Čoraz častejšie vídame v našich záhradách figovníky, ktoré vedia narásť do ohromnej výšky i šírky, ale predovšetkým dávajú lahodné plody. Figy pomáhajú pri osteoporóze, problémoch so žlčníkom a pečeňou, čistia črevá, znižujú cholesterol v krvi.
Majú vysoký obsah ovocného cukru. Pomáhajú pri obnove kostného tkaniva, pretože skrývajú v sebe vápnik a fosfor. Navyše pôsobia detoxikačne, sú jedným z najzásaditejším druhom ovocia vôbec.
Oveľa viac informácií o liečivých figách, ale aj nejaké figové recepty nájdete v našom článku, ako nás liečia figy + recepty.
Teraz vám poradíme, ako figy pestovať, ako ich rezať a kedy oberať plody z kríkov. Podľa čoho spoznáte, že sú už dokonale zrelé?
Mimochodom, niektoré figovníky dozrievajú až dvakrát ročne, pričom za sezónu môžu priniesť až 20 kilogramov ovocia.
Figy môžete pestovať klasicky na záhrade alebo aj v črepníkoch. Musíte však myslieť na to, že každý rok sa figa výrazne rozrastá a bude vyžadovať väčší a väčší kvetináč. Najmä prvých päť až šesť rokov figovník presádzajte každý rok.
Ako pestovať figy?
Presadenie robte naozaj veľmi opatrne, aby ste nepoškodili koreňovú sústavu. Navyše tento úkon nikdy nerobte v čase vegetačného pokoja. Po šiestich rokoch presádzajte figovník už len raz za dva či tri roky. Rastlinu vyberte z črepníka, obrežte vonkajšie korene a do pôvodnej alebo väčšej nádoby prisypte zmes listovky s obyčajným substrátom.
Potom pridajte piesok a suchý slepačí trus. V čase rastu môžeme rastlinu minimálne raz i dvakrát mesačne prihnojovať.
Figovník v črepníku dajte von už začiatkom apríla, samozrejme, ak to počasie umožňuje. Najprv do polotieňa a po aklimatizácii na slnko. Črepník zapustite do zeme, aby sa korene v lete a na prudkom slnku nezahrievali a zbytočne nevysušovali. Na zimu dajte rastlinu dovnútra, kde nesmie teplota klesnúť pod 5 stupňov Celzia.
V zime rastlinu zalievajte iba niekoľkokrát, a to len povrchovo.
Kedy sú figy zrelé?
Vedeli ste, že existujú figy, ktoré sa neodporúča konzumovať? Tie sa však u nás nevyskytujú, ide o divoko rastúce figovníky, ktoré nájdete najmä pri Stredozemnom mori.
Inak existuje približne až tisíc odrôd figovníkových stromov a kríkov. Nájdeme odrody s hrubšou i menej hrubou šupkou.
Treba konzumovať iba zrelé alebo sušené figy. Nejedzte tvrdé plody s hlbokými trhlinami, s plesňou na povrchu alebo veľmi obité kusy. Pár škrabanc ov na povrchu je v poriadku, kým neovplyvnia chuť ovocia.
Odhoďte aj kusy, ktoré majú kyslastú vôňu alebo sú zhnité.
Čerstvé figy sú zelené, hnedé, žlté alebo tmavo fialové až purpurové. Mali by ste ich jesť iba čerstvé, priamo odtrhnuté zo stromu.
Ak ich uložíte do chladničky, skonzumovať ich musíte do dvoch až troch dní.
Figu odtrhnite zo stromu, keď je mekučká. „Trhám ich vtedy, keď vidím, že po nich lozia mravce. To je pre mňa signál, že figa dozrela,“ radí Miroslav Šmoranc z časopisu Záhradkář.
Môžete figu rovno roztvoriť a vyjesť vnútro. Alebo figu dôkladne umyte pod studenou vodou a pritom odstránite akúkoľvek nečistotu na povrchu. V takomto prípade môžete zjesť figu celú.
Ako sadiť a rezať figovník?
Figovník vysádzajte do voľnej pôdy v záhrade, ale pokojne aj na sídlisku, ale až ako dvojročné či trojročné rastliny. Dôvod je podľa profesora Ivana Hričovského veľmi jednoduchý: mladšie drevo by nám mohlo pri veľmi nízkych teplotách úplne vymrznúť. „Dvojročné a staršie kríky sú odolné až do -15 °C a vydržia úplne bez poškodenia. Avšak aj napriek tomu odporúčam figovník ochrániť pred mrazivými dňami a nocami jednoduchým obalením kmeňa do papiera a pôdu okolo koreňov slamou,“ dodáva záhradkársky guru, ktorý napísal napríklad knihu Osvedčené rady do záhrady.
Figovník umiestnite na slnečné miesto, ktoré je dobre chránené pred silnými vetrami. Mnoho slnka figovníku neublíži, odolný je aj voči slnečnému úpalu. Potrebuje dostatok vlahy.
Figovník znáša strihanie a rez veľmi dobre, udržiavame ním tvar a výšku. Pravidelný rez pomáha aj tomu, aby rastlina prinášala bohatú úrodu. Už v prvom roku ešte v predjarnom období skracujeme hlavné výhonky na päť až šesť púčikov.
Odrodené konáre po zbere úrody odstránime. Rastlina v podstate nemá škodcov a netrpí žiadnymi chorobami. Na jej plodoch si však radi pochutí aj hmyz a vtáky.