína si Logan Ury v knihe Ako neumrieť singl.

Mnohí ľudia si podobne ako Andrea myslia, že na prvom rande sa musia predviesť. Chcú urobiť dobrý dojem a pôsobiť zaujímavo. Úspešné rande však spočíva v napojení sa na druhú osobu. Nie je to o vystatovaní sa.
Presne ako povedala Maya Angelou: „Zistila som, že ľudia zabudnú, čo ste hovorili aj čo ste robili, no nikdy nezabudnú na pocity, ktoré ste v nich vyvolali.“
Namiesto pokusov vyzerať zaujímavo sa radšej snažte, aby ten druhý pocítil záujem o vás.

mýty, ktoré ničia vzťahyPrečítajte si tiež
Mýty, ktoré ničia vzťahy. Vyhnite sa im!

 

ikona vzťahy pár8. Nehľaďte stále do telefónu

Na rande odložte telefón tak, aby ho nebolo vidno. Podľa výskumu, ktorý robila profesorka na MIT Sherry Turkleová, telefón položený na stole počas spoločného rozhovoru má dva negatívne účinky.
Po prvé, znižuje kvalitu konverzácie. Ľudia vtedy majú prirodzenú tendenciu zaoberať sa povrchnými témami, pretože sa obávajú, že ich preruší zvonenie telefónu.
Po druhé, oslabuje sa empatické spojenie, ktoré vzniká medzi dvomi ľuďmi. Napriek všetkým možným dôkazom, že telefóny bránia vzájomnému prepojeniu medzi ľuďmi, až 89 percent ľudí priznalo, že počas posledného rozhovoru siahli po telefóne.

Nerobte to aj vy! Vyskúšajte radšej iný prístup. Na začiatku stretnutia navrhnite, aby ste obaja skryli svoje telefóny z dohľadu. Takto ukážete, že vám na vašom stretnutí záleží a zvýšite šancu, že to dopadne dobre.

 

ikona vzťahy pár9. Skončite v najlepšom

Jeden umelec sa pýši tým, že každé jeho rande má šťastný koniec. Keď sa napríklad už schyľuje k záverečnej, položí záhadnú otázku: „Bola si už niekedy na tajnej sanfranciskej šmykľavke?“
Ak je žena zvedavá, vezme ju na toto utajené miestečko. Je naozaj dôležité, ako sa stretnutie ukončí. Pretože tie posledné dojmy vo vás zostávajú najdlhšie a najsilnejšie.

dokonalé rande

 

ikona vzťahy pár10. Získajte zážitkové nastavenie mysle pomocou

Keď už je po rande, začnete ho hodnotiť. Ako vyzeral potenciálny partner, ako reagoval, čo hovoril…aké vo vás vzbudil emócie a či by ste si s ním vedeli predstaviť ďalšie stretnutia a možno aj vzťah. Radi hodnotíme a to nie je vždy objektívne, ani správne. Dôležitejšie je, či ste si to užili, či to bol pre vás zážitok. Pretože nemôžete podľa jediného rande odhadnúť, či je to ten pravý/pravá.

Logan Ury vytvorila kontrolný zoznam, tzv. Osmičku dôležitých otázok, ktoré by ste si mohli položiť, aby ste len nehodnotili, ale nastavili svoju mysleľ na zážitkovú vlnu.

Osmička dôležitých otázok

 1. Ktoré moje stránky vo mne prebudil/a?
 2. Ako reagovalo moje telo? Bol/a som stuhnutý/-á, uvoľnený/-á alebo niečo medzi tým?
 3. Dodalo mi stretnutie energiu alebo mi ju odobralo?
 4. Je na tom človeku niečo, čo prebúdza moju zvedavosť?
 5. Rozosmial/a ma?
 6. Cítil/a som, že ma skutočne počúva?
 7. Pripadal/a som si príťažlivo v jeho/jej spoločnosti?
 8. Cítil/a som očarenie, nudu alebo niečo neurčité?

najčastejšia chyba vo vzťahuPrečítajte si tiež
Najčastejšia chyba vo vzťahu? To, že poľavíme a zlenivieme.

 

Ako neumrieť singl
kniha Ako neumrieť singleAk vás zaujíma, ako si vybudovať kvalitný vzťah, odporúčame spomínanú knihu Ako neumrieť singl.
Na skvelý vzťah totiž nenatrafíte náhodou. Treba ho budovať. Trvácny vzťah nevznikne len tak sčista-jasna. Ide o vyvrcholenie sledu jednotlivých rozhodnutí vrátane toho, kedy sa do toho pustiť, s kým sa stretávať, ako to ukončiť s nesprávnou osobou, kedy začať žiť s tou správnou plus všetky záležitosti medzi tým. Robte správne rozhodnutia.

Práve v tom pomáha táto skvelá príručka – dozviete sa, ako určiť svoje slepé body, pokiaľ ide o randenie. Ako prekonať maximalistické sklony, ako si poradiť s vlastnou vzťahovou väzbou a ako sa zamerať na dôležité vlastnosti u životného partnera. Autorka radí, ako sa vyhýbať nástrahám online randenia a kde hľadať potenciálnych partnerov v offline svete. Tiež poradí, ako určiť, či ísť aj na druhé rande a ako pristupovať k dôležitým míľnikom vo vzťahu. Napokon sa venuje aj rozchodom – kedy zostať a kedy radšej odísť? Ako sa dôstojne rozísť? A ako prekonať nasledujúci zármutok?

 

Foto: Motýľ, LepšíDeň.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.