Ak máte záhradku, určite sa vždy tešíte na zberanie úrody – či už je to ovocie, zelenina, bylinky ap. Mnohí však robia chybu pri skladovaní úrody, pri ktorej sa musí dodržiavať niekoľko zásad, aby vám plody vydržali ako čerstvé a chutné čo najdlhšie. Nie vždy máme ideálne podmienky, vhodnú pivnicu, či teplotu. Na základe mnohoročných skúseností sme pre vás pripravili prehľad, ako skladovať úrodu zo záhrady, aby vydržala čo najdlhšie čerstvá a nekazila sa.
Ako skladovať úrodu
Vybrali sme najčastejšie skladované plody – čiže z ovocia jablká, hrušky, pridali sme slivky, Zo zeleniny zemiaky a koreňovú zeleninu, tiež cesnak a cibuľu, ale aj tekvice, cukety, paradajky, či papriku.
Zemiaky
Šupka zemiakov nesmie byť poškodená, ani vlhká, pretože pri vlhkosti v pivnici vznikajú rôzne choroby. Keďže po vykopaní zemiakov majú vyššiu vnútornú vlhkosť, nechajte ich trochu odležať a takzvane vydýchať.
Potom ich uskladnite voľne sypané do tmavej a dobre vetranej miestnosti s teplotou 15 až 18 stupňov. Tam ich nechajte asi dva týždne, kým sa nevytvorí pevnejšia šupka, ktorá je odolnejšia voči poškodeniu aj chorobám.
Zemiaky ukladajte do nízkych debničiek na tmavom a vetranom mieste. Na svetle by postupne zozelenali a vytvoril by sa v nich solanín, ktorý vám rozhodne neurobí dobre. Ideálna je teplota 3 až 5 stupňov (pri vyššej teplote začínajú zemiaky klíčiť, pri teplote pod 1 stupeň zasa namŕzať). Takto uskladnené zemiaky vydržia asi 6 mesiacov.
Rozhodne ich nedávajte do vriec, pretože vám začnú hniť. Navyše ich tak nedokážete priebežne kontrolovať a odstraňovať poškodené, nahnité zemiaky.
Jablká a hrušky
Asi najčastejšie plody z našich záhrad a už pri ich zbieraní treba myslieť na to, aby bolo naozaj suché počasie a až potom, čo sa stratí aj rosa. Tak sa udrží ich trvanlivosť oveľa dlhšie. Skladujte len úplne nepoškodené plody a zbytočne ich nepresypávajte, aby sa nepoškodili, neobúchali.
Jablká aj hrušky môžete skladovať v drevených debničiek alebo prepraviek z umelej hmoty. Aby cirkuloval okolo vzduch, spodnú debničku podložte, alebo ju nechajte prázdnu. Teplotu regulujte vetraním – na skladovanie jabĺk je ideálna 1 až 5 stupňov, na hrušky 1 až 4 stupne.
Pri vyššej teplote sa urýchľuje dozrievanie, podporujú sa hnilobné procesy a zvýšením vzdušnej vlhkosti dochádza k scvrkávaniu plodov.
Snažte sa plody uskladniť čo najskôr po zbere, neodkladajte to. Najmä hrušky treba skladovať ešte v ten deň.
Neskladujte v blízkosti cibuľu, cesnak, ani zemiaky, pretože si rýchlo vymieňajú pachy. Snažte sa tiež skladovať spoločne rovnaké odrody, nemiešajte ich.
Prečítajte si tiež
Prehľad, ako skladovať ovocie a zeleninu v chladničke.
Koreňová zelenina
Mrkva, petržlen, zeler – zdravé korene skladujte v chladnom a vlhkom prostredí. Mrkve a petržlenu škodí sucho, preto nahrubo očistené korene navrstvite spoločne s vlhkou rašelinou v nádobách, do ktorých sa nedostanú myši. Rašelina je podľa skúseností záhradkárov vhodnejšia ako piesok, pretože tak rýchlo nevysychá a pôsobí aj proti prípadne hnilobe. Je tiež ľahšia ako piesok a manipulácia s nádobami je jednoduchšia.
Cesnak a cibuľa
Cesnak, ktorý ste vybrali zo zeme, nenechávajte na záhone. Najmä počas slnečných dní môže dôjsť k úpalu, čím sa cesnak znehodnotí. Celé rastliny zaveste na tienistom dobre vetranom mieste alebo ich sušte v tenkých vrstvách v debničkách. Dôležité je prúdenie vzduchu.
Cibuľa je pomerne náročná na skladovacie podmienky a ľahko sa skazí. Tajomstvo tkvie v správnom sušení – po zbere ju musíte dobre vysušiť na suchom a vetranom mieste, čo trvá asi týždeň. Usušené musia byť aj šupky. Pri sušení by sa cibule nemali navzájom dotýkať.
Po asi dvoch týždňoch je šupka ako z papiera a vtedy môžete začať skladovať: odrežte korene a odstráňte voľné šupky. Vezmite dierkované nylonové vrecúška alebo staré silonky. Vkladajte do nich jednu cibuľu za druhou a oddeľujte ich uzlíkom, aby ste zabránili plesniveniu alebo inej nákaze. Takýto zväzok zaveste na suché tmavé miesto s konštantnou teplotou.
Slivky
Zo sliviek sa dá pripraviť všeličo – slivkový kompót, lekvár, môžete slivky usušiť. Krátkodobo ich udržíte „vo forme“ v chladničke, pri dlhodobom odporúčame spomínané spracovanie.
Tu je rýchly a jednoduchý recept: zrelé a zdravé slivky vykôstkujte a rozpolené ukladajte do zaváracích pohárov. Poriadne ich utlačte, aby sa zmestilo čo najviac sliviek. Pohár zaviečkujte a bežným spôsobom zavarte pri teplote 80 stupňov Celzia asi 20 minút. Vyberte z hrnca a otočte dnom nahor. Nechajte vychladnúť. Takéto slivky budú po otvorený pohára ako čerstvé.
Prečítajte si tiež
Jesenné zaváranie. Užitočné tipy, triky a 3 skvelé RECEPTY.
Ďalšie typy zeleniny
Cukety a tekvice môžete skladovať naozaj dlhodobo, a to v suchej miestnosti, kde vydržia až do jarných mesiacov. Výborné z cukety aj tekvice sú sušené chipsy, ktoré dochutíte soľou, cesnakom, bylinkami.
prípadne ich nakrájajte na hrubšie plátky, dajte upiecť do rúry a potom naukladajte do pohárov. Zalejte olejom a takto uzavreté vložte do chladničky, kde vydržia niekoľko dní.
Uhorky vydržia pár dní, častejšie sa nakladajú do sladkokyslého nálevu: do 1,5 litra vody dajte 0,5 litra octu, 180 gramov cukru a dve lyžice soli (prípadne klasického Deka). K tomu bobkový list, pár guľôčok nového korenia a prevarte. Uhorky vkladáte do pohárov, zalejete nálevom, pridáte na kolieska nakrájanú mrkvu a cibuľu. Zaviečkujete a zavaríte asi 20 minút pri teplote 80 stupňov.
Paradajky môžete spracovať na lečo, pretlak, rajčinovú šťavu alebo ich usušte: nakrájajte paradajky na plátky a sušte na slnku alebo v sušičke. Usušené plátky vkladajte do pohárov, zalejte olivovým olejom, pridajte lístky bazalky a vložte do chladničky.
Paprika sa skladuje zložitejšie ako iné plodiny – ak ju zbierate v plnej zrelosti, vydrží vám tak dva mesiace. Maximálne. Už pri zbere odoberte papriku aj so stopkou, plod musí byť bez akýchkoľvek poškodení. Do debničky nasypte vrstvu piesku a zapichujte papriky zelenou stopkou do piesku tak, aby koniec papriky ukazoval nahor. Potom ju zasypte ďalším pieskom. Papriky by sa nemali vzájomne dotýkať, ani samotnej debničky, aby sa nešírili choroby. Skladujte na tmavom a suchom mieste s teplotou 10 až 12 stupňov.
Kaleráb sa tiež dá skvele skladovať – vyberte ho zo zeme aj s koreňom a vložte do vlhkého piesku. Tam vydrží až do Vianoc. Podobne môžete skladovať aj pór, či červenú repu, ktorej však neodrežte listy, ale podobne ako pri zeleri ich opatrne vykrúťte. Stred (srdiečko) musí byť nepoškodené.
Foto: Pexels.com, Freepik.com