Urobte miesto pestrosti!
Balkóny, strešné terasy a dvory za domom ozvláštnia žiarivé farby kvetov, mladá zelenina a nehanebne krásne plody. Stačí len postaviť tam črepníky, debničky a truhlíky.
Urobte si pohodu na balkóne. Spestrite si okolie a vychutnajte si vlastnú úrodu.
Balkón. Nevyužité miesto
Balkóny sú skvelý vynález a sú aj mnohostranne využiteľné: poskytujú miesto na rozloženie sušiaka s bielizňou a odloženie prázdnych prepraviek na fľaše, poslúžia tiež ako exteriérová chladnička a fajčiarsky kútik počas domácej párty a na niektorých sa nachádzajú dokonca aj debničky s červenými muškátmi. Doteraz je všetko v poriadku.
Predsa však, nešlo by to aj troška lepšie? Ako?
Netúžite po krehkom, vlastným úsilím dopestovanom šaláte, nesnívate o malej zenovej záhradke, nemilujete vari exotické kvety a nezamaškrtili by ste si na sladučkých plodoch drobného ovocia? To všetko nepotrebuje veľa.
Stačí premeniť nudné betónové kóje a nevyužívané strešné terasy na miniatúrne zelené oázy. Alebo čo takto vytvoriť rovno obývačku pod holým nebom? Aj z dvora za domom možno rýchlo vyčariť oveľa viac než len miesto na odkladanie bicyklov.
Priatelia pre život
Väčšina mestských zelených oáz môže mať len pár metrov štvorcových, ale v porovnaní s veľkými záhradami majú jednu rozhodujúcu výhodu: práca, ktorú si vyžadujú, človeka vôbec nezaťažuje, takže jej neobetuje všetok voľný čas.
„Odpadá kosenie trávnika, burina zablúdi na štvrté poschodie, len keď sa pomýli, a vy sa v ktoromkoľvek okamihu môžete nanovo rozhodnúť, koľkým črepníkom a debničkám chcete vo svojom zelenom kráľovstve vládnuť,“ pripomína Schacht Mascha v knižke Pohoda na balkóne. „Krátko povedané: balkón je veľmi vhodný aj pre začínajúcich záhradkárov a ľudí, ktorí majú málo času, aby pocítili dotyk s prírodou.“
Zdá sa, že v prírode rastú rastliny samy od seba, niektoré dokonca v takých extrémnych prostrediach, ako sú púšte alebo mokrade. Prečo teda toľko rečí o pôde, hnojení a zálievke?
Musíte vedieť dve veci.
V prírode všetko funguje v kolobehu. Z oxidu uhličitého, ktorý sa nachádza vo vzduchu, a z vody, v ktorej sú rozpustené živné soli, produkujú rastliny za pomoci svetla listovú masu, kvety a plody. Keď listy, kvety alebo plody spadnú na zem, vznikne z nich výživný humus, ktorý je zase základom výživy iných rastlín. Dokonalý systém.
Po druhé: Medzi rastlinami, rovnako ako medzi ľuďmi, sa vyskytujú rôzne charaktery. Kým jedni sa pohodovo cítia medzi kopami špinavých ponožiek alebo prázdnych škatúľ od pizzy, iným naskakuje husia koža už len pri myšlienke na niečo také. Inými slovami, lekno by v púšti malo presne také šance na prežitie ako kaktus hodený do vody.
Z tohto pohľadu majú črepníkové rastliny dvojnásobný problém.
- Nemôžu si vybrať, kde budú rásť. Spravidla si ich podľa vzhľadu spontánne kúpime, prinesieme domov a pridelíme im stanovište, na ktorom by podľa nášho názoru mali byť šťastné. Týmto spôsobom sa niekedy nájde tieňomilka obľubujúca vlhkosť na balkóne obrátenom na južnú stranu, kde praží slnko, kým rastlina hltajúca svetlo, napríklad tymian, vegetuje zase v tieni.
- Pri črepníkových rastlinách je ekologický kolobeh prerušený. Staré listy spadnú spravidla vedľa črepníka, a tam pristanú aj kvety, ak ich neodrežeme do vázy, a plody obohatia záhradkárov stôl, takže sa tiež nestanú základnou zložkou humusu. A následky? Príde čas, keď rastlina vyčerpá z črepníkovej pôdy všetky živiny a zásobáreň sa vyprázdni. Preto ju záhradkár musí opäť naplniť a na to slúžia hnojivá.
Dobrá správa: Príroda vytvorila množstvo špecialistov, preto na každé stanovište nájdete vhodný druh a na správnom stanovišti je pestovanie väčšiny rastlín jednoduché. Pred kúpou rastlín preto zistite, aké podmienky panujú na vašom balkóne, strešnej terase alebo na dvore za domom a koľko času chcete venovať zalievaniu. Potom môžete cieľavedome vybrať vhodné rastliny alebo sa o vhodných druhoch poinformovať v záhradníctvach.30111
Ak by ste potrebovali pomôcť v tomto smere, odporúčame napríklad knižku Pohoda na balkóne. Je určená pre všetkých, ktorí bývajú v mestskom byte bez záhradky a túžia po pestovaní vlastného ovocia či zeleniny. Nájdete v nej prehľad najvhodnejších rastlín a plodín, detailné postupové fotografie, zoznamy pomôcok a tiež užitočné tipy aj rady.
Naučíte sa základné pravidlá na úspešné záhradkárčenie v meste, získate informácie o ekologickom pestovaní a objavíte inšpiratívne nápady pre domácich majstrov. Množstvo užitočných tipov a rád skúsených záhradkárov.