Viete, aký máte typ postavy? A aké šaty si vybrať, aby vám naozaj pristali?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pravítko, jablko, hruška…to nie je obsah vrecúška pre dieťa do školy 🙂
Sú to typy postavy podľa toho, aké máte ramená, driek, aké sú vaše proporcie a celková postava. Niekedy je ťažšie určiť, aký vlastne máte typ postavy. No je to dôležité pri obliekaní: správne zvolenými kúskami viete zvýrazniť krivky, zmenšiť brucho alebo zadok, urobiť svoju postavu ženskejšou ap.
Viete teda, aký máte typ postavy? Prejdeme si všetky možnosti a odporučíme, aké šaty, blúzka, nohavice, sukňa sú pre vás najvhodnejšie. 

 

Oblečte sa podľa typu postavy

V živote každej ženy sú okamihy, kedy jej obzvlášť záleží na tom, aby vyzerala krásne. Príkladom môže byť svadba, ale tiež o niečo menej poetická udalosť. Povedzme prvé rande alebo vianočný večierok.
Ako sa človek cíti, závisí okrem iného aj od toho, čo má na sebe oblečené. A pekné šaty dokážu so sebavedomím ženy urobiť veľa. Najmä, ak vyzdvihnú osobnosť a prednosti nositeľky.

Mnohé ženy sa trápia tým, ako vyzerajú, aké majú vlasy, tvár, pery, nohy, postavu…
A teraz si predstavte tieto známe osobnosti: Michelle Obama (A), Anne Hathaway (H), Salma Hayek (8), Jennifer Aniston (X), Vojvodkyňa Kate (V), Drew Barrymore (O) a Kate Hudson (I) – napadlo Vám niekedy, že by neboli sexy, alebo že nie sú dosť pekné?
Sedem žien, z ktorých každá je krásna iným spôsobom a každá reprezentuje iný typ postavy. S výberom oblečenia im často pomáhajú módni štylisti. Takisto aj Vy, nech máte akúkoľvek postavu, siahnite po vhodných šatách, ktoré dokážu robiť zázraky.

 

Vyberte si správne šaty

Dámske šaty sa od seba líšia materiálom, vzormi, dezénom, zdobením, strihom alebo farbou. Ani klasický kus ženského šatníka, čierne šaty, nie sú napriek farbe vždy rovnaké. A medzi malými čiernymi si môžete nájsť tie, ktoré Vám sadnú najlepšie. Jednak má čierna viac odtieňov, jednak je dôležitý strih.
Podobne je to aj so svadobnými šatami, tiež sú väčšinou biele a niektoré nevesty si potrpia i na to, aby do jednej farby bola ladená celá svadobná výzdoba, vrátane šiat družičiek.
Ozaj, nepotrebujete náhodou šaty na svadbu?

aký máte typ postavy

 

Aký máte typ postavy?

Gény, ktoré dedíme, určujú mnohé veci: nielen farbu očí, výšku alebo rýchlosť metabolizmu. Určujú aj štruktúru nášho tela. Podľa odborníčky na zdravý životný štýl PhDr. Kataríny Skybovej ovplyvňuje genetika tvar nášho tela až z 50%.
Pri výbere vhodných spoločenských či elegantných šiat sa teda rozhodujte podľa typu svojej postavy!

ikona figurínaA – trojuholník, hruška

Pri tomto type postavy sú boky širšie než ramená a dobre definovateľný pás. Tuk sa ukladá najmä do oblasti zadku, bokov, stehien a často aj celých nôh. Oblečenie by malo zdôrazňovať štíhly driek, priťahovať pozornosť na vrchnú časť tela a naopak, spodnú časť tela opticky zužovať.
Vhodné sú šaty áčkového strihu s lodičkovým výstrihom, prípadne s aplikáciami, napr. volánmi v oblasti ramien.

ikona figurínaH – obdĺžnik

Ramená sú rovnako široké ako boky. Medzi bokmi a pásom nie je veľký rozdiel, a postava sa celkovo vyznačuje rovnosťou. V porovnaní s typom postavy I (pravítko) dámy nepôsobia tak subtílne a štíhlo, pretože trup je pomerne široký.
Oblečenie by malo odviesť pozornosť od pása na hornú a/alebo dolnú časť tela. Postave sa hodia siluetu ľahko kopírujúce, antické strihy šiat so zaujímavým výstrihom a riasením alebo aplikáciami na prsiach.

ikona figurína8 – presýpacie hodiny

Postava je veľmi ženská a súmerná, vyznačuje sa rovnako širokými bokmi a ramenami, výrazným pásom a často aj poprsím. Na rozdiel od postavy X sú boky posadené vyššie. Oblečenie by malo byť obtiahnuté a vyzdvihnúť štíhlosť pásu.
Tomuto typu postavy sa hodia najmä šaty v štýle morská panna a puzdrové šaty, ale v podstate všetky, pokiaľ nie sú príliš voľné alebo rovné, a teda by nechali zbytočne zaniknúť driek.
A ešte k prsiam… vo véčkovom výstrihu vyniknú najlepšie 🙂

ikona figurínaX – presýpacie hodiny s nižšími bokmi

Rovnako široké ramená a boky, a tiež úzky pás vedú k tomu, že sa táto postava zvykne zamieňať s osmičkou, ale na rozdiel od nej, majú ženy s postavou X nižšie položené boky. A ak, tak práve na ne sa im zvykne tuk ukladať najviac. Preto je niekedy ťažko odlíšiť postavu X tiež od hrušky.
Rozoznávacím znakom sú nohy, ktoré majú ženy s postavou X od polky stehien smerom dolu štíhle. Oblečenie by malo byť obtiahnuté a zdôrazňovať pás, no ak je potrebné, zároveň odviesť pozornosť od širších stehien či bokov.
Vhodné sú šaty s vypasovaným vrchom a rovnou alebo áčkovou sukňou, pokojne aj v mini dĺžke.

ikona figurínaV – obrátený trojuholník

Postava pôsobí rovná a atletická, ramená sú širšie ako boky a pás obzvlášť výrazný nie je. Tiež je to typ postavy so štíhlymi nohami. Oblečenie by malo zúžiť hornú časť tela okolo ramien. Na ramená neupozorňovať a rozšíriť oblasť bokov. Nevhodný je vrch šiat s tenkými ramienkami, aplikáciami v oblasti ramien, vypchávkami a lodičkovým výstrihom.
Proporčne vyzerá postava lepšie v šatách so zaväzovaním za krkom, ktoré sa dole rozširujú, prípadne majú na bokoch volán. Šaty môžu byť aj kratšie.

ikona figurínaO – jablko, ovál

Najširšou časťou tela býva pás. Na bruchu a v oblasti pása sa tuk zvykne ukladať i vtedy, keď je žena relatívne štíhla. Oblečenie by malo pás a brucho zamaskovať a presunúť pozornosť k tvári alebo, ak ich žena má pekné, k nohám. Príliš voľné strihy postavu rozšíria, ale vhodné nie sú ani obtiahnuté šaty. Vyhnúť sa treba predovšetkým detailom a akémukoľvek naberaniu v páse. Avšak postava bude pôsobiť mohutnejšie aj v prípade, že sa pridá objem do oblasti ramien a bokov.
Najvhodnejším riešením pre ženu s postavou jablka sú šaty empírového strihu.

ikona figurínaI – pravítko, chlapčenská postava

Postava je útla a štíhla s dlhými končatinami bez výrazných ženských kriviek. Pás chýba a prsia sú menšie. Veľkou výhodou žien s touto postavou bývajú krásne dlhé a štíhle nohy. Oblečenie by nemalo priťahovať pozornosť na pás, malo by zvýrazniť prsia a ramená a nechať vyniknúť nohy. Ženy s chlapčenskou postavou sa vo voľnom oblečení úplne strácajú.
Šaty by mali mať výrazné aplikácie, detaily, volány v oblasti ramien a pŕs.

typ postavy a topánky

 

Nepodceňujte ani doplnky a obuv!

Okrem strihu šiat existuje ešte niekoľko trikov, ktorými si môžete postavu opticky zoštíhliť, a jedným z nich sú topánky. Avšak ani luxusná obuv nezaručí, že budete vyzerať štíhlejšie, pokiaľ sa pri výbere topánok nebudete riadiť osvedčenými pravidlami.

Napríklad: Klasické lodičky na podpätkoch sa hodia každej žene a ku všetkým elegantným i spoločenským šatám. A ak sú telovej farby, efekt predĺžených nôh bude výraznejší.
Lenže problém mávajú ženy skôr v zime. Nízke ženy by opäť mali siahnuť po čižmách s podpätkom, ale pozor na vysoké čižmy nad kolená – tie, ako aj čižmy po členky, postavu (obzvlášť nohy) opticky skrátia.
Neplatí to, ak sú vo farbe nohavíc, no pri sukni či šatách zvoľte radšej zimnú obuv po kolená. Extravagantnejšie čižmy, či už farbou, materiálom, aplikáciami a pod. sa hodia skôr ženám s dlhými a štíhlymi nohami, ale samozrejme, vždy závisí aj od toho, čo máte konkrétne na sebe.

— PR článok —
Foto: Pixabay a Pexels


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.