Starý zámok a Nový zámok. Dva klenoty v Banskej Štiavnici

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Banská Štiavnica je jedno z našich najkrajších mestečiek, ktoré rozhodne musíte navštíviť. Možno viete, že v 18. storočí sa stala najväčším centrom ťažby drahých kovov v habsburskej monarchii a založili tu najstaršiu uhorskú banícku školu. Tú neskôr povýšili na Banskú akadémiu – prvú vysokú školu svojho druhu v Európe.
Ak sa chcete poprechádzať po Banskej Štiavnici, prečítajte si náš článok Strieborné mesto v zozname UNESCO, alebo ak máte radi históriu, tak si pozrite Banskú Štiavnicu na starých pohľadniciach.
Teraz sa však pozrieme bližšie na Starý zámok a Nový zámok, ktoré patria ku klenotom tohto mestečka.

Napríklad z terasy pred Novým zámkom je asi najkrajší výhľad na historické centrum mesta. A na Starom zámku zaujme deti – najmä chlapcov 🙂 – mučiareň, väzenie či kapitánska izba. Obidve štiavnické pevnosti sú oddávna symbolom starobylého baníckeho mesta a miestom legiend, pripomínajú autori Viera Poláková a Daniel Kollár v sprievodcovi Hrady pre deti 2.diel, v ktorom nájdete množstvo inšpirácie na výlety, ak máte radi zrúcaniny, hrady, zámky ap.

 

Banská Štiavnica a dva zámky

Kedysi „strieborné mesto“ Banská Štiavnica je plné pamiatok, legiend a príbehov. Nie náhodou je súčasťou svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. V jej strede objavíme dve pevnosti. Stačí, ak do mesta pricestujeme autom, autobusom či dokonca vláčikom a vyhradíme si jeden víkend na jeho objavovanie.

Starý zámok sa nachádza len niekoľko desiatok metrov západným smerom od Trojičného námestia a najľahšie sa k nemu dostaneme z Radničného námestia po schodoch severným smerom. Motoristi môžu auto zaparkovať na Trojičnom alebo Radničnom námestí a za pár minút „zaklopať“ na hradnú bránu.

Okrem Starého zámku stojí na protiľahlom kopci Nový zámok. Dostaneme sa k nemu z Radničného námestia po Novozámockej ulici. Motoristi môžu k nemu prísť z centra mesta po Ulici Andreja Sládkoviča a vozidlo nechať na parkovisku priamo pod zámkom.

Starý zámok a Nový Zámok - Banská Štiavnica

 

Starý zámok

Starý zámok Banská ŠtiavnicaStarý zámok s charakteristickou  barokovou helmicou vstupnej veže patrí k neodmysliteľným symbolom mesta. Nie je síce výškovou dominantou (leží na terase vo výške 610 metrov, niekoľko desiatok metrov západne od Námestia sv. Trojice, ktoré je položené len o niekoľko metrov nižšie). Je však neprehliadnuteľnou súčasťou siluety mesta. Na západ od hradu terén stúpa až k vrcholu Paradajsa, ktorý leží takmer o 300 metrov vyššie.

Jeho súčasná podoba s množstvom architektonických detailov románskeho, gotického, renesančného, barokového a neskorogotického slohu odráža bohaté dejiny mesta a je názorným príkladom histórie a architektúry. Areál Starého zámku je uzavretý súvislým pásom hradieb s pôdorysom v tvare nepravidelného šesťuholníka.

 

Vchádzame do Starého zámku

Starý zámok Banská ŠtiavnicaDovnútra hradu sa vstupuje cez bránu v hranolovej veži zakončenej barokovou strechou s prilbicou. Z balkóna veže je nádherný výhľad. Naľavo od vchodu je situovaná najstaršia stavebná časť hradu – románsky karner s Kaplnkou sv. Michala s gotickými maľbami v interiéri. Za ňou sa nachádza prístavba delovej bašty.
Na južnej strane opevnenia stojí hranolová obytná veža nazývaná Himmelreich. Západný úsek hradieb je obmedzený dvojicou oblých bášt, tretia je situovaná do vrcholu severného úseku opevnenia.

Vnútorný priestor hradného areálu vypĺňa rozmerná stavba palácovej budovy prebudovanej v 16. storočí z gotického kostola na renesančnú pevnosť. Obvodové múry bývalého chrámu posilnili a do nároží umiestnili vežičky. Odstránením klenby z centrálnej chrámovej lode vzniklo vnútorné nádvorie pevnosti, z bočných lodí sa stali obytné miestnosti paláca rozmiestnené do troch podlaží.

Dnes slúži celý opevnený komplex Starého zámku potrebám Slovenského banského múzea. „Nemali by sme si nechať ujsť príležitosť navštíviť niekoľko jeho expozícií venovaných architektúre, archeológii, výtvarnému, sochárskemu, kováčskemu a fajkárskemu umeniu. Deti a ich rodičov poteší napríklad aj výstava Starý zámok a Banská Štiavnica v obrazoch, Zámocká studňa, expozícia o kováčoch či historických hodinách. Pokiaľ prídeme na zámok v čase konania niektorého z obľúbených podujatí, zážitok z návštevy a atmosféry bude priam dokonalý,“ odporúčajú autori knihy Hrady pre deti 2.diel.

Viete, že ...
Vznik Starého zámku súvisel so založením mesta, s baníkmi a kolonistami. Jednou z prvých stavieb na ňom bol kostol zasvätený Panne Márii a postavený okolo prvej tretiny 13. storočia. Neskôr okolo kostola vybudovali obranný múr, čím sa začal vytvárať základ budúceho mestského hradu. Pribudla bašta, vstupná brána s vežou a strach pred Turkami prinútil mešťanov premeniť opevnený kostol na strážnu pevnosť. Zachoval sa bezmála v nezmenenej podobe zo 16. storočia.

 

Nový zámok

Nový zámok Banská ŠtiavnicaNajvyšším miestom centra Banskej Štiavnice je kopec, ktorému dominuje biela renesančná pevnosť Nového zámku. Bol postavený ako protiturecká pevnosť v tvare hranolovej šesťpodlažnej veže so štyrmi nárožnými baštami. Objekt nazvali Novým zámkom a tak ho odlíšili od prv postaveného mestského hradu, ktorý odvtedy Štiavničania volajú Starým zámkom.

Elegantná a zároveň masívna šesťpodlažná hranolová renesančná stavba (zvaná i Panenský zámok či Dievčenský zámok) plnila funkciu pozorovateľne, z ktorej aj neskôr oznamovali požiare, ale i presný čas. Pevnosť, majúcu predovšetkým strážnu funkciu, symbolizujú dodnes tzv. „živé“ hodiny. Pôvodne totiž strážnik v určitých časových intervaloch prostredníctvom hlásnej trúby oznamoval obyvateľom mesta pokoj alebo varovanie. Neskôr trúbením z veže oznamovali štvrťhodiny a bitím na zvon celé hodiny. V súčasnosti sú v Novom zámku umiestnené expozície Slovenského banského múzea, ktoré dokumentujú obdobie protitureckých bojov na Slovensku.

Nový zámok Banská Štiavnica

 

V spolupráci s vydavateľstvom Dajama.
Foto: Dajama


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.