10 návykov, ktorých sa musíte zbaviť, aby ste boli šťastní

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Byť šťastný znamená pre každého čosi iné. Ale asi sa zhodneme, že je to najmä pocit spokojnosti so životom, radosť, pohoda, vnútorné uspokojenie s vlastným bytím. Jedno čínske príslovie hovorí: „Ak chcete šťastie na hodinu, zdriemnite si. Ako ho chcete na deň, choďte na rybačku. Ak ho chcete na rok, objavte ho. No ak ho chcete na celý život, pomáhajte druhým ľuďom.“

Šťastie je asi naozaj čosi, čo k vám len tak nepríde samé. Treba mu vyjsť v ústrety. Pochádza z vašich vlastných činov. Z toho, ako vnímate svet a ako sa správate k druhým ľuďom.
Niekedy si sami spôsobujeme, že odháňame svoje šťastie. Vyhýbame sa mu, pretečie nám pomedzi prsty…. na vine sú najmä naše návyky a nesprávne veci, ktoré robievame možno aj podvedome.

 

10 návykov, ako byť šťastný

Keď prestanete robiť tieto nesprávne veci, vytvoríte viac priestoru pre aktivity a ľudí, ktorí vám prinesú šťastie do života. Začnite hneď teraz a možno budete prekvapení…

ikona zdvihnutý palec1. Prestaňte otáľať s naplnením cieľov

Určite máte svoje ciele, ktoré ste si kedysi stanovili. Chceli ste niečo dosiahnuť…no akosi sa vám to nedarí. Niektorí ľudia o úspechu iba snívajú a tak trochu dúfajú, že príde sám. Veď aj susedovi sa to prihodilo a určite veľa pre to nerobil… Iní ľudia sa zasa prebudia a začnú sa snažiť, vykročia v ústrety úspechu. Neotáľajte, nebráňte sa prípadným zmenám a snažte sa dosiahnuť svoje ciele. Treba začať, sústrediť sa, kráčať stále dopredu a na konci vás čaká odmena. Aj v podobe šťastných chvíľ.

 

ikona zdvihnutý palec2. Prestaňte sa vyhovárať

Poznáte takých, čo neustále hľadajú výhovorky, obviňujú druhých ľudí, okolnosti, vládu, zamestnávateľa, počasie, či susedovho psa? Prestaňte viniť okolie z toho, čo máte alebo nemáte. Prípadne z toho, čo cítite alebo necítite. Tak odmietate zodpovednosť a oberáte sa o kontrolu nad svojím životom. Pretože za všetko predsa môže niekto iný. Neplytvajte silami, vezmite veci do svojich rúk a určite sa po čase dostaví aj šťastie. Pretože to prichádza k pripraveným a aktívnym.

ako byť šťastní

 

ikona zdvihnutý palec3. Nevyhýbajte sa zmenám

Mnohí nemáme radi zmeny. Bojíme sa o svoju pozíciu, postavenie, o svoje pohodlie a komfort. Nuž, keby sa nič nezmenilo, zajtra by nevyšlo ani slnko, no nie?
Áno, väčšina ľudí je spokojných s tým, kde sú a čo dosiahli. No možno nie sú šťastní. Možno to vlastne nechcú, radi by to zmenili, ale čosi im bráni. Boja sa.
Naučte sa prijímať zmeny – lebo tie možno nebudete nikdy zbožňovať. Vždy vo vás budú vyvolávať nejaké obavy, budete trošku vystresovaní, ale ak sa ich naučíte prijímať a spracovávať, budete spokojnejší. A spokojnosť v duši a mysli ide ruka v ruke so šťastím 🙂

 

ikona zdvihnutý palec4. Nemôžete mať všetko pod kontrolou

Ľudia, ktorí potrebujú mať všetko pod kontrolou, nebývajú šťastní. Sú v strese, napätí, neustále v pozore a zabúdajú myslieť na seba. Ale všetko proste pod kontrolou nemôžete mať. Skúste ignorovať to, čo nemôžete zmeniť a sústreďte svoje sily a energiu do vecí, ktoré dokážete ovládať. Napríklad svoj postoj k životu, k ľuďom, ústretovosť ku kolegom, úsmev pre susedov, lásku pre svoju rodinu. To vám prinesie šťastie.

 

ikona zdvihnutý palec5. Prestaňte o sebe pochybovať

Viete, o koľko vecí sme už prišli len preto, že sami seba umlčíme? Pochybujeme o sebe, sme skeptickí, doslova sa niekedy odrádzame a pozeráme na seba negatívnymi okuliarmi. To vedie k pesimizmu a množstvo dobrých príležitostí, ako byť šťastní, nám unikne pomedzi prsty. Skúste uvoľniť myseľ, nechajte to plynúť, vnímajte danú situáciu a pozrite sa na ňu pozitívnym pohľadom. Možno časom začnete meniť aj smer svojho života…

jednorožec aby ste boli šťastní

 

ikona zdvihnutý palec6. Prestaňte kritizovať ostatných

Všimli ste si, koľko negatívnosti je okolo nás? Kritizujeme sa navzájom, do očí aj za chrbtom. Niekedy nám prekážajú aj tie najmenšie hlúposti, drobnosti a malichernosti. Strácame toleranciu, trpezlivosť a vľúdnosť.
Vedzte, že negatívnosť, ktorou zahrniete ostatných, len ničí vaše vlastné šťastie. Prestaňte sa trápiť nedostatkami, malými odchýlkami, drobnými kazmi, ktoré sa snažíte hľadať a nachádzate na druhých. Sústreďte sa najmä na seba, svoj vlastný rast, zlepšovanie v silných stránkach.

 

ikona zdvihnutý palec7. Prestaňte utekať od problémov

Niektorí si myslia, že keď zatvoria oči pred problémom, alebo sa mu obrátia chrbtom – tak zmizne. Možno niekedy áno, možno sa len presunie do budúcnosti…a možno sa zväčší ako snehová guľa a dostihne vás v ešte nevhodnejšej chvíli.
Neskrývajte sa pred problémami, lebo tie tu budú vždy. Aj obavy, že ich nezvládnete. Radšej sa im postavte čelom a krok za krokom sa s nimi vysporiadajte. Dobrý pocit z ich prekonania je potom len kúštik od pocitu šťastia.

 

ikona zdvihnutý palec8. Začnite žiť teraz

Možno otrepané klišé, ale je to tak: žite v prítomnosti. Minulosť už pominula, nezmeníte ju. Budúcnosť ešte nenastala, ale tým, ako žijete dnes ju môžete aspoň trochu ovplyvniť. Jeden z najväčších paradoxov je, že nech máte akúkoľvek vysnívanú budúcnosť, tá závisí predovšetkým od toho, čo robíte práve teraz. Nefantazírujte o dovolenke, keď ste v práci…a nemyslite na robotu, keď ležíte na pláži. Žite prítomnosťou a skúste sa naučiť jednu vec:  vnímať krásu drobných vecí naokolo; oplaťte úsmev a drobnú službu; vychutnajte si jedlo či nápoj. Potešte sa, ak je nebo modré, svieti slnko a voda príjemná, akurát pre vás.

rituály pre zdraviePrečítajte si tiež
33 rituálov pre zdravie, šťastie a väčšiu pohodu.

 

ikona zdvihnutý palec9. Nesnažte sa byť niekým iným

Neraz chcem byť kýmsi, kým vlastne ani nie sme. Robíme to pre svoje okolie, kvôli kolegom, priateľom, či rodine. Nechceme ich sklamať, alebo sa strápniť. Nechceme, aby si o nás mysleli niečo zlé, aby nás podceňovali alebo ohovárali.
Nuž, jednou z najväčších životných výziev je byť sám sebou vo svete, v ktorom žijete a ktorým žijete. Nenechajte sa prerobiť. Nedajte sa ovplyvniť tými, ktorí z vás chcú kohosi iného. Niekto bude vždy krajší, šikovnejší, lepší, múdrejší… buďte sami sebou a správni ľudia vás budú takého milovať. A napokon budete takého milovať aj vy sami a to už je oveľa bližšie k pocitu šťastia.

 

ikona zdvihnutý palec10. Prejavte vďačnosť

Toľko vecí zvládame len vďaka naším najbližším, partnerom, rodičom, ale aj kolegom, či priateľom. A tak často na to zabúdame. Nedávame to najavo, akoby sme neboli za to všetko vďační.
Skúste častejšie prejaviť vďačnosť, hoci aj za drobnosti. Poďakujte za ráno, ktoré vám prináša nový deň, nech už bude ťažký alebo jednoduchý. Buďte vďační aj za tých, ktorí vás opustili…pretože uvoľnili miesto tým, ktorí prídu a neopustia vás. Poďakujte aj za veci, ktoré nefungovali, pretože vás opäť niečo nové naučili a možno prišlo čosi, čo funguje teraz ešte lepšie.
Jednoducho, buďte vďační a dávajte to najavo.

Zdroj a foto: 1000 maličkostí, ktoré robia šťastní a úspešní ľudia;
knihy Dalea Carnegieho, Osho, Stephen R.Covey.
Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.