Kalvária v Banskej Štiavnici. Jedna z najkrajších barokových kalvárií Európy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kalvária v Banskej Štiavnici je jedna z najkrajších barokových kalvárií nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Začali ju stavať v roku 1745 a od roku 1993 je súčasťou územia, ktoré spolu s historickým mestom Banská Štiavnica boli zaradené na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
V roku 2007 ju zaradili medzi 100 najohrozenejších pamiatok sveta.
Vidno ju už z ďalekého okolia a rozhodne stojí za návštevu…a mierne náročný výstup. Vyberte sa na ňu s nami, nižšie nájdete aj video z výstupu, aby ste si to zažili najskôr takto virtuálne 😊

Kalvária v Banskej Štiavnici

Ako sa tam dostať?

Kalváriu postavili na kopci Ostrý Vrch (Scharffenberg), len kúsok od historického centra Banskej Štiavnice. O tomto nádhernom meste si môžete prečítať v našom článku Banská Štiavnica. Zaľúbená, historická a malebná – čo si v nej pozrieť?, kde dostanete rôzne tipy, čo si pozrieť a čo navštíviť. A keď už budete v Banskej Štiavnici, prejdite okolo Botanickej záhrady, po Lesníckej ulici a vydajte sa hore pešo po krížovej ceste.
Môžete ju navštíviť kedykoľvek počas roka cez víkendy, v lete sú kostolíky a kaplnky otvorené denne. V Dolnom kostole je malá expozícia.

Ak ste autom, môžete zaparkovať priamo na ulici Pod Kalváriou pri Infocentre. Zmestí sa tam cca 25 áut, sú tam aj značenia, ako zaplatiť parkovné.

kalvária v Banskej Štiavnici

Kalvária v Banskej Štiavnici

Kalvárie majú zvyčajne 14 zastavení, tá v Banskej Štiavnici ich má de facto až 25. Komplex tvoria tri barokové kostoly, 19 kaplniek, 1 súsošie Ukrižovaného Ježiša a Sedembolestnej Panny Márie.
Drevené reliéfy v kaplnkách predstavujú s typickou barokovou teatrálnosťou dôležité okamihy Ježišovho života až po jeho umučenie a zmŕtvychvstanie.
Kaplnku postavili vďaka darom bohatých ťažiarov, hodnostárov a jednoduchých baníckych rodín. Darcov pripomínajú erby na priečeliach jednotlivých zastavení. Stavali ju 6 rokov.

Pozrite si FOTO galériu:

Výstup na Kalváriu

Začínate teda pri Infocentre na ulici Pod Kalváriou a začnete stúpať nahor do kopca. Prejdete okolo prvých troch zastavení, ktoré sú prípravné, až prídete ku Kostolu Poslednej večere. Pokračujete ďalej – mali by ste sa vydať po ľavej strane až k Hornému Kostolu. Môžete však ísť aj pravou stranou.
Postupujete  ku Kaplnke Najsvätejšej Trojice a potom postupne po chodníčku popri jednotlivých kaplnkách až na samotný vrchol, Kostol sv. Kríža. Za ním sa nachádza Kaplnka Božieho hrobu.

Cestu nahor teda lemujú tzv. zastavenia, ktoré dokumentujú okolnosti ukrižovania. Práve nasledovanie týchto zastavení a meditácia nad nimi sa nazýva „krížová cesta“.

 

Vedeli ste, že....
Slovo Kalvária pochádza z latinčiny a pôvodný význam je „miesto lebiek“, čiže Calvariae locus. Tak sa podľa Biblie nazývalo miesto, kde ukrižovali Ježiša Krista. Bol to pahorok za múrmi mesta.

V aramejčine, ktorou Židia rozprávali v tých časoch, sa to miesto nazývalo Golgota. Ako pripomienky týchto udalostí si kresťania v priebehu dejín budovali rôzne napodobeniny pôvodnej Kalvárie. Zvyčajne ide o nejaký vrch, resp. pahorok, na vrchole ktorého sa nachádza výjav ukrižovania. Cestu hore lemujú tzv. zastavenia, ktoré ilustrujú okolnosti ukrižovania.

kalvária v Banskej Štiavnici

Foto a video: LepšíDeň.sk, Kalvaria.org


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.