Prehľad, ako skladovať ovocie a zeleninu. Vcelku i narezané

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že mrkva obľubuje vodu a reďkovky by sa mali skladovať bez listov? Že ak zabalíte stopku na banáne do kúska potravinovej fólie, bude pomalšie zrieť a dlhšie vám vydrží? Že cibuľu a zemiaky musíte skladovať oddelene? Alebo že špargľu je dobré skladovať ako kyticu kvetov – dáte do pohára vodu a nastrkáte tam špargľu hlavičkami hore.
Každý kupujeme ovocie a zeleninu, len niekedy ich nevieme správne skladovať. Respektíve spôsobom, pri ktorom nám zostanú dlhšie čerstvé a nezačnú hniť alebo kaziť sa. Máme pre vás prehľad, ako skladovať ovocie a zeleninu: čo patrí do chladničky, čo určite nie. Ktoré ovocie treba pred vložením do chladničky umyť. Ktoré sa hodí do mrazničky a ako skladovať nakrájané ovocie a zeleninu.

Ako skladovať ovocie a zeleninu

Skúste ovocie a zeleninu skladovať vo svojich plastových a sklenených obaloch, nie v tých, v ktorých ste ich kúpili. Nedávajte všetko do chladničky, pri niektorých druhoch znižujete ich kvalitu, vôňu a chuť, a tiež obsah výživných látok. Napríklad mnohí dávajú papriku do chladničky, ale chladom sa zabrzdí jej dozretie a stráca svoju chuť.
Nižšie sme rozdelili, čo patrí do chladničky a čo nie.

ako skladovať ovocie a zeleninu

ikona zdvihnutý palecBanány nechajte v trse, neoddeľujte ich od seba. Vo zväzku zostanú dlhšie čerstvé. Nikdy ich nedávajte do chladničky, ale skladujte pri izbovej teplote.

ikona zdvihnutý palecJablká môžu ísť pokojne do chladničky, ale vždy ich skladujte oddelene od ostatného ovocia. Uvoľňujú totiž plynný etylén, ktorý môže spôsobiť, že iné ovocie začne rýchlejšie hniť a kaziť sa.

ikona zdvihnutý palecHruškybroskyne skladujte pri izbovej teplote. Ak potrebujú dozrieť, vložte ich do papierového vrecúška a nechajte pár dní odležať. Keď dozrejú, pokojne ich preložte do chladničky, ale v nekrytej miske.

ikona zdvihnutý palecČerešne by ste nemali umývať a potom skladovať, lebo by sa rýchlejšie skazili. Dajte ich do nezatvorenej misky a vložte do chladničky.

ikona zdvihnutý palecČučoriedky naopak, pred odložením do chladničky umyte opatrne vo vode s troškou octu. Tak vám zostanú dlhšie čerstvé a nezačnú zošuverovať alebo plesnivieť. Potom ich dajte do plastovej nádoby a umiestnite do zadnej časti chladničky.

ikona zdvihnutý palecAj maliny môžete pred uskladnením umyť, ale veľmi opatrne, keďže ide o krehké ovocie. Vyberte všetky plesnivé a narušené kúsky, aby sa to nešírilo. Rozložte ich na tácku v jednej vrstve a vložte do chladničky.

zápach v chladničke? 5 účinných tipovPrečítajte si tiež
Zápach v chladničke? 5 spôsobov, ako sa ho zbaviť.

ikona zdvihnutý palecJahody môžete tiež skladovať v chladničke, ale pred vložením ich neumývajte, dajte ich do nádobky s dierami, vetraním. Pred konzumáciou ich dôkladne umyte (najmä kupované v supermarketoch, obchodoch, kde neviete ako sa pestovali), môžu na nich byť zvyšky pesticídov.

ikona zdvihnutý palecMrkvu, zeler alebo reďkovku môžete najskôr nakrájať, vložíte ich do nádobky s vodou a dáte do chladničky. Takto zostanú dlho čerstvé a chutné.

ikona zdvihnutý palecŠalát zabaľte do vlhkej papierovej utierky a vložte do chladničky. Takto vydrží dlhšie. Ak ním idete ozdobovať a mierne vám už zvädol, namočte ho predtým na chvíľu do vody s ľadom.

ikona zdvihnutý palecJarná cibuľka je zdravá, chutná, či už na chlebík, do nátierok ap. Predĺžte jej životnosť a čerstvosť jednoduchým trikom: ponorte ju do pohára s vodou, pričom zelená časť bude stále dorastať a môžete z nej pravidelne odstrihávať.

ikona zdvihnutý palecZemiaky môžete skladovať spolu s jablkom, ktoré pomáha zemiakom zostať dlhšie čerstvými. Nebudú tak skoro klíčiť, niekedy sa ich čerstvosť až zdvojnásobí.

ikona zdvihnutý palecCuketa by mala byť pred uskladnením úplne dozretá. Po odrezaní nechajte stopku zaschnúť a skladujte v suchom nevykurovanom priestore (napríklad špajza, garáž ap.). Cukety nemajú rady vlhkosť.

ikona zdvihnutý palecCesnakcibuľa. Cesnak skladujte pri izbovej teplote v otvorenej nádobe s dostatkom vzduchu. Cibuľu môžete vložiť do čistých siloniek – dáte cibuľu, urobíte uzol, vložíte ďalšiu a uzol, ďalšiu a uzol. Potom zavesíte na miesto, kde je izbová teplota.

ako skladovať ovocie a zeleninu

 

Čo môžete vkladať do chladničky?

Ideálne je dávať nižšie spomenuté ovocie a zeleninu do zásuviek v chladničke, kde sa udržiava väčšia vlhkosť. Jednotlivé kúsky môžete poukladať do plastových vreciek s dierkami, aby zostali dlhšie čerstvé (napr. jahody, maliny, hrozno či čučoriedky).

  • Jablká (pri izbovej teplote mäknú 10x rýchlejšie)
  • Čerešne
  • Hrozno
  • Jahody, čučoriedky a maliny
  • Mrkva
  • Brokolica
  • Kapusta a ružičkový kel
  • Karfiol
  • Tmavá listová zelenina
  • Pór a petržlen
  • Hrach
  • Kukurica v klasoch

 

Čo skladovať pri izbovej teplote?

  • Banány
  • Paradajky
  • Cesnak a cibuľa
  • Uhorka
  • Citrón a limetka
  • Pomaranč
  • Melón
  • Sladké zemiaky
  • Letná tekvica
  • Cuketa
  • Grapefruit

Niektoré ovocie a zeleninu skladujeme najskôr pri izbovej teplote, aby dozrelo do optimálnej fázy a potom ich môžete presunúť do chladničky. Ide napríklad o marhule a broskyne, melón, ananás, slivky, či kivi.

skladovanie ovocia a zeleniny

 

Nakrájané ovocie a zelenina

Isto viete, že pri nakrájaní ovocia dochádza k tzv. oxidácii, kedy na nakrojenú časť pôsobí kyslík a znižuje sa tak množstvo vitamínov. Prichádzate tak o dôležité živiny a vlastne to, prečo ovocie a zeleninu tiež kupujeme: okrem chuti aj pre ich obsiahnuté vitamíny.
Preto sa vždy skúste vyhnúť krájaniu, strúhaniu a radšej si ho vždy pripravte čerstvé priamo pred konzumáciou.

Ak už máte nakrájané ovocie či zeleninu – na plátky, kocky ap. – v chladničke vydržia cca 5 dní. Určite ich však vložte do vzduchotesnej nádoby. Najrýchlejšie hnednú, oxidujú a znehodnocujú sa vitamíny pri nakrájaných jablkách, hruškách, banánoch a avokáde.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com, LepšiDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.