Ako urobiť správny rez okrasných kríkov a drevín?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý záhradkár to rieši niekoľkokrát ročne. Treba urobiť predjarný rez alebo skôr zimný? A ako hlboko? Radšej výchovný, či zmladzovací rez? Správny rez okrasných kríkov i drevín netreba podceňovať a hoci sa vám občas zdá, že tomu celkom nerozumiete. Skúšajte. Existuje niekoľko základných skupín kríkov a okrasných drevín, a k nim správny rez. Niektoré treba rezať po odkvitnutí, iné hneď na jar a ďalšie iba po lete, aby ste im neublížili.
Máme pre vás prehľadné 4 skupiny a k nim popis správneho rezu. Tiež pridáme tip na knihu, v ktorej vám krok za krokom vysvetlia a ukážu, ako dobre rezať a strihať.

 

Ako urobiť správny rez?

Kríky zvyčajne kvitnú a rodia v rozličnom čase. A tiež na rôznych miestach v rámci rastliny. Práve to je rozhodujúce pre voľbe rezu, takže sa treba prispôsobiť.

ikona krík1. Kríky, ktoré rez takmer nevyžadujú

správny rez magnóliaVyrastené opadavé kry z tejto skupiny, ako napr. magnólie a javor dlaňovitolistý, spravidla nepotrebujú nijaký rez alebo len veľmi mierny zásah. Prirodzene sa vyznačujú vyváženým rozkonárovaním. Na báze sú vo väčšine prípadov rozkonárené menej, alebo vytvárajú veľmi krátky kmeň, na ktorom sa až rozkonárujú. Prírastky majú prevažne v oblasti vrcholu výhonkov (podporenie rastu vrcholu), preto je presvetľovanie a prerieďovanie zbytočné.

Môžete urobiť udržiavací rez, keď odstránite len mŕtve alebo choré drevo, a tiež slabé výhonky.

 

ikona krík2. Kríky, ktoré treba rezať po odkvitnutí

V tejto skupine sa nachádzajú mnohé kry našich záhrad, ktoré kvitnú na jar alebo začiatkom leta, ako napr. zlatovka prostredná a pajazmín vencový. Kvetné púčiky rastú buď priamo na minuloročných konároch, alebo na konci výrazne skrátených výhonkov vyrastajúcich z vlaňajších výhonkov.

Pri vysadení treba skrátiť korene a výhonky, pri udržiavacom a zmladzovacom reze postupujte podľa rady Helmuta Pirca, ktorý napísal o reze aj vynikajúcu príručku Rez a strihanie okrasných drevín: „Pri drevinách tejto skupiny skráťte odkvitnuté výhonky po náhradný výhonok okamžite po odkvitnutí.  Najstaršie odkvitnuté výhonky odstráňte zakaždým od základu. Pri starších viacročných rastlinách nestačí po odkvitnutí len spätný rez po náhradný výhonok. S pribúdajúcim vekom treba v pravidelných odstupoch od základu odstrániť až štvrtinu starého dreva. Väčšina drevín z tejto skupiny znáša aj radikálny spätný rez.“

Ako rezať hortenziu kalinolistú?
Len pripomíname, že pri hortenzii kalinolistej sa používa odlišná metóda. Hortenzia sa zrezáva na jar pred vypučaním!  Uschnuté plodstvá odstraňujte až koncom zimy. Kvetným púčikom, ktoré sa vytvorili pod nimi, slúžia ako ochrana pred zimou. Od základu zrežte aj niekoľko starších výhonkov s malou násadou kvetov.
správny rez zlatovka

 

ikona krík3. Kríky, ktoré treba zrezať hlboko ešte pred vypučaním

Kry z tejto skupiny, ako napr. budleja alebo perovskia kvitnú v lete alebo na jeseň na mladých výhonkoch vytvorených v danom roku. Preto sa skoro na jar ešte pred vytvorením nových výhonkov zrežú na zdrevnatenú kostru (budleja) alebo približne 10 cm nad povrchom zeme (perovskia).
Hlboký rez má hneď dve výhody: Po prvé, tieto kry kvitnú len na koncoch tohoročných výhonkov. Po druhé,  takéto dreviny a polokry sú krátkoveké a bez rezu by zostarli už po pár rokoch.

Udržiavací rez robte od začiatku, keďže v prvých rokoch po vysadení tvaru sa buduje trvalá konárová kostra. Neskôr budete každý rok skoro na jar skracovať vlaňajšie výhonky až na túto kostru na niekoľko párov očiek.
Zmladzovací rez nemá pri tejto skupine opodstatnenie, ak sa niekoľko posledných rokov nerobil nijaký udržiavací rez.správny rez

 

ikona krík4. Kríky, pri ktorých sa rezom zdôrazní sfarbenie kôry alebo pôsobenie listov

Kry so sfarbenými výhonkami, ako napríklad svíb biely alebo škumpa vlasatá, hlboko zrežte už koncom zimy, následne vytvoria množstvo nových výhonkov s obzvlášť intenzívnym sfarbením. Dreviny so sfarbenými listami vytvoria po hlbokom spätnom reze výhonky s obzvlášť veľkými a pekne vyfarbenými listami.

Napríklad všetky výhonky svíba bieleho zrežte na 8 až 10 cm. Pri budovaní kostry škumpy vlasatej zachovajte tri až štyri výhonky, ktoré skráťte na dĺžku približne 30 až 50 cm.
Udržiavacím rezom odstráňte vlaňajšie výhonky. Zmladzovací rez pri rastlinách z tejto skupiny nie je potrebný.

záhrada pre relax a meditáciuPrečítajte si tiež
Záhrada na relax aj meditáciu. 4 rady.

Ak vás zaujíma rez a tvarovanie okrasných drevín detailnejšie, odporúčame spomínanú knihu Rez a strihanie okrasných drevín od Helmuta Pirca. Dozviete sa o druhoch výhonkov, púčikov a zásadách tvorby kvetov. Tiež o základoch rezu, cieľoch a väčšinu knihy tvorí prehľadný opis rezu 40 okrasných drevín na jednotlivých stranách. Vždy fotografie a názorné nákresy.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.