Pozná to každá žena. PMS ako predmenštruačný syndróm, čo sú zmeny fyzického zdravia, správania, nálady a emócií… To isté menopauza, či prechod, kedy dochádza k veľkým zmenám, nielen fyzickým, ale aj duševným. Dôležité obdobie života, ktoré však môže prinášať mnohé ťažkosti, problémy a nepohodu. Otázkou je – ako si uľaviť? Ako sa zbaviť návalov tepla, nepríjemného svrbenia, suchej pokožky, náladovosti ap.?
„Dnes sa už vie, že hormonálna substitučná liečba (HSL) vrátane transdermálnej aplikácie (aplikuje sa cez kožu vo forme gélu, spreja alebo náplastí) je zväčša bezpečná a vlastne v mnohých ohľadoch nám dokonca aj prospieva,“ tvrdí Dr. Naomi Potterová, ktorá sa už dlho špecializuje na starostlivosť o liečbu menopauzy. Získala napríklad najvyššiu úroveň školenia a certifikát v British Menopause Society a v slovenčine jej vyšla kniha s jednoduchým názvom Menopauza.
Menopauza nemusí byť len o HSL
Podľa nej však menopauza nemusí byť vždy len o HSL. Niektoré ženy nemôžu alebo nechcú užívať HSL, a to rozhodnutie je úplne na nich. Žena, ktorej povedia, že nemôže brať HSL alebo ktorá usúdi, že HSL nie je pre ňu, sa môže cítiť stratená. Najmä ženy s rakovinou prsníka v osobnej anamnéze môžu mať pocit, že im chýbajú potrebné informácie a že sa na ne pri spoločenskej konverzácii o menopauze úplne zabúda.
Môžu však siahnuť po iných prostriedkoch, ktoré im v období menopauzy pomôžu a uľavia.
Napríklad akupunktúra – niektoré ženy hovoria o veľmi dobrých výsledkoch akupunktúry, i keď to môže byť aj v dôsledku výrazného placebo efektu, dodáva odborníčka.
Masáž a reflexológia – existujú určité dôkazy o ich priaznivých účinkoch.
Dôležitá je upravená životospráva. Životný štýl má významnú úlohu pri zvládaní menopauzy. „Dobre vyváženou stravou a znížením spotreby cukru a rafinovaných potravín sa môžu zmierniť niektoré symptómy. Alkohol a pikantné jedlá spôsobujú rozšírenie krvných ciev, takzvanú vazodilatáciu. Zvyšujú vnem horúčosti v tele, čo môže vyvolať nával tepla alebo zhoršiť jeho priebeh. Kofeín udržiava hladinu adrenalínu a stimuluje jeho uvoľňovanie, čím sa môže zhoršiť úzkosť a znížiť kvalita spánku,“ vysvetľuje Dr. Naomi Potterová v knihe Menopauza.
Bylinné prípravky, ktoré uľavia pri menopauze
Ženy bežne skúšajú užívať herbálne liečivé prípravky (fytoterapiu) na úľavu od symptómov. Treba priznať, že štúdie ich biologickej účinnosti prebiehali len v obmedzenom rozsahu a účinnosť takýchto prípravkov je rôzna. U niekoho môžu zafungovať, u iného nie. Treba vyskúšať a otestovať na vlastnom tele.
N.Potterová dáva do pozornosti liečivé byliny na základe odporúčaní The British Menopause Society (Britskej spoločnosti pre menopauzu) a aj vlastnej ordinačnej praxe.
Ploštičník strapcovitý je tradičná liečivá bylina zo Severnej Ameriky, ktorá vám môže pomôcť pri návaloch tepla, ale nie je taká účinná ako HSL. Môže tiež interagovať s inými liekmi a spájajú sa s ňou neznáme riziká, pokiaľ ide o bezpečnosť pre organizmus a toxicitu pre pečeň.
Kyselina gama-linolenová (GLA) je omega-6 mastná kyselina, ktorá sa nachádza v prvosienkovom a borákovom oleji. Má protizápalové vlastnosti a môže pomôcť, ak trpíte symptómami typickými pre PMS, napríklad bolestivosťou a citlivosťou prsníkov na dotyk. Dôkazy sú obmedzené.
Ženšeň a iné čínske herbálne prostriedky – neexistujú nijaké dôkazy o ich biologickej účinnosti, hoci niektorí pacienti referovali, že pomáhajú.
Izoflavóny sú druh fytoestrogénov, ktoré sú podobné estrogénu produkovanému naším telom. Nachádzajú sa v ďateline lúčnej, sójových produktoch a doplnkoch. Výsledky skúšok izoflavónov sú nesúrodé a preukázala sa len ich malá hodnota. Zvyčajne sa neodporúčajú ženám s rakovinou prsníka.
Ľubovník bodkovaný je kvitnúca rastlina, ktorá môže pomôcť pri návaloch tepla či nočnom potení a zlej nálade. Obavy však vyvoláva, či je bezpečný a spoľahlivý, a môže tiež interagovať s mnohými liečivami.
Prečítajte si tiež
Aké šťavy je dobré piť na zdravotné problémy?
V knihe autorky rozoberajú a vysvetľujú najnovšie vedecké poznatky, odhaľujú a uvádzajú na pravú mieru škodlivé mýty. Vzali si na mušku všetky tabu týkajúce sa perimenopauzy a menopauzy. Nechýbajú osobné príbehy žien, ktoré boli ochotné zapojiť sa do diskusie. Názorne demonštrujú a pomáhajú pochopiť, že hoci priebeh menopauzy môže byť u každej ženy iný, všetky sme v tomto ohľade na jednej lodi, a to nás spája a učí spolupatričnosti.
Publikácia sa stala celkovým víťazom The British Book Awards 2023 a odporúča ju aj PharmDr. Leila Zajac, odborná konzultantka slovenského prekladu a zakladateľka projektu Všetko o menopauze. „Som veľmi rada tejto knihe, určite prispeje k uvedomeniu, že naozaj máme vo svojich rukách viac, ako si myslíme. Nemusíme sa pasívne vyrovnať s nepohodou, namiesto toho hľadajme riešenia, aby sme sa cítili lepšie,“ dodáva odborníčka.
Foto: Tatran, Freepik.com