8 úžasných javov, ktoré sa udejú len raz za rok | FOTO

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na svete existuje množstvo nádherných miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Niektoré sú ťažšie prístupné, na iné vás bez problémov vezmú sprievodcovia. Sú však také miesta, kde sa niečo neuveriteľné udeje raz za rok. Na pár hodín, dní a potom opäť nič. Jednoducho, príroda vie prekvapiť a v tej chvíli musíte byť na danom mieste, aby ste si to vychutnali. A verte, že to stojí za to. Predstavíme vám 8 úžasných javov, ktoré sa v prírode objavujú naozaj len raz za rok.

 

8 úžasných javov

ikona zemegulaČarovný podvodný park

Zelené jazero, čiže Grüner See sa nachádza len dve hodiny cesty autom od slovenských hraníc. Unikátne miesto. Unikátne miesto v rakúskej dedinke Tragöß, na úpätí pohoria Hochschwab.
Bežne je to park s chodníkmi a lavičkami, ktoré si môžete vychutnať počas prechádzok. Ale niekoľko týždňov v roku sa na takúto prechádzku musíte vziať potápačské okuliare a plutvy 🙂
Každý rok sa totiž park premení na tri týždne na jazero. Ponorí sa pod vodu aj so všetkými mostami, chodníkmi, stromami, lavičkami. Hladina sotva dva metre hlbokého jazierka totiž stúpne až na 10-12 metrov. Na svedomí to majú roztopené okolité ľadovce.

Gruner See Rakúsko podvodný park

 

ikona zemegulaZáplava červených krabov

Je to doslova červené more. Malé červené kraby migrujú na Vianočnom ostrove každý rok z lesov smerom k oceánu. Viete koľko ich je?
Odhadom až 43 miliónov!
Tamojšie úrady sú  na to samozrejme už pripravené a v tom čase uzatvárajú okolo ich cesty presunu väčšinu ciest na ostrove. Milostná cesta krabov – idú sa páriť, samičky následne uvoľňujú vajíčka do mora – trvá minimálne týždeň v októbri až novembri, na začiatku obdobia dažďov.

kraby Vianočný ostrov migrácia

 

ikona zemegulaRužové kvetinové more

Romantický bozk pod rozkvitnutou čerešňou?
Na jednom mieste a v istom období by ste sa museli bozkávať stále 🙂
Vždy na jar prúdia do nemeckého Bonnu turisti a amatérski fotografi z celého sveta kvôli jednej udalosti. Množstvo čerešní je obsypaných ružovými kvetmi a ulice s atak premenia na tunely z kvetov. Jedinečný prírodný úkaz, ktorý radí rozkvitnuté cesty medzi najkrajšie cesta na svete. Žiaľ, presný čas kvitnutia sa nedá určiť na konkrétny dátum.
Cherry Blossom Avenue v Bonne.

ružové kvetinové tunely Bonn Nemecko

 

ikona zemegulaObrie roje sardiniek

Aj toto je nevídané divadielko, ktoré sa odohráva v mori v južnej Afrike. V máji tam nastáva obdobie, kedy sa miliardy sardiniek rodu Sardinops sagax presúvajú z chladných vôd (keď teplota vody klesne pod 21 stupňov Celzia) na sever  popri východnom pobreží Južnej Afriky a pokračujú ďalej na východ do Indického oceánu.
Teraz pozor! Húfy sardiniek majú viac ako 7 kilometrov, široké sú asi 1,5 km a 30 metrov do hĺbky. Možno ste nevedeli, že sardinky sa zhlukujú, keď sa cítia ohrozené. Toto inštinktívne správanie je obranný mechanizmus, pretože ako osamelé jedince by ľahko podľahli predátorom.

migrácia sardiniek Južná Afrika

 

Pozrite si ďalšie články O CESTOVANÍ.
Lepsiden.sk cestovanie

 

ikona zemegulaKráľovná noci

Kaktus Selenicereus grandiflorus je tiež nazývaný kráľovnou noci. Pochádza z Antíl, Mexika a Strednej Ameriky. Čo je prekvapujúce – kvitne iba raz za rok, v jedinú noc. Kvety tohto druhu kaktusu sa otvárajú po zotmení okolo 20-tej hodiny a na úsvite väčšina z nich zvädne. Po celú noc vydávajú silnú sladkú vanilkovú vôňu.
Zaujímavé tiež je, že kaktus kvitne v rovnakej zemepisnej oblasti v tú istú noc.

kráľovná noci kaktus

 

ikona zemegulaÚžasná migrácia motýľov Monarch

Každý rok niekedy začiatkom novembra sčernie obloha v Mexiku. Priletia stámilióny motýľov zvaných monarch sťahovavý. Jeho let zo severu USA a Kanady trvá asi tri mesiace a drobné motýle preletia počas presunu 5000 a viac kilometrov. Do Mexika letia prezimovať.
Ide o jediný druh motýľa na svete, ktorý dokáže čosi také nezvyčajné. Navyše je to jeden z najkrajších motýľov s rozpätím krídiel 9 centimetrov.
Motýle neletia len tak kdekoľvek, ale ako kompas využívajú Slnko.

motýle monarch migrácia

 

ikona zemegulaŽiariaci les v Šikoku

Zrazu sa ocitnete ako v rozprávke. Iba v Japonsku môžete vidieť tento žiariaci nočný zázrak. Čo ho spôsobuje?
Tzv. luminiscenčné huby a popadané lístie vytvoria každý rok na krátke obdobie z obyčajného lesa čarovný žiariaci les. Takže keď sa vyberiete v správny čas do hôr Šikoku, nemusíte si brať ani baterky a vychutnáte si toto nádherné žiarivé divadlo.

žiariaci les Šikoku

 

ikona zemegulaArmáda fascinujúcich pavúkov

Máte fóbiu z pavúkov? Teraz ju skúste aspoň na chvíľu prekonať, potlačiť na pár sekúnd a pozrite si tento neuveriteľný prírodný úkaz. Odohráva sa v americkom Michigane, aj v austrálskej Wagga.
V Michigane nájdete najväčšiu pavučinu, aká bola doteraz objavená. Existujú totiž pavučiny, ktoré akoby nemali koniec. Sú spletené z miliónov, miliárd vlákien a majú neskutočnú rozlohu. Tá v Michigane merala vyše 1,2 hektáru, čiže predstavte si štvorec, ktorý má strany dlhé 120 metrov. Doslova krásnu i hrozivú pavúčiu lúku vytvorili americké pavúky. Na obrázku nižšie je zasa invázia pavúkov, ktorý vytvorili megapavučinovú sieť blízko mestečka Wagga v Austrálii.

pavúčia sieť Wagga Austrália

FOTO: Youtube screen (BaNDiTo), Youtube screen (World Viewers Stop), Youtube screen (betapicts), CGTN America, © Hiroya Minakuchi/Minden Pictures, Youtube screen (KingTheHell), Youtube screen (ODN), Wikimedia/Flickr


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.