Zeleninovú záhradku si viete založiť kdekoľvek – ideálne je mať vlastnú záhradu, kúsok pozemku, ale pokojne aj na balkóne. Bio záhradku si viete vytvoriť aj na ploche 10 m². Stačí zopár črepníkov, žardiniér, semienok, niekoľko rastlín a môžete začať.
Ak patríte medzi amatérskych malých záhradkárov, máme pre vás 11 rýchlych jednoduchých tipov, na čo myslieť pri pestovaní cukety, paradajok a papriky, reďkoviek, jahôd, ale aj zemiakov.
Tie všeobecné rady a postupy nájdete takmer všade na internete, v časopisoch, či v knihách. Niekedy však záleží na drobnostiach, na detailoch, aby sa zelenine darilo ešte viac a lepšie.
11 rád pre malých záhradkárov
Mimochodom, ak sme spomínali pestovanie na balkóne, vyskúšajte to. Nikdy síce nebudete mať toľko úrody ako pri pestovaní na záhrade, ale premyslený návrh a rozumné využitie priestoru zabezpečia celkom peknú úrodu. V tomto smere vám odporúčame napríklad knižku Permakultúra aj na mojom balkóne. Skúsený autor Philippe Chavanne v nej ponúka krok za krokom, ako pestovať na balkóne, ako siať, správne zavlažovať, vermikompostovať. A pridáva prehľad zelenín, ktoré sa dobre pestujú aj na balkóne.
1. Cuketa
Ak chcete obmedziť jej rast a podporiť vetvenie, počkajte, kým rastline narastie 4 alebo 5 listov a potom odštipnite vrchol hlavnej stonky nad druhým listom. Následne odštipnite konce stoniek, tak aby za každým plodom zostali 2 listy.
Cuketu hojne zalievajte, v lete každý deň (v závislosti od horúčav), dávajte však pozor, aby v podmiske voda nezostala stáť. Každé dva týždne do vody na polievanie pridávajte tekuté organické hnojivo.
Ako viete, plody zbierajte menšie, nemali by veľmi narásť, lebo potom strácajú na chuti.
2. Baklažán
Baklažán si vyžaduje veľa slnka a je náročný na vodu. V horúcom počasí ho polievajte každé dva dni. Keď na hlavnej stonke narastie 5 alebo 6 listov, odstrihnite ju: takto sa vytvorí viacero bočných stoniek. Keď bude mať každá z nich 2 kvety, odštipnite vrcholy, pričom za najvyššie umiestneným kvetom nechajte 1 alebo 2 listy. Nové výhonky odstráňte a ponechajte 5 až 10 plodov na rastlinu.
3. Jahoda
Jahoda je náročná na vodu a živiny, takže v horúcom počasí pravidelne a výdatne zalievajte. Zemina by mala zostať stále vlhká. Povrch zeminy môžete prikryť vrstvou slamy alebo borovicovej kôry, aby plody nezačali hniť.
Z trsu pravidelne odstrihávajte poplazy, aby sa rastlina zbytočne neoslabovala a produkovala viac plodov. Odstráňte všetky listy, na ktorých badať známky choroby.
4. Mrkva
Ideálne je sadiť pomocou výsevného pásika, zasypete zľahka zeminou a jemne zatlačíte. Nepolievajte ju zbytočne veľa a na kropenie používajte krhlu s ružicou. Radšej polievajte slabo, ale pravidelne, aby ste podporili jej rast a aby ju nenapadol roztočec chmeľový.
Mrkva má rada polotieň, no vtedy bude rásť pomalšie.
5. Paprika
Pre presadení odstráňte prebytočné stonky, aby mohla lepšie zarodiť. Keď začne kvitnúť, odštipnite hlavnú stonku a nechajte 4 alebo 5 bočných stoniek. Keď na každej narastú 2 kvety, nad tým najvyšším nechajte jeden list a odštipnite vrchol. Potom odstráňte všetky nové výhonky a ponechajte len 6 až 10 plodov na rastlinu.
V lete polievajte aj každý deň, výdatne.
6. Paradajka
Na balkóne sa jej darí dobre, k päte rastliny nasaďte aksamietnice.
Mladé výhonky v pazuchách listov pravidelne odstraňujte, aby paradajka ešte lepšie rodila. Keď jej narastie 4 až 5 strapcov kvetov, za posledným strapcom nechajte 1-2 listy a odštipnite vrchol hlavnej stonky.
Cherry paradajky nestrihajte, robili by ste to zbytočne.
7. Reďkovky
Použite výsevné pásiky a vysievajte s odstupom 10 až 12 dní, aby ste úrodu zbierali postupne. Reďkovka vzchádza veľmi rýchlo, stačia jej aj 3-4 dni. Ak chcete pevné, ale nie veľmi štipľavé reďkovky, zalievajte veľmi pravidelne na jar a koncom sezóny každé 2-3 dni. V tých najväčších horúčavách aj každý deň.
Úrodu začnete zbierať 3 až 4 týždne od zasiatia.
8. Uhorka
Ak chcete, aby vám narástli väčšie plody, obmedzte ich počet strihaním: hlavnú stonku odstrihnite nad štvrtým listom, tie bočné zasa nad druhým či tretím listom.
Počas rastu plodov uhorku výdatne zalievajte k päte, vo veľkých horúčavách aj každý deň. Uhorky zbierajte keď ešte nie sú príliš veľké, aby ste tak podporili rast nových plodov, a ešte skôr než zožltnú.
9. Šalát
Zalievajte pravidelne, aby pôda okolo koreňov zostala vlhká, no v podmiske voda nezostala stáť. Každé dva týždne sa odporúča prihnojiť tekutým organickým hnojivom.
Vonkajšie listy listového šalátu možno zbierať pravidelne, keďže mu dorastajú nové. Hlávkový šalát sa zbiera, keď je hlávka pevná.
10. Zelená fazuľka
Zelené fazuľky sú vlastne odrody fazule obyčajnej, odborníci ich nazývajú „nezrelé struky“. Zelená fazuľka rastie do výšky, popínavú fazuľu treba podoprieť. Na balkóne sa teda hodí, nezaberie veľa miesta, no najmä tá popínavá vytvára množstvo jemných korienkov. Preto sadenice musíte umiestniť do črepníka s veľkým objemom.
Keď semienka vyklíčia a narastú niekoľko centimetrov, z každého trsu si nechajte len tú najsilnejšiu rastlinu. Povrch mulčujte, aby ste obmedzili prísun závlahy. Substrát by mal zostať vlhký, ale nie premočený.
Úrodu zbierame po 8 až 10 týždňoch od zasadenia.
Prečítajte si ďalšie články z rubriky ZÁHRADA.
11. Zemiak
Dopestovať si vlastné, zdravé a organické zemiaky môžete pokojne aj doma na terase alebo balkóne. Buď vo štvorcovej nádobe so 40-centimetrovými bočnými stranami alebo aj vo vreci. Na dno pevného vreca urobte niekoľko dier, aby mala voda kadiaľ odtekať. Naplňte asi 15 cm vreca zeminou a umiestnite na ňu 3 naklíčené zemiaky. Zasypte ich 5-6 cm zeminy, polejte a postupne, ako hľuza rastie, pridávajte zeminu.
Kým zemiaky rastú, dvíhajte na vreci okraje a dopĺňajte zeminu. Pri zbere stačí vrece zboku prederaviť.
Ak vás zaujíma pestovanie zeleniny v malom, na terase, či balkóne, skúste spomínanú knihu Permakultúra aj na ojom balkóne. Nájdete v nej veľa užitočných tipov a detailný návod na pestovanie pätnástich druhov zeleniny a byliniek.
Foto: Unsplash.com, Pexels.com, Lindeni