Štiavnické tajchy, ktoré sa oplatí navštíviť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Milujú ich domáci a často ich vyhľadávajú aj turisti. Štiavnické tajchy, čiže ľuďmi vytvorené jazerá v okolí nádhernej Banskej Štiavnice, ponúkajú krásne prostredie, ktoré je harmonicky vtesnané do hôr. Dodnes sa zachovalo 24 tajchov, ktoré slúžia ako cieľ turistiky, na rekreáciu – kúpanie, člnkovanie, v zime na korčuľovanie. Prinášame vám tipy na niektoré z nich, ktoré sa oplatí navštíviť, keď už budete priamo v Banskej Štiavnici, alebo v jej okolí.

Štiavnické tajchy

štiavnické tajchy

Ako vlastne vznikali a na čo slúžili?
Tajchy v okolí Banskej Štiavnice tvorili v 18.storočí najdokonalejšiu vodohospodársku sústavu Európy – zadržiavali celkovo 7 miliónov kubíkov vody a rozvádzali ju tam, kde bolo treba. Tam poháňali čerpadlá spodnej vody, hámre, kde sa ruda drvila a prepierala. Zvyšková voda tiež poháňala mlyny.

Na ich stavbe pracovali tisíce mužov i žien. Museli vytvoriť akoby koryto, následne hrádzu a keďže tam nebol nablízku žiadny vodný tok, čakalo sa hlavne na dážď, ktorý sa zbieral do umelého jazera. Bola to lopota, ale ešte väčší obdiv si zaslúži celý premyslený systém. Samotné riešenie stavieb – technicky i logisticky.

Pôvodne bolo v Štiavnických vrchoch vybudovaných takmer 70 tajchov, no mnohé z nich sú už dnes zabudnuté a zasypané. Funkčných nádrží je len spomínaných 24, tu je ich rozpis:

  • Veľký a Malý Vodárenský
  • Beliansky (Belianske tajchy)
  • Ottergrund
  • Evička (Piarske tajchy)
  • Horný hodrušský tajch
  • Červená studňa
  • Veľká Windšachta (Piarske tajchy)
  • Klinger
  • Veľký a Malý Kolpašský tajch
  • Počúvadlianske jazero
  • Krechsengrund, alias Tajšok (Komorské tajchy)
  • Bančiansky tajch
  • Tajch Horná a Dolná Michalkštôlňa
  • Goldfusský tajch
  • Veľká a Malá Richňava
  • Helčiansky  tajch
  • Kopanický – Moderštôlniansky tajch
  • Dolný hodrušský tajch
  • Brennerský tajch
  • Tajch Štampoch

Tajchy, ktoré sa oplatí navštíviť

Je ich  viacero, napríklad pešo sa z banskej Štiavnice dostanete ku Klingeru a Veľkému vodárenskému tajchu. Autom alebo bicyklom je to kúsok k Počúvadlianskemu jazeru, tiež Richňava, Vindšachta, Kolpašský tajch.
Prečítajte si aj o Nočných prehliadkach štiavnických tajchov.

ikona pesoPočúvadlianske jazero

O tomto tajchu ste už určite počuli – najväčší, jeden z najkrajších a najnavštevovanejších tajchov. Pokojne tam zájdite bicyklom alebo autom, odstavíte auto a po prechádzke okolo jazera môžete vystúpiť na legendárny vrch Sitno. Je to od jazera cca 1,5 hodiny.
Ja jazere sa môžete kúpať, člnkovať, je tam pár bufetov a reštaurácia, gazdovská mini zoo, dokonca sa tam aj ubytujete.
Počúvadlianske jazero má ako jediný tajch až 5 hrádzí, tá hlavná bola až do 19.storočia najvyššou v Európe.

štiavnické tajchy Počúvadlianske jazero

Počúvadlianske jazero (aj na hlavnej fotke článku)

ikona pesoRozgrund

Často ho nazývajú aj Štiavnický tajch, hoci patrí do katastra obce Vyhne a nájdete ho severozápadne od Štiavnice. Vyše 100 rokov držal Rozgrund svetové prvenstvo v strmosti hrádze. Vďaka čistej vode sa od začiatku 20. storočia využíva ako zdroj pitnej vody.
V tajchu je preto zakázané kúpanie aj lov rýb, je v najprísnejšom pásme ochrany zdroja pitnej vody.

ikona pesoKlinger

Nenápadný tajch naozaj na skok z Banskej Štiavnice. Jeho predchodcu vyprojektoval a postavil J.K.Hell pred rokom 1760. Poháňal vodočerpacie stroje šácht Žigmund a Ondrej, ktoré sú kúsok odtiaľ a dnes je tam Banské múzeum v prírode Banská Štiavnica. Pôjdete okolo neho, čiže môžete to spojiť – pozriete si tajch a potom banské múzeum aj so známym Bartolomejom.
Klinger dnes slúži ako prírodné kúpalisko, hoci nepatrí k najteplejším. Je obkolesené stromami, veľa slnka sa tam nedostane.

Klinger štiavnické tajchy

Tajch Klinger

ikona pesoVeľká a Malá Richňava

Ďalej od Štiavnice na juhozápad nájdete tieto dve nádrže, pôvodne mala byť postavená len jedna, ale keďže zo severozápadnej strany hrádze presakovala voda, bola pôvodná nádrž rozdelená jednou priečnou hrádzou na jednu väčšiu (Veľká Richňava) a na jednu menšiu  vodnú nádrž (Malá Richňava).  Na celom systéme pracovalo denne aj tisíc ľudí a celková dĺžka zberných a náhonných jarkov dosiahla viac ako 24 km.

ikona pesoČervená studňa a Veľká i Malá vodárenská

Tri tajchy, ktoré ležia priamo nad stredovekým jadrom mesta Banská Štiavnica, nad námestím Svätej Trojice. Z centra sú ešte kúsok bližšie ako Klinger. Podľa písomných záznamov sú vôbec najstaršími tajchami v Štiavnických vrchoch, keďže tu stáli už v roku 1500.
Spočiatku slúžili na pohon čerpadiel a stúp, tiež ako zásoba vody.

Veľký Vodárenský tajch je jediným tajchom, ktorého hrádza sa pretrhla.
Červená studňa dostala svoje pomenovanie, keď tam vojská Imricha Tököliho chytili a sťali jezuitského pátra Jána Katunského. Jeho krv vraj sfarbila vody tajchu do červena. Blízko jazera stojí kríž Jána Katunského s pripomienkou tejto udalosti. Tajch je vysoko položený a tak tu domáci v zime hrávajú hokej.

Kalvária v Banskej ŠtiavniciPrečítajte si tiež
Kalvária v Banskej Štiavnici. Jedna z najkrajších barokových kalvárií Európy.

ikona pesoOttergrund

Ottergrund je najvyššie položeným tajchom v Štiavnických vrchoch, vo výške 801 m.n.m. a tiež len na skok od historickej Štiavnice. Leží na trase náučného chodníka Milana Kapustu, ktorý po traverze kúsok nad mestom spája Červenú studňu a Klinger.
Je to jeden z najfotogenickejších tajchov, pretože v pozadí je vidieť Kalváriu a na hrádzi sa zvyknú pásť kone.

Ottergrund štiavnické tajchy

Tajch Ottergrund

mapa tajchov Banská Štiavnica

Foto: LepšíDeň.sk, wikimedia, bstajchy.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.