Užitočné tipy, ako uspieť na pracovnom pohovore

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nezamestnanosť je na rekordne nízkej úrovni, čo je na jednej strane dobré – pre nás všetkých, ktorí máme prácu. Zároveň to prináša komplikácie, ak si chcete nájsť prácu. Či už svoju prvú po skončení školy, alebo chcete zmeniť tú súčasnú.  A tým pádom sa viac prihliada na to, ako pôsobíte na pracovnom pohovore, aký máte prehľad, vystupovanie, osobnú filozofiu. Dnes sa pri pohovoroch využíva čoraz viac technológií, ako videá alebo chatboty.
Ako uspieť na pracovnom pohovore? Na čo myslieť, čo si pripraviť a kde nerobiť chyby?

Z prieskumov vyplynulo, že približne polovica kandidátov hľadá pracovné ponuky priamo na webových stránkach potenciálnych zamestnávateľov. Viac ako tretina na kariérnych weboch, ktoré zhromažďujú ponuky na voľné pracovné pozície (napríklad profesia.sk). A rovnako tretina respondentov chodí na Facebook. Iba 15 % používa LinkedIn.
Množstvo ľudí využíva na získavanie informácií o potenciálnych zamestnávateľoch svoju sieť priateľov a známych. „Keďže „word of mouth“ marketing naberá na svojej sile, je to pochopiteľné. Aj my reagujeme na tento trend,“ potvrdzuje Ladislav Onderka, manažér náboru zamestnancov IKEA v regióne CZ/HU/SK.

 

Videá a chatboty

Pri pohovoroch do nového zamestnania sa začínajú objavovať chatboty, čiže programy, ktoré simulujú interakciu človeka s kandidátmi. Ide o „virtuálneho kolegu“ personalistov, ktorý dokáže odpovedať na prichádzajúce otázky od uchádzačov v textovom rozhraní. Týmto spôsobom dokáže chatbot odbremeniť HR špecialistov od základných, genericky sa opakujúcich otázok.

Stále populárnejšie sú však videopohovory, ktoré šetria čas i priestory na obidvoch stranách. „Ide o zaujímavý nástroj, ktorý vie výrazne zefektívniť výberový konanie,“ tvrdí Ladislav Onderka z IKEA, ktorá už úspešne otestovala viaceré videopohovory. „Kandidáti dostanú súbor otázok, na ktoré musia vo videu v danom časovom limite odpovedať. Všetci dostanú rovnaké otázky a tým aj rovnakú šancu ukázať sa. Plánujeme tiež využitie virtuálnej reality na ukážku pracovného prostredia.“

videá sa používajú aj zo strany zamestnávateľa k potenciálnym novým zamestnancom. A že to nemusí byť len nudná a suchopárna záležitosť, dokazuje video Katalin, ktorá pracuje v reštaurácii IKEA. Krátke, výstižné, zábavné a milé 🙂

 

Tipy, ako uspieť na pracovnom pohovore

Takmer všetci si spomíname, aké stresujúce bolo hľadanie novej práce. Zažili sme to mnohí a napätie rastie s pribúdajúcimi rokmi a zodpovednosťou: keď už zakladáte alebo máte rodinu, deti, úplne inak sa dívate na pracovný pohovor.
Ako zvládnuť s úsmevom na tvári a s dobrým pocitom výberové konanie? Užitočné tipy ponúka HR manažérka IKEA Alexandra Krížová.
„V prvom rade nepodceňte prípravu, rovnako ako samotný priebeh od momentu, ako vstúpite do miestnosti až po rozlúčkové potrasenie rukou. Každý pohovor je jedinečný a prináša rôzne situácie.“
Existuje niekoľko univerzálnych pravidiel, ktoré vám pomôžu:

ako uspieť na pracovnom pohovoreAktualizujte svoj životopis

Na pravdivých a aktuálnych údajoch záleží. Dbajte na to, aby ste mali v životopise vždy správne a aktualizované informácie. Prípadné nezhody zvyknú vyvolať zmätok a nedôveru, čo môže viesť k odmietnutiu kandidáta.
Vizuálna stránka životopisu tiež zaváži. Zvoľte radšej stručnejší text a nezabudnite na  štruktúru.

ako uspieť na pracovnom pohovorePríprava znamená úspech

Skôr ako prídete na pohovor do firmy, doprajte si čas na kvalitnú prípravu. Pozrite si jej históriu, hodnoty a kultúru, vrátane jej vízie. V neposlednom rade si pozorne preštudujte pracovnú ponuku, na ktorú ste zareagovali.

ako uspieť na pracovnom pohovoreNalaďte sa

Nielen vedomosti, ale aj osobná pohoda je v deň hodnotiaceho centra kľúčová. Vyhnite sa preto ponocovaniu, ťažkým jedlám, alkoholu, a doprajte si kvalitný spánok. Môže to znieť triviálne, ale aj toto pomáha k úspešnému zvládnutiu.

ako uspieť na pracovnom pohovore

ako uspieť na pracovnom pohovoreČas zohráva významnú úlohu

Uistite sa, že dorazíte včas. Tí, ktorí prídu neskoro, môžu narušiť celý prijímací proces. Okrem toho, oneskorenci zanechávajú negatívny dojem. Myslite na to, že výberové konanie trvá pol dňa až celý deň. Vyčleňte si naň preto dostatok času.

ako uspieť na pracovnom pohovorePrvý dojem sa počíta

Znie to ako klišé, no môže ísť o váš prvý a zároveň posledný pokus zaujať. Uistite sa, že ste vhodne upravení a oblečení. Nemusí ísť vždy o kostým. Prezrite si stránky firmy a inšpirujte sa oblečením jej predstaviteľov. Zovňajšok dotvára aj celková charizma človeka. Nezabudnite preto na úsmev, zdvorilý a profesionálny.

ako uspieť na pracovnom pohovoreNa nič nezabudnite

Uistite sa, že si donesiete všetko potrebné, čo by ste mali mať na pracovnom pohovore. Napríklad preukaz totožnosti, prípadne certifikáty, ktoré by mohli od vás požadovať. Dôležité je si pozorne prečítať pozvánku, aby ste nič nevynechali.

ako uspieť na pracovnom pohovoreBuďte sami sebou

Predstieranie či umelé správanie je veľkým kameňom úrazu. Buďte úprimní a zdravo sebavedomí. Ak niečo „hráte“, HR manažér to s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi rýchlo odhalí. Myslite na to, aby vaše správanie bolo čo najprirodzenejšie a odzrkadľovalo vašu skutočnú osobnosť.

ako uspieť na pracovnom pohovorePrečítajte si tiež
Na pracovnom pohovore sa vyhnite týmto chybám.

ako uspieť na pracovnom pohovoreNebojte sa pýtať

Keď sa neopýtaš, nevieš. Preto sa nehanbite klásť otázky a zisťovať viac doplňujúcich informácií o ponúkanej práci. Svedčí to o vašom záujme a snahe stať sa súčasťou pracovného kolektívu.

ako uspieť na pracovnom pohovoreBuďte pripravení na skupinovú prácu

Pre mnohé firmy (patrí tam aj IKEA) je tímová práca rozhodujúca. Skupinové cvičenie je často aj súčasťou hodnotiaceho centra. Dôležité je si na začiatku ujasniť cieľ a postup, ako sa k nemu dopracujete. Vystupujte aktívne a priateľsky, nebojte sa v prípade potreby ujať vedenia, no rešpektujte a počúvajte aj ostatných kandidátov, aby ste sa spolu dopracovali k výsledku.
„Týmto aktívnym spôsobom výberu chceme nájsť správneho adepta na konkrétnu pozíciu. Nie je pravidlom, že vyhrá ten najrýchlejší, najviac iniciatívny a sebavedomý uchádzač. Je to ten, ktorý sa na ponúkanú prácu najviac hodí,“ opisuje prijímací proces Alexandra Krížová.

ako uspieť na pracovnom pohovoreKonkrétne skúsenosti a situácie

Pracovný pohovor je miestom, kde získate priestor na vlastnú prezentáciu. Ukážte sa v čo najlepšom svetle a porozprávajte o svojich schopnostiach. Spomeňte si na situácie, v ktorých ste zúročili kľúčové kompetencie a ktoré sa vám budú na ponúkanú pozíciu hodiť.


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.