Ako zariadiť malú kúpeľňu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Navrhovanie malej kúpeľne môže byť pomerne náročné – na obmedzenom priestore, ktorý je k dispozícii, musí byť umiestnený veľký počet nábytku a zároveň musíme dbať na estetiku. Malá kúpeľňa však môže byť pekná aj funkčná – je to otázka premyslených rozhodnutí a správneho výberu nábytku, farieb a detailov. Ako zariadiť malú kúpeľňu? Poďme to zistiť!

 Čím začať pri navrhovaní malej kúpeľne?

Hoci dnes si môžete v mnohých obchodoch s armatúrami alebo keramickými obkladmi pozrieť vzorové riešenia a nechať si poradiť od dizajnéra, je dobré mať aj vlastnú predstavu a informácie o presných rozmeroch kúpeľne.

Pripravte si plán kúpeľne s presnými rozmermi každej steny a podlahy. Zohľadníte všetky možné výklenky, ako aj umiestnenie existujúcich inštalácií – to je dôležité, ak ich nemáte v úmysle upravovať. Na základe toho bude možné naplánovať umiestnenie kľúčového vybavenia a nábytku.

To nesmie chýbať ani v tej najmenšej kúpeľni:

 • Umývadla – malé umývadlá sa dobre hodia do malých priestorov. Ak je to jediná kúpeľňa v dome alebo byte, uistite sa, že nie je príliš malá. Umývanie rúk alebo tváre vo veľmi úzkych umývadlách je nepríjemné.
 • WC misy – v malej kúpeľni sa najlepšie osvedčí závesná WC misa s kompaktnými rozmermi.
 • Sprchy alebo vane – niektorí ľudia sú toho názoru, že v malej kúpeľni je miesto len pre sprchu. Veľa však závisí od tvaru a proporcií miestnosti. V niektorých kúpeľniach dobre poslúži rohová alebo nástenná vaňa, ktorá môže mať aj sklápacie kryty umožňujúce nielen pohodlné kúpanie, ale aj sprchovanie.
 • Nábytku – siahnite nielen po skrinke pod umývadlo, ale aj po nástenných alebo stojacich skriniach. V predaji nájdete kúpeľňové nástenné skrinky so zrkadlovými dvierkami – obľúbené riešenie pre malé kúpeľne.

Kúpeľňa, samozrejme, nie je len záchodová misa, umývadlo a sprchovací kút, ale aj obklady, doplnky, nábytok a mnoho ďalších doplnkov. V malej kúpeľni však musí byť počet týchto predmetov z pochopiteľných dôvodov obmedzený. Opticky väčší priestor dosiahnete obmedzením počtu predmetov na vonkajšej strane nábytku, ako aj použitím jednotnej estetickej a farebnej schémy pre všetky dizajnové prvky.

Infografika spoločnosti Pepco o optickom zväčšení kúpeľne.

Ako získať viac miesta v kúpeľni?

Existuje niekoľko trikov a osvedčených spôsobov, ako získať viac miesta aj vo veľmi stiesnenej kúpeľni:

 • Zvážte presunutie práčky do inej miestnosti – napríklad do chodby, kuchyne alebo technickej miestnosti.
 • Vyberte si vysoký a závesný nábytok – využite potenciál stien na získanie úložného priestoru na toaletné a čistiace prostriedky.
 • Vyberte si kompaktnú sanitárnu keramiku – v predaji nájdete mnoho štíhlych umývadiel, malých sprchových kútov a záchodových mís, ktoré zaberajú minimum miesta.
 • Hrajte sa s farbami – jasné farby opticky zväčšujú priestor. Tento dojem môžete ešte viac umocniť výberom lesklých obkladov a použitím veľkých zrkadiel.

Aj malú kúpeľňu možno zariadiť esteticky a prakticky. Vzhľadom na obmedzený priestor sa spoliehajte len na starostlivo vybrané príslušenstvo a doplnky. Všetko potrebné si môžete kúpiť v predajniach Pepco.

upratovanie v kúpeľniPrečítajte si tiež
Upratovanie v kúpeľni. Vodný kameň, pleseň a čistenie.

Príslušenstvo a dekorácie do kúpeľne s malou plochou

Zariadenie kúpeľne nie je len o obkladoch, nábytku a sanitárnej keramike, ale aj o praktických a dekoratívnych detailoch. Kúpeľňové doplnky od spoločnosti Pepco sú dokonca nevyhnutné pre ich funkčnosť. Aj v tej najmenšej kúpeľni sa môžu hodiť:

 • Držiaky a háčiky – predovšetkým na toaletný papier, ale aj na uteráky. Mnohí ľudia si kladú otázku, kam zavesiť uteráky v malej kúpeľni, keď je väčšina stien upravená. Skvelou voľbou môže byť špeciálny vešiak na dvere alebo vešiak na vonkajšiu stenu sprchového kú
 • Nádoby – napríklad na kozmetiku, zubné kefky, tyčinky do uší a iné príslušenstvo. V malých kúpeľniach sa najlepšie hodia nádoby ergonomických tvarov (najmä štvorcové a obdĺžnikové, ktoré sa dajú umiestniť tesne vedľa seba).
 • Uterákynielen na telo, ale aj na ruky a tvár. Do malej kúpeľne je najlepšie zvoliť jednofarebné uteráky v jednotných farbách, ktoré nebudú pôsobiť dojmom chaosu.
 • WC kefa – aby ste ušetrili miesto, môžete si vybrať závesný model.

V malej kúpeľni je dobré udržiavať poriadok, ukladať veci na svoje miesto a dbať na to, aby sa na nich nenachádzalo príliš veľa predmetov. Týka sa to najmä kozmetických a čistiacich výrobkov. Je dobré navrhnúť skrinky s uzamykateľnými dvierkami, aby sa do nich všetky tieto veci zmestili. Otvorené police v malej kúpeľni nie sú najvhodnejšou voľbou. Keď na ne umiestnite veľa predmetov, budú vyzerať ohromujúco. Majte na pamäti, že aj v malej kúpeľni sa oplatí dbať na funkčnosť a estetiku, preto nezabúdajte na doplnky a detaily, ktoré si môžete kúpiť v Pepco – často určujú charakter celého návrhu.

Malá kúpeľňa v bielej, čiernej a hnedej farbe.

TS, foto: liloon / Shutterstock.com, Pepco.sk,
P
HOTOCREO Michal Bednarek / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.