Izbové rastliny. 8 najčastejších problémov a ich riešenia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Izbové rastliny máme všetci – či už doma, v kancelárii, na chodbe, na víkendovej chate. Nie u každého sa im však darí. Niekto si kúpi novú rastlinu a do týždňa-dvoch je po nej. Zvädne alebo uschne, prípadne zhnijú korienky.
Iným zasa aj pri pravidelnej starostlivosti izbové rastliny akosi neprosperujú. Žltnú im listy, nekvitnú dostatočne kvety, jednoducho sa im nedarí.
Vybrali sme pre vás 8 najčastejších problémov s izbovými rastlinami a ponúkame ich riešenia.

Treba priznať, že väčšina týchto problémov je jednoducho výsledkom nesprávnej starostlivosti a vo väčšine prípadov sa môžu ľahko opraviť. Treba len vedieť ako. Ak si chcete v tomto smere rozšíriť obzory a naozaj sa venovať izbovým rastlinám, odporúčame knihu Praktická príručka izbových rastlín. Autorky Fran Baileyová a Zia Allawayová sú naozaj odborníčky. Fran vyrastala pri pestovateľskej škôlke, pracovala ako nezávislá kvetinárka a má vlastné kvetinárstvo. Zia je zasa novinárka a kvalifikovaná záhradníčka, ktorá napísala a editovala množstvo záhradníckych kníh pre Kráľovskú záhradnícku spoločnosť a DK

8 zlatých pravidiel na udržanie zdravých rastlín
1. Skontrolujte potreby rastlín na svetlo, teplo, zálievku a živiny. Všetko musí sedieť.
2. Rastliny vysaďte do kvetináčov s drenážnymi otvormi a zalievajte ich tak, aby substrát nebol premočený.
3. Rastlinu umiestnite na také svetlo, aké potrebuje.
4. Rastlinu umiestnite na miesto so správnou teplotou, mimo tepelných zdrojov a s dobrým vetraním.
5. Rastliny hnojte podľa ich požiadaviek – škodlivé môže byť nedostatočné, ale aj prehnané hnojenie.
6. Odstráňte zo substrátu opadané kvety a listy, môžu začať hniť a spôsobiť hubové ochorenie.
7. Rastliny kontrolujte každých pár dní, či sa na nich neprejavujú príznaky spôsobené škodcami alebo chorobami.
8. Odrežte z rastliny všetky časti postihnuté chorobou a ihneď odstráňte akýchkoľvek škodcov.

izbové rastliny - 8 najčastejších problémov

 

8 najčastejších problémov

Nebráňte sa izbovým rastlinám. Prikupujte, robte si nimi radosť a pri troške snahy ešte viac skrášlite svoju domácnosť. Tu sú najčastejšie problémy, s ktorými sa môžete stretnúť, no netreba panikáriť, ani hádzať flintu do žita. Neraz stačí malá zmena a rastlinke sa opäť začne dariť.

ikona kvet1. NEDOSTATOK SVETLA

Umiestnenie rastliny na miesto s dostatočným svetlom je rozhodujúce pre jej zdravie; príliš málo slnka spôsobí, že rastlina bude mať naklonený tvar s pridlhými a vretenovitými stonkami, žlté alebo bledé listy a málo kvetov, prípadne vôbec nerozkvitne.
Rastliny umiestnené na nedostatočnom svetle začnú byť deformované, pretože ich stonky sa budú nakláňať za svetlom.

Riešenie

Skontrolujte, či má rastlina potrebné svetlo. Niektoré potrebujú rozptýlené svetlo, polotieň, iné slnečné stanovisko a ďalšie zasa nepriame svetlo.
Zabráňte, aby sa stonky nakláňali za slnkom, rástli slabo a ťahali sa do výšky (etiolácia) tak, že budete každých pár dní otáčať kvetináč.

 

ikona kvet2. PRIVEĽA SVETLA

Dokonca aj niektoré rastliny, ktoré majú rady slnko, neznášajú uprostred leta intenzívne slnečné svetlo. Príznaky zahŕňajú hnedé vrcholky listov, hnedý povrch listov a vädnutie.

Riešenie

Premiestnite rastlinu zo slnečného okna alebo slnečnej miestnosti na miesto s rozptýleným svetlom, alebo zaveste na okná záclony.

 

ikona kvet3. PRIVEĽMI CHLADNO

Chlad a prievan môžu spôsobiť, že listy zožltnú alebo sčervenejú a potom odpadnú. Niekedy môžu vyzerať deformované následkom poklesu teploty, ktorý zastaví normálny rast.

Riešenie

Umiestnite rastliny mimo chladu a prievanu, aký môže byť na chodbách, a premiestnite ich z chladných parapetov, najmä v noci v zime.

 

ikona kvet4. PRIVEĽMI TEPLO

Vysoké teploty môžu vysušiť substrát, dehydratovať rastlinu a tiež znížiť vlhkosť vzduchu. Medzi príznaky patria hnedé vrcholky listov, skrútené listy, vädnutie, opadávanie kvetných pukov alebo nijaké kvety.

Riešenie

V lete umiestnite rastliny mimo horúceho priameho slnka a otvorených okien, alebo zapnite klimatizáciu, aby sa znížila teplota. Zároveň častejšie zalievajte, keď sa zvýšia teploty, aby bol substrát vlhký (nie však mokrý) a v zime premiestnite rastliny ďalej od vykurovacích telies a radiátorov.

izbové rastliny - 8 najčastejších problémov

 

ikona kvet5. NEDOSTATOČNÉ ZAVLAŽOVANIE

Príliš suchý substrát môže spôsobiť vädnutie, hnednutie vrcholov listov, žltnutie alebo červenanie listov, skrútenie listov, opadávanie kvetných pukov alebo nijaké kvety.

Riešenie

Rastliny sa rýchlo zotavia, keď zavlažíte substrát, o deň o dva sa spamätajú. Ak je substrát veľmi suchý, najlepšie je zavlažiť ho zospodu. Čiže postavte kvetináč s drenážnym otvorom na misku s vodou do výšky asi 2 cm. Nechajte stáť 20 minút, potom vodu vylejte a kvetináč nechajte odkvapkať. Tento spôsob používajte pri rastlinách, ktoré neznášajú mokré listy, alebo keď listy pokrývajú substrát.
Chráňte ho pred premočením.

 

ikona kvet6. NADMERNÉ ZAVLAŽOVANIE

Príznaky nadmerného zavlažovania môžu byť podobné ako pri nedostatočnom zavlažovaní. Vtedy korene začnú hniť v dôsledku nadmernej vlhkosti, čo im zabráni prijímať vodu. Nadmerné zavlažovanie môže zapríčiniť aj hubové ochorenie a fľaky na listoch, spôsobené stavom, ktorý sa nazýva „korková škvrnitosť“. Fľaky napité vodou prasknú a nadobudnú korkovitý vzhľad.

Riešenie

Vylejte vodu z dekoratívneho obalu alebo misky a rastlinu presaďte, ak je v kvetináči bez drenážnych otvorov. Potom nechajte rastlinu preschnúť na odkvapkávači alebo na miske so suchým štrkom.

 

ikona kvet7. NEDOSTATOK ŽIVÍN

Medzi príznaky nedostatku živín patria bledé alebo žlté listy, slabý celkový rast a nijaké kvety alebo len málo kvetov.

Riešenie

Prihnojujte rastliny podľa daného typu rastliny. Môže to byť tekuté hnojivo s vyváženým pomerom živín. Hnojivo s vysokým obsahom potaše. Granulované hnojivo s pomalým uvoľňovaním.
Alebo špeciálne hnojivo pre izbové rastliny – výrobcovia vyvinuli hnojivá, ktoré sú starostlivo zostavené pre rastliny so špecifickými potrebami, ako sú orchidey, kaktusy a mäsožravé rastliny. Obyčajne sa predávajú v malých fľaštičkách. Fľaštička sa vloží do substrátu, do ktorého hnojivo postupom času pomaly kvapká.
Nepokúšajte sa rastliny hnojiť viac než treba, aj keď si myslíte, že je rastlina podvyživená. Mohlo by to viesť k reverznej osmóze, ktorá by rastlinu takisto poškodila.

 

ikona kvet8. PRIVEĽA ŽIVÍN

Nadmerné hnojenie spôsobuje rovnaké príznaky ako nedostatočné, keďže nadbytok hnojiva môže z buniek rastliny odčerpávať živiny v procese známom ako „reverzná osmóza“. Môže spôsobiť aj hnednutie vrcholov listov.

Riešenie

Prepláchnite substrát dostatočným množstvom čistej vody; použite dažďovú alebo destilovanú vodu, podľa toho, akú rastlina preferuje. Ubezpečte sa, že kvetináč má drenážne otvory a živiny môžu ľahko uniknúť.

izbové rastliny čistia a zvlhčujú vzduchPrečítajte si tiež
Ktoré izbové rastliny vyčistia a zvlhčia doma vzduch?

Možno ste to nevedeli, ale veda potvrdila, že izbové rastliny nás robia šťastnejšími a zdravšími. Rastliny čistia vzduch, dvíhajú našu náladu a znižujú hladinu nášho stresu. Takže to je ideálny dôvod doplniť si v domácnosti kvetináče s izbovými rastlinami 🙂
Či už sú to elegantné rozkvitnuté orchidey, chutné malé kaktusy a sukulenty, jemné popínavé rastliny, palmy a rastliny s okrasnými listami umiestnené na zemi… Nakúpte si a užívajte si ich. Ak máte nejaké pochybnosti, neviete, koľko presne hnojiva, koľko zálievky ap., využite spomínanú Praktickú príručku izbových rastlín. Naozaj v nej nájdete množstvo užitočných tipov a rád.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.