Orchidea je v posledných rokoch mimoriadne obľúbená a pestuje sa čoraz častejšie – v domácnostiach, na pracovisku. Je to vďačná rastlina, ktorá vie úžasne skrášliť priestor, ak viete, ako ju pestovať a ako sa o ňu starať.
Inak nám neprináša príliš veľa problémov, skôr sú niektoré rastliny náchylné na poškodenie hmyzom. A samozrejme, pri pestovaní v nevhodných podmienkach sa môžu vyskytnúť nejaké ťažkosti. Ak máte problém s orchideou, ponúkame vám užitočné tipy a rady.
Základy starostlivosti o orchideu
Orchidea nie je náročná na starostlivosť, ale na niekoľko základných pravidiel by ste mali myslieť. Aspoň v skratke:
- Pri kúpe si všimnite, či má dužnaté listy (nie zvädnuté ani žltkavé), pahľuzy (nie scvrknuté) a korene (nie hnedé). Orchidea má mať čerstvé kvety a púčiky pred otvorením.
- Orchideu presádzame až po odkvitnutí, črepník musí mať drenážne otvory, kúpte si priehľadný, aby ste videli zdravotný stav koreňov.
- Najvhodnejší substrát je drvená kôra; pre orchideu vyžadujúcu vyššiu vlhkosť odporúčame minerálnu vlnu; pre miniatúrne orchidey rašeliník.
- Orchidea má rada svetlo, aby dobre kvitla. V lete ich dajte na severné okno, v zime aj na priame slnko.
- Doprajte jej vzdušnú vlhkosť, keďže orchidea pochádza z dažďových lesov (väčšina druhov). Zvýšiť ju môžete podnosom s keramzitom, rozprášite naň vodu a tá sa bude odparovať. Vhodné je pravidelné rosenie listov a koreňov, prípadne vytvorenie mikroklímy – spoločne s ďalšími rastlinami ako bromélie alebo papradie, ktoré zvyšujú vlhkosť v okolí.
- Väčšina orchideí vyžaduje zálievku zvrchu črepníka s tým, že voda odtečie. Veľmi presušený črepník ponorte na 20 minút do vody. Použite mäkkú alebo dažďovú vodu.
- Hnojiť nemusíte často. Môžete hnojivo nastriekať na listy, alebo dajte do zálievky.
- Listy udržiavajte bez prachu a lesklé. Odstraňujte pravidelne suché listy a zhnednuté korene, aby ste predišli hnilobe. Po odkvitnutí odstráňte hnedé odumreté kvetné stonky.
Problém s orchideou?
Problémy môžu byť rôzne – či už pri presádzaní, kvitnutí, zálievke, so škodcami (o nich nižšie). Najčastejšie však ide o nevhodné podmienky pri pestovaní. Základom je vyhnúť sa nadmernej zálievke, príliš intenzívnemu svetlu či teplotným extrémom.
Opadávajú púčiky…
…ak vám kvetné púčiky padajú ešte pred otvorením, je to väčšinou v dôsledku teplotných extrémov, či už chladu alebo prehriatia; tým sa rastlina dostáva do stresu.
V tom prípade odstrihnite kvetnú stonku a rastlinu presuňte na vhodnejšie miesto. Ak stonky lišajovcov zastrihnete pri najbližšom zdravom uzle, je možné, že rýchlo nasadia nové púčiky.
Hnijú mi korene…
…hnedé špongiovité korene začínajú hniť v dôsledku príliš častej zálievky. Listy preliatych rastlín zmenia farbu dožlta.
Vtedy všetky odumreté a zahnívajúce korene odstrihnite a rastlinu čo najskôr presaďte do čerstvého substrátu. Na podporu rastu nových koreňov udržujte teplé a vlhké prostredie. Zalievajte len vtedy, keď substrát vyschol.
Boj proti škodcom
Ak si orchideu všímate a staráte sa o ňu svedomito, prípadného škodcu odhalíte pomerne rýchlo. A hneď môžete zasiahnuť. „Všetky napadnuté rastliny izolujte od ostatných zdravých, kým sa škodcu úplne nezbavíte. Je vhodné pravidelne rosiť a z oboch strán utierať listy, aby ostali čisté, a zároveň odstraňovať odumierajúce kvety a listy, kde sa hmyz môže ukrývať,“ radí odborníčka Sara Rittershausenová, ktorá vedie najlepšiu škôlku orchideí v Spojenom kráľovstve. 7 rokov za sebou získala zlatú medailu na prestížnej výstave, je členkou komisie Britskej kráľovskej záhradníckej spoločnosti pre orchidey a tiež prezidentkou spoločnosti Devon Orchid Society. V slovenčine jej vyšla kniha Spokojná orchidea.
Tu sú najčastejšie problémy s orchideami a ako pri nich konať.
ROZTOČCE
Tieto mikroskopické roztoče uprednostňujú teplé a suché podmienky. Vyskytujú sa v prekúrených miestnostiach na cymbídiách a miltóniovcoch. Dávajte pozor na striebristočierne bodky na listoch, najmä na spodnej strane starších listov.
Ošetrenie: Náchylné rastliny udržiavajte v chladných a vlhkých podmienkach. Pravidelne roste na oboch stranách listov a aspoň raz mesačne listy zotrite vlhkou handričkou.
ČERVCE
Biely huňatý hmyz, ktorý sa často skrýva pri kvetoch, medzi listami a na ich spodnej strane, najmä na lišajovcoch. Bez zásahu sa dokáže veľmi rýchlo množiť. Ak chcete predísť nepríjemnému zamoreniu, okamžitý zákrok je nevyhnutný.
Ošetrenie: Odstráňte postihnuté kvety aj listy a ostávajúce listy očistite malou kefkou namočenou v denaturovanom liehu, po kontakte s ktorým hmyz zahynie. Skontrolujte a ošetrite celú rastlinu, črepník, ostatné nádoby a misky. Ak sa hmyz vyskytuje aj v substráte, je možné ošetriť ho insekticídnym sprejom a rastlinu potom presadiť.
PUKLICE
Tento hmyz sa ukrýva pod tvrdým oválnym žltohnedým štítom a možno ho nájsť v medzerách medzi listami a stonkou alebo v iných štrbinách. Napáda akékoľvek orchidey, ale najčastejšie sa vyskytuje na katlejách a cymbídiách.
Ošetrenie: Dôkladne skontrolujte rastlinu, potom očistite listy malou kefkou namočenou v denaturovanom liehu a jemne zoškrabnite všetky puklice. Rastlinu možno ošetriť insekticídnym sprejom a presadiť do nového črepníka, čím zmizne riziko, že sa v črepníku skrývajú ďalšie puklice .
Prečítajte si
Ktoré izbové rastliny vyčistia a zvlhčia doma vzduch?
VOŠKY
Medzi najčastejšie škodce napádajúce orchidey patria zelené vošky, ktoré sa bežne vyskytujú na kvetoch, púčikoch a mladých listových výhonkoch. Prilietajú zvonku cez otvorené okná a dvere, najmä v teplom počasí.
Ošetrenie: Kvety, púčiky a mladé listy neošetrujte silnými chemikáliami: vošky z nich jednoducho zmyte vodou zmiešanou s trochou prostriedku na umývanie riadu. Vošky láka najmä nektár z kvetov. Ak kvapká na listy, treba ich zotierať dočista.
Zdroj a foto: publikácia Spokojná orchidea, HydroFlora.sk, Sara Rittershausen