Tuje na záhrade. Škodcovia, hnednutie a správna starostlivosť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tuje sa kedysi vysádzali vo veľkom. V záhradách ich mali takmer všetci, boli vynikajúcou voľbou ako živý plot, ktorý vás oddeľoval od susedov alebo ulice. Rýchlo totiž rástli a neboli náročné na starostlivosť. Navyše sú odolné voči vetru, mrazu i horúčavám, dažďu aj snehu.
Tuje západné, i východné, riasnaté, obľúbené cyprušteky, cyprusovce a cyprusy. Rôzne farby, tvary, ale aj starostlivosť. V posledných rokoch však mnohí odsudzujú tuje a navyše častejšie usychajú a napádajú ich škodcovia.
Máme pre vás niekoľko osvedčených tipov, ako sa starať o tuje na záhrade, aby vám „neodišli“, neuschli a robili radosť ešte pár rokov.

Prečo sú zrazu tuje zaznávané?

Niektorí vravia, že sú to len uniformné živé ploty, bez nápadu a fantázie. Mnohým prerástli cez hlavu, pretože ich zabudli strihať a potom naozaj tienia veľkú časť pozemku, aj susedovho. Ak ich je v záhrade priveľa, pravdou je, že sa stávajú sterilnými a nevábnymi.
No ak ich máte v záhradke zopár a navyše 2-3 druhy, určite tam patria.

Tipy ako sa starať o tuje

Vedeli ste, že niektoré tuje narastú ročne o 20 až 40 cm? Aby rástli správne, zdravo a do krásy, treba poznať pár základných pravidiel.

ikona plotZálievka

Tuje majú rady rovnomernú vlhkosť, takže ich zalievajte pravidelne. Určite neplatí, že ich netreba polievať a vystačia im dažde. Na druhej strane to zasa s polievaním neprežeňte, pretože im nerobia dobre zamokrené korene. Ak ich máte v suchej pôde, zalievajte ich raz za týždeň až dva týždne. Ak prší, obmedzte zálievku.

tuje na záhrade

ikona plotHorká soľ

Ak tuja začína hnednúť, pripravte si roztok, ktorý dostanete aj v každom záhradníctve, či hobby markete. Strácanie farby, vysychanie môže byť spôsobené škodcami (nižšie viac), alebo nedostatkom minerálnych živín v pôde (napríklad fosfor, draslík, horčík).
Horká soľ (tiež epsomská soľ) je horečnaté hnojivo s podielom síry, čo je veľmi prospešné práve pre tuje. Môžete ich postrekovať (ideálne večer alebo ráno, nie na slnku) alebo zalievať roztokom.

ikona plotHnednutie tují

V niektorých prípadoch je hnednutie tují, vetvičiek prirodzený jav. Napríklad konáriky uprostred tuje, pri kmeni, bez dostatku slnka začnú hnednúť a to je v poriadku. Tie ostrihajte na jar po mrazoch.
Hnedé vetvičky zvonka bývajú vidno najmä po zime a na jar. Ak na nich nevidíte žiadne známky poškodenia hmyzom alebo hubou, ide o prirodzené poškodenie zmenami teplôt.

ikona plotHnojenie

Áno, aj tuje si vyžadujú pravidelné hnojenie, aby boli zdravé a správne rástli. Hnojivo určené pre tuje nanášame na pôdu okolo tují počas jari a leta. Hnojivo by sa nemalo dostať do kontaktu s kmeňom, aby nedošlo k popáleniu koreňov.
Používa sa najmä draselná soľ, ktorá sa aplikuje v marci a v júli. Na jar môžete rozhodiť okolo tují kompost.
Pri sadení nových tují začnite s hnojením až po dvoch mesiacoch, aby hnojivo nepoškodilo korene.

ikona plotStrihanie a rez

Veľmi dôležitá vec, ktorú mnohí zanedbávajú. Mali by ste ich orezávať dvakrát ročne a to na jar a jeseň. Ak ich chcete tvarovať, vhodnejšie obdobie je na jar, kedy rastú nové výhonky. Vždy orežte to, čo vyčnieva a na jeseň robte len menšie úpravy.

živý plotPrečítajte si tiež
Živý plot, ktorý robí radosť vám aj vášmu okoliu. Ako sa oň starať?

ikona plotŠkodcovia a hubové ochorenia

Tuje sú náchylné na niekoľko škodcov ako sú pavúky, mšice a lykokaz tujový. Ten je v týchto rokoch asi najčastejší – vyhryzáva do vetvičiek chodbičky, do ktorých kladie vajíčka. Poškodené vetvičky chradnú a hnednú. V kôre sú tiež viditeľné otvory, pod drevinou piliny a výtrusy. Takéto miesta musíte ošetrovať a postihnuté vetvy odstrániť.

Hubové ochorenie nastáva vtedy, keď na konci poškodených výhonkov vidíte aj čierne plodničky alebo zdurené vankúšovité plodnice. Tie musíte ošetriť chemicky. Použite napríklad Dithane DG Neo Tec + Amistar + zmáčadlo Agrovital a po 14 dňoch postrek opakujte.

 

Foto: Freepik.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.