Každý záhradkár vie, že pestovať zeleninu, ovocie, starať sa o okrasné rastliny a dreviny môže byť niekedy poriadna detektívka. Robíte všetko tak ako treba…a zrazu začnú listy hnednúť, plody hnijú, objavujú sa škvrny, rastlina vädne, vyletujú z nej akési biele mušky.
nemusí to byť hneď nesprávna starostlivosť. No rastliny zvyknú napádať rôzne choroby a škodce, pričom najdôležitejšie je ich včas identifikovať. Len keď poznáte, o čo ide – a že ide o nejakého škodca – až vtedy môžete zakročiť.
Prinášame vám 15 škodcov a chorôb, s ktorými sa záhradkári stretávajú naozaj často. Piliarky, mínerky, medvedík obyčajný, ale aj drôtovce, háďatká, či postrach hryzec.
15 škodcov a chorôb
„Na rastlinách sa naozaj objavujú rôzne organizmy! Škodce sú živočíchy, ako roztoče, slimáky, hmyz, ktoré na rastlinách spôsobujú škody. Choroby sú zapríčinené hubami, baktériami alebo vírusmi, ktoré rastlinu napadli,” vysvetľuje prírodovedkyňa a autorka oceňovaných publikácií Bärbel Oftringová. V slovenčine jej vyšla kniha Ako ťa zachrániť, v ktorej veľmi prehľadne vysvetľuje, ako sa starať o rastliny, kde robíme chyby a ako ich zachrániť, ak ich postihne nejaká pohroma.
Základnou radou je chodiť po záhrade s otvorenými očami. A to celý rok – sledovať ako sa rastliny vyvíjajú, ako kvitnú a odkvitajú, ako nasadzujú kvety a následne plody. Neskôr budete vedieť lepšie odhadnúť, že čosi nie je v poriadku. Môže sa to začať mierne skrútenými listami, inak sfarbenými alebo úplne zmenenými.
1. BAKTÉRIOVÁ SPÁLA
Spála je nebezpečná baktériová choroba, ktorá sa do Európy dostala z Ameriky v šesťdesiatych rokoch 20. storočia.
Prejavuje sa tak, že listy, mladé výhonky a aj kvety hnednú, schnú a vädnú. Rýchlo aj černejú. Napadnuté listy neopadávajú, ale ďalej zostávajú na konároch. Keďže príznaky budia dojem, akoby bola rastlina poškodená ohňom, dostala táto nebezpečná choroba názov spála.
2. MONILIÓZA
Rozličné huby rodu Monilia môžu napádať jablone, hrušky, slivky, čerešne a ďalšie ovocné stromy a mať za následok moníliovú spálu kvetov a výhonkov, ako aj hnilobu plodov.
Pri čerešniach a ostatných kôstkovinách sa prítomnosť huby prejavuje ako spála: vďaka poškodeniu kvetov výtrusy preniknú do výhonkov. Kvety rýchlo vyschnú, ale neodpadnú. Zhruba o 4 týždne neskôr odumierajú a usychajú napadnuté výhonky predovšetkým na višniach. Na mieste medzi odumretým a zdravým výhonkom sa často objavuje glejotok.
Hubové výtrusy napádajú nielen kvety, výhonky, ale aj plody. Na napadnutých plodoch sa najskôr objavia malé hnilobné miesta, ktoré sa rýchlo zväčšujú. Nakoniec sa na nich vytvoria kruhovité svetlohnedé vankúšiky plné výtrusov.
3. KOREŇOVÉ VOŠKY
Táto skupina vošiek cicia korene rozličných rastlín.
Ak napriek dostatočnej vlhkosti listy šalátu či vňať mrkvy a petržlenu vädnú, môžu byť príčinou práve vošky žijúce na koreňoch. Ich prítomnosť vedie k zoslabeniu alebo pozastaveniu rastu rastlín. Pri mladých rastlinách väčšinou až k úhynu.
Koreňové vošky rady napádajú slnečnicu, papraď, prvosienky, klinčeky a tulipány. Nevyciciavajú len korene, ale aj cibuľky a hľuzy.
4. DRÔTOVCE
Drôtovce v skutočnosti nie sú červy, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Tieto larvy získali svoje meno kvôli tuhému telu, ktoré pri dotyku pripomína drôt.
„Ak napriek dostatočne vlhkej pôde objavíte v záhone zvädnutý šalát, mali by ste preskúmať pôdu okolo koreňov. Možno objavíte drôtovce. Živia sa však nielen šalátom, ale aj podzemnými časťami zemiakov, mrkvy, jahôd, kapusty, kukurice, zeleru, petržlenu a georgín,” radí v knihe Ako ťa zachrániť biologička Bärbel Oftringová.
5. PLODOMOR HRUŠKOVÝ
Ešte malé čierne a napuchnuté hruštičky sú príbytkom lariev plodomora. Dospelé komáriky plodomora hruškového sa liahnu na jar pred kvitnutím hrušiek z kokónov uložených v pôde. Následne kladú vajíčka do plodov. Napadnuté plody rýchlo odstráňte!
Ako prevencia sa odporúča pozbierať napadnuté plody zo zeme.
6. HÁĎATKÁ
Hranaté škvrny ohraničené žilkami listov spôsobujú háďatká. Napadnuté listy odstráňte, vodou nestriekajte, pri veľkom zasiahnutí rastliny ju odstráňte celú.
„V prípade druhov z rodu Meloidogyne (háďatko koreňové) treba kontrolovať korene sadeníc,” odporúča profesor Ivan Hričovský. „Ak sa tam takéto druhy vyskytujú, na koreňoch sa nachádzajú hálky (okrúhle útvary veľké 0,5 – 4,0 mm). V hálkach sa nachádzajú samičky škodcov veľké asi 0,5 mm. Iné druhy háďatiek môžu spôsobiť na koreňoch nekrózy, popraskanie koreňov alebo nenormálny vývin koreňov (hrubnutie, tvorba nadmerného množstva postranných koreňov).”
7. VÄDNUTIE PLAMIENKA
V ťažkých nepriepustných pôdach plamienok náhle vädne alebo odumiera. Postihnuté sú predovšetkým veľkokveté hybridy. Zo dňa na deň listy a puky vädnú, rastlina sa skláňa nadol. Výhonky, listy a puky sa sfarbujú do tmavej hnedej farby. Huby sa prenášajú vetrom, vodou alebo hmyzom a napadnú najčastejšie oslabené rastliny. Upchajú sa kanáliky, ktoré privádzajú rastline vodu a pri slnečnom žiarení sa objavujú príznaky podobné vädnutiu.
Odporúčanie – vyberajte si rezistentné odrody!
8. MEDVEDÍK OBYČAJNÝ
Nazývame ho aj šťúr. Tento hmyz s veľkosťou až do 5 cm si vyhrabáva v pôde chodbičky. V koreňovej zelenine vyhryzie diery, zeleninovým priesadám obhrýza korienky. Rastliny vädnú.
Keďže medvedík nevie skákať a ani len tak vzlietnuť, využite proti nemu mechanickú ochranu v podobe nádob a fliaš, do ktorých sa dajú dospelí jedinci pochytať.
9. MÍNERKY
Larvy tejto drobnej muchy sa prevŕtavajú listami, pričom za sebou zanechávajú tmavý trus. Napadnuté rastliny sa deformujú a zaostávajú v raste. Na rojenie múch vás upozornia striebristé vpichy v hornej časti listov cibule a póru.
Ako ich zničiť? Pomôžu postreky ohrozených porastov niekoľko dní po zistení vpichov v listoch. Do postrekovej kvapaliny treba pridať zmáčadlo. Záhony cibule a póru môžeme pred mínerkou pórovou chrániť aj pomocou netkanej textílie.
10. FYTOFTÓRA – náhle odumieranie dubov
Huba má za následok odumieranie výhonkov nielen pri dube, ale aj pri rododendrone, kaline, levanduli. Napadnuté časti okamžite odstráňte, rastliny nezalievajte zhora, snažte sa vyhnúť dlhodobému zamokreniu a kupujte zdravé rastliny.
11. FYTOFTÓRA – hniloba koreňov
Táto pôdna huba, ktorej výtrusy sú schopné prežiť aj niekoľko rokov, najčastejšie napáda čerstvo vysadené rastliny v živom plote. Záchrana je nemožná, rastliny urýchlene odstráňte!
12. PILIARKY
Listové osy piliarky majú larvy dlhé do 1,2 cm, ktoré sa vyvíjajú vo výhonkoch ruží. Výhonky následne vädnú. Napadnuté výhonky by ste mali čím skôr odstrániť!
Existuje viacero druhov piliarok. Piliarka slivková škodí najmä slivkám a ringlótam. Tiež poznáme piliarku jablčnú, či piliarku žltú.
13. VÍRUSOVÉ OCHORENIE
Zakrpatený rast, zmenšená listová plocha, mechúrikovito nafúknuté listy a sfarbenie poukazujú na vírusové ochorenie. Rastliny treba bezodkladne odstrániť (predovšetkým v prípade zeleniny) a vyberať odolné druhy.
Prečítajte si tiež
Izbové rastliny. 8 najčastejších problémov a ich riešenia.
14. HRYZEC
Pohroma a postrach všetkých záhradkárov. Tam, kde sa vyskytuje, treba chrániť korene stromov, ruží, cibuľky kvetov atď. drôtenými košmi (veľkosť oka 16 mm). Tento huňatý hlodavec obhryzie azda všetky zemiaky, mrkvu i korene a kôru mladých ovocných stromčekov. Na vytrávenie obhryzie aj bylinky. Vyhnať ho môžete hlukom a zápachom.
15. BAKTÉRIOVÁ ŠVRNITOSŤ
Napadnutie baktériou Xanthomonas sa prejavuje vädnutím a černením listov, stoniek a plodov fazule, vlašských orechov, hyacintov, kapusty atď. Napadnuté rastliny ihneď odstráňte a nožnice vydezinfikujte.
Foto: Pixabay.com, Unspalsh.com